Привіт всім, мене звати Оксана, я з міста Луцька і я боюсь літати 🙂 Тому радію, якщо подорож спланована автобусом, машиною чи потягом. Подорожуємо ми разом з чоловіком Сергієм та нашою донькою Алісою, якій 7 років. Подорожуємо самостійно з 2013 року. В березні 2019 ми взяли відпустку і відвідали Латвію, Естонію і Фінляндію.
Наш маршрут: Луцьк-Ковель-Брест-Мінськ-Рига-Таллінн-Гельсінкі і так само назад.
Як добратись
Квитки Луцьк-Ковель купували на автовокзалі, а Ковель-Брест на луцькому сайті автовокзалу vopas.com.ua. В Ковелі роздруківку з сайту потрібно обміняти на квиток. В Бресті ночували 1 ніч в родичів, а з самого ранку виїхали на Мінськ.
З Бреста до Мінська ходить як бізнес-електричка з м’якими сидіннями (3 год. в дорозі), так і звичайна (4,5 год. в дорозі і це потяг з плацкартними сидіннями). Вперед їхали звичайною. Я була приємно здивована чистотою плацкарту, білизну купували додатково, оскільки на 4 години дороги вона не передбачена. Коштує на одного 2 біл. рублі (= 26 грн), чистенька і біла!
Але наш основний транспорт – естонський перевізник Lux express, який їздить у Прибалтику з Мінська. Середній вік автобусів – 2,5 роки! Квитки купували за 2 місяці по акції. Квитки Мінськ-Рига, Рига-Таллін і назад на сім’ю – 82 євро. На дитину до 7 років включно діє знижка аж 80% від вартості квитка! Наприклад, квиток Мінськ-Рига на дитину в одну сторону 4,40 євро, Рига-Таллінн – 2,80 євро. В автобусі інтернет, планшети з музикою, іграми та інтернетом, напої безкоштовно, туалет, а також ремені безпеки.
Можливість зекономити: на білоруському сайті slivki.by інколи є промокоди на Lux express. Це якщо на якомусь відрізку маршруту прогавили акцію або акційні білети закінчились. Я купувала його там за 19 грн., при першій реєстрації таку ж суму у біл. рублях дають у подарунок. Пригодилась на промокод ще й для чоловіка.
Латвія
ЖИТЛО: Augustine Hotel *** з BB бронювали через booking.com, за 3 ночі в сімейному номері заплатили 116 євро. Нам дуже сподобалося житло, бо сніданкова зона відкрита і в обід і в ввечері, туди можна приносити свої продукти і готувати.
Замовте житло по лінку і booking.com поверне 10% на вашу платіжну карту.
Приїхавши ввечері і спланувавши заздалегідь трамвай, спонтанно вирішили йти до готелю пішки, щоб по дорозі купити трохи продуктів. Перше, що шокувало чоловіка – дерев’яні будинки, старі та обшарпані, мене – дороги і тротуари в латках, інколи – в ямах! І отак всі 25 хвилин. По дорозі вивчили пару слів. На кожному кроці pārdod – продається, iznomā – оренда, viesnīca – готель. Столиця Rīga читається Ri-i-i-ga). Купили відразу ризьких шпротів, дуже смачні і м’які.
На наступний день виявилось, що коли живеш не в центрі, багато чого можна відкрити нестандартного. Ми були в шоці, коли за рогом готелю побачили відкритий ігровий простір з майданчиками для баскетболу, футболу, тенісного корту, скейт-парк і зони для самих маленьких діток і старше. Ми там проводили стандартно по 2 години в день.
Старе місто дуже гарне. Найбільше вразив Будинок Чорноголових, він в 100 разів гарніший, ніж у Вікіпедії.
Із позитивного – в центрі міста багато безкоштовних громадських туалетів. Вони чистіші, чим платні на залізничному вокзалі. Екскурсоводи чергують в центрі міста і ловлять туристів, нам пропонували 25 євро за годину на сім’ю.
Транспорт в Ризі
Купується картка на певну кількість поїздок, це незручно, хоча і терпимо. Разовий квиток 1,15 євро.
Протягом перебування в Латвії ми їздили у Юрмалу. Робити там особливо немає що, на прогулянки по морю та сосновому лісі вистачить і півдня.
Ми були в Юрмалі менше двох годин і задоволені, хоча застали на морі град та сніг. Було взагалі таке враження, що ми там одні, дуже мало людей, ось перевага подорожей в не сезон.
Насправді такої зупинки як Юрмала немає. Місто складається з декількох станцій і всі вони – Юрмала. Ми їхали до станції Майорі – це центр. Станції оголошують латвійською завчасно та дублюють на екрані. Їхати 30 хв.
Можливість зекономити: брати квитки до Майорі туди-назад, виходить трішки дешевше.
Естонія
ЖИТЛО: в Естонії готелі дорожчі, тому бронювали квартиру через airbnb, 3-кімнатна квартира з сауною за 4 ночі обійшлась в 210 євро.
Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів.
Маючи вже певні враження та й звикши до Латвії, ми з пересторогою ставились до наступної країни. Ну давай Естонія, ну чим ти нас здивуєш. А Естонія взяла і дала по голові – бігбордами з ще більш незрозумілою мовою. Хочете спробувати? Спробуйте розпізнати букви, коли оголошують в трамваї «наступна зупинка». Але видно було одразу – країна заможніша.
Ворота Віру, символ міста та місце зустрічі
Валуни у Старому місті у вигляді голубів
Старе місто дуже гарне! Особливо нам сподобалась ратуша (1404 рік заснування) та провулок Катаріни.
На площі знаходиться одна з найстаріших безперервно працюючих аптек. Там можна купити шоколадку з часником чи цибулею, а також подивитись на старовинні ліки від недуг: їжака в банці, сік мумії, порошок із спалених бджіл, порошок з кажанів та інше. На першому поверсі знаходиться музей, де можна послухати цікаві історії про аптеку. Вхід вільний.
Ми також їздили на півдня в аквапарк Atlantis H2O, який знаходиться в селищі Viimsi відразу за Таллінном. Картки по місту діють і туди. Ще одну річ класно в Таллінні придумали, в центрі міста автобусний парк під землею, спускаєшся до підземного терміналу Viru Keskus і там також все електронне, чекаєш в закритому приміщенні, щоб не замерзнути, а через скло видно чи приїхав твій автобус.
Транспорт в Талліні
Супер! Прямо на автовокзалі (естонською Bussijaam) знаходиться R-Kiosk, де купується пластикова картка на певну кількість днів. Ми купили 3 карточки (дітям з 7 років проїзд платний) по 6 євро на 5 днів, а також заплатили депозит за кожну карточку 2 євро, який повертають, коли в кінці поїздки картку здаєш.
До нашої орендованої квартири знову ходили трамвайчики, ми були дуже раді. Трамваї майже всі суперсучасні, деякі були такі, що я ще такого не бачила. Електронне табло в трамваї показує пересадочні станції і час очікування інших трамваїв на пересадочних станціях.
Харчування
Оскільки цього разу ми були не в готелі і сніданків не було, нам доводилось часто закуповуватись продуктами в супермаркетах RIMMI. У багатьох супермаркетах є каси самообслуговування! Сам пропікуєш продукти і сам платиш! Звичайно, лише карткою! Ніяких черг! Одного разу я взяла булочку і не знаючи її назви, пішла з однією нею на звичайну касу і простояла хвилин десять. Після цього відбиває всяке бажання ходити на звичайні каси.
Один раз ми ходили в кафе і куштували паніні з лосем, це поширене м’ясо в Естонії.
Можливість зекономити: зареєструватись в програмі Club one, яка дає знижку 10% на аквапарк. Ми зекономили біля 5 євро.
Ну і на останок – Фінляндія!
Сама загадкова країна, яка вилізла нам в останній момент. Побачивши ціну на корабель (70 євро туди-назад на сім’ю), ми відразу відмовились, адже розуміли, що Фінляндія дуже дорога країна і там треба буде ще щось купити. Були квитки і по 50 євро на сім’ю, але треба було вставати в 5 ранку. Ми б не встали, все-таки відпочинок з дитиною коректує часи підйому. В передостанній день вирішили-таки їхати за 70 євро, витратити останні гроші, а їсти взяти з собою.
І це було найправильніше рішення! Бо спогади просто нереальні! Тільки і згадуємо той корабель! І так це фантастично пливти, коли світить сонце, видно як плюскається вода, пливуть посередині інші кораблі в різні напрямки, на самому кораблі всі п’ють каву, їдять, працюють на ноутбуках, життя кипить! Цікаво було підходити до Фінляндії, біля берега купа маленьких острівців! Їх всього у Фінляндії більше 180-ти тисяч!
Безкоштовні карти Гельсінкі взяли відразу на кораблику.
Візитна картка міста – Кафедральний собор. Кажуть, якщо посидіти півгодини на сходах і не замерзнути, значить наступила весна.
Фото називається «знайдіть нас»
Життя у столиці вирує не тільки в центрі на Сенатській площі, а біля порту – на Ринковій площі! Там і кораблі, і оглядове колесо, і басейни під відкритим небом, і ринок, і громадські туалети! Можна там цілий день провести.
Купатися у вітряну погоду при +7 у відкритому басейні – брррр…
Транспорт у Гельсінки
Дуже дорогий. Одноразовий квиток на годину і лише на трамвай в одну сторону коштує 2,50 євро. Якщо вибираєш всі види транспорту в квитку, то буде 2,70, а у водія 3,20. Але краще купувати, бо штраф за безбілетний проїзд 80 євро! На цілий день квиток коштує 8 євро.
Харчування в Гельсінкі
Краще брати з собою! Тим не менше, на Ринкові площі є старий критий ринок Vanha Kauppahalli. Обов’язково треба відвідати! Там можна і сувенірів купити, і просто перекусити, хоча ціни кусаються, магнітик з лосем коштує 6 євро, бутерброд з лососем 5 євро.
Пам’ятки в Гельсінкі знаходяться далеко одна від одної, і от коли ідеш – змінюється природа на очах. В центрі нуль зелені, а далі від центру – сосни нереальної красоти! І малі і великі, і пишні, і тонкі, все є!
Парк фінського композитора Яна Сібеліуса і скульптура з 600 труб
Можливість зекономити: скачати на телефон додаток Tallink & Silja і збирати бали за всі поїздки та всі покупки на кораблі.
Я дуже здивувалась, коли в Гельсінкі побачила декількох ромів, лише потім прочитала, що вони складають 0,2% населення Фінляндії.
Біля входу у під’їзд, ноу-хау по-фінськи Валуни у Фінляндії у вигляді
черепашок
Тим не менше, 60% населення говорять англійською, вода з крана чистіша, ніж бутильована, відпустка мінімум 30 днів – недарма у 2010 році Фінляндія була визнана найкращою країною світу для проживання згідно з дослідженням американського журналу Newsweek.