Південний Китай – місце, яке здатне вразити будь-кого. Читайте третю частину замітки про провінцію Кантон.

Ринок морепродуктів

Гуанджоу – це місто в якому починався Великий шовковий шлях. Торгівля й дотепер тримає Гуанджоу в лідерах по економічній потужності. Я не буду вдаватися в типові китайські виробництва одягу чи електроніки, а покажу два традиційні ринки – морепродуктів та традиційної медицини.

На ринку морепродуктів є все, що забажає душа. Риба, раки, ракушки і всякі невідомі гади.

Вся продукція виглядає свіжою і живою, але нам казали, що треба слідкувати за руками, тому що можуть всунути трохи мертвий продукт.

На ринку знаходиться декілька ресторанів, які приготують куплені Вами продукти, але знову треба слідкувати за руками, тому що риби може стати менше ніж було раніше.

Китайці не дуже турбуються про ремонтоми, курять в ресторанах та шумлять більше ніж німці в пивній. Витривалістю до алкоголя теж не відрізняються, тому після погарчика пива, починається брудершафт і п”яні розваги.

З самих брутальних продуктів, тут були дощові черваки або щось дуже схоже. Китаєць, який був з нами на вечері одного вечора, казав що сам ще не пробував такої гидоти.

Йдучи скрізь ряди, продавці нападають на Вас з своїм, продуктом. З місцевими вони голосно і активно торгуються, не відпускаючи їх без покупки.

І знову повторюсь, що слідіть за руками, тому що скидку Вам дадуть, а порахують по старій високій ціні.

Ринок традиційної медицини

Якщо ринок морепродуктів занадто живий, то ринок традиційної медицини весь мертвий і висушений. Китайці більше довіряють традиційній медицині ніж сучасній.

Це одне з самих цікавих місць у Гуанджоу. Це цілий торговий квартал, де перші поверхи будівель перетворені в торгові приміщення та склади. У вузьких вуличках навалено тонни засушених рослин та різних гадів.

Далі, просто вартує коментувати фотографії. На фото знизу, у правому мішку, жабри скатів.

Сушені морські коники – універсальні ліки для китайців. Виводять канцерогени, допомагають від багатьох хвороб, і взагалі це афродізіак.

Кілограм коників коштує 1200 американських доларів, а в мішку легко 5-10 кг, в кожній точці 10-20 мішків, і точок таких на ринку сотні.

Це якась полустрашна риба. Помагає від того, з чим не справляються коники.

А це нарізані панти. У нас теж, любий дітвак, може пантів нарізати, але справжі панти – це молоді роги оленя.

Ось взагалі цікавий експонат – сушений пеніс того ж плямистого оленя.

Ще кістки якихось тварин.

Сушені восьминоги.

І я з цімборкою і з акваріумом коників.

Комунізм чи капіталізм

Провінція Гуандун – це одна з вітрин Китаю, разом з хмарочосами, швидкісними поїздами, хорошими дорогами та дорогими авто. Я усвідомлюю, що міста розташовані на китайському узбережжі, відрізняються від сільської глибинки, але це те, що найчастіше бачать туристи.

Хоч це і є одна з останніх комуністичних держав світу, Китай дасть фору більшості економік світу. Мабуть, одним з секретів є відчуття величезної конкуренції і необхідності пробиватися наверх. Коли поряд з тобою, в одному місті, живе 15 млн. людей, то ти маєш гребсти землю під собою, що вибитися  в люди. У них конкуренція за дитсадки, за навчання в школі, за кращу роботу, за місце на дорозі та в метро, за клієнтів з усього світу. Це дуже загартовує.

Особливість китайської системи в тому, що бізнес і політика не перемішуються. Політична система не заважає ініціативним людям реалізувати себе в бізнесі, а ті в свою чергу не створюють небезпеку політичній моделі. Такий собі баланс інтересів.

Вихідець з бізнесу майже не має шансів пробитися в політику.

В той же час, якщо ти відслужив десятки років технарем на держпідприємствах, пройшов різні рівні партійної системи, став серйозним політиком, але попався на крадіжці і махінаціях, то це твій кінець, як мінімум політичний і кар”єрний. І можеш бути щасливим, якщо залишився серед живих.

Для мене Китай це в першу чергу конкуренція і боротьба. Я бачив прояви чогось комуністичного, тільки в державних секторах – військові, поліцаї, працівники залізниці і навіть двох піонерів.

Форма всіх робить однаковими і здається, що одягають її тільки ті у кого лице позбавлено бажань і інтелекту.

Поліцейські або охоронці правопорядку, до-речі, несучи свою “важку” службу, тримають біля себе двометрові рогатки, щоб притиснути порушника до стіни, якщо той не слухається. Вигляд прикольний.

Ще один рудимент холодної війни – готельна аптечка на тему “Що якщо завтра ядерна війна”.

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів;

Замовте житло по лінку і booking.com поверне 10% на вашу платіжну карту;