Словацьке курортне містечко Ліптовскі Мікулаш є одним із найвідоміших туристичних центрів Словаччини. І це не дивно, адже місто має дуже багату історію, насичене культурне життя, розкішну природу, а ще слугує ідеальною відправною точкою для доступу до Нижніх Татр.

Місто розташоване на найдовшій словацькій річці Вах між Низькими та Високими Татрами, недалеко від озера Ліптовска Мара та найбільшого гірськолижного курорту Словаччини Ясна. Неймовірна красива природа та чисте гірське повітря привертають увагу любителів екотуризму та активного відпочинку. Поряд знаходяться Деменова долина з відомими печерами та не менш відомий аквапарк Татраланадія, а також десятки лікувальних курортів на термальних водах. Все це зробило містечко популярним гірськолижним центром для багатьох західних туристів.

Історія міста Ліптовскі Мікулаш

З другої половини 10-го століття до 1918 року Ліптовскі Мікулаш був частиною Угорщини. Назва Liptószentmiklós була вперше згадана в королівській справі в 1286 році. Перша письмова згадка про церкву Святого Миколая, яка мала стати основоположним елементом більшого поселення, сягає 1299 року. Церква Святого Миколая є найстарішою будівлею міста.

Мікулаш був одним з найважливіших центрів ремесла у Ліптовскому краї. Майстри об’єднувались у гільдії. Найдавнішою була гільдія чоботарів, вперше згадана в 1508 році. Були також гільдії ковалів, хутровиків, кравців, мірошників та м’ясників. З часом тут сформувалася велика єврейська спільнота, яка займалася торгівлею.

У 1677 році Ліптовский Мікулаш став головним містом округу. Легендарного словацького “Робін Гуда” Юрая Яношика в 1713 році засудили і стратили тут, підвісивши за груди на гачку. У XIX столітті місто стало одним з центрів словацького національного руху. Тут зародився перший аматорський театр, перше культурне об’єднання любителів словацького народу «Татрін», а також у 1848 році був укладений головний політичний документ «Вимоги словацького народу”, який відіграв важливу роль у самоідентифікації словаків.

У ХХ столітті багато незалежних сіл були приєднані до Ліптовского Мікулашу, зробивши його центром Ліптовского краю.

Визначні пам’ятки в Ліптовскі Мікулаш

Більшість визначних пам’яток, як і належить старовинному місту, зосереджені в районі Старого міста, а особливо на площі Визволителів (Námestie Osloboditeľov). Головною архітектурною пам’яткою Ліптовского Мікулаша можна назвати Костел Святого Миколая (Moyzesova 662/3), поруч з яким колись височіли фортечні стіни міста, а зараз про це нагадує лише символічна огорожа.

Костел Святого Мікулаша в Ліптовскі Мікулаш

Також туристи можуть відвідати стару синагогу (Hollého 4, Ліптовскі Мікулаш), в приміщенні якої в даний час проводяться виставки та культурні заходи.

Трохи в стороні від центру на вулиці Školská можна побачити старовинний Єзуїтський монастир, який був зведений в архітектурному стилі бароко в середині XVIII століття. Домінантою інтер’єру в стилі пізнього бароко є вівтар зі скульптурою Святої Трійці і апостолів Іоанна та Матвія. Зображення Христа, написане невідомим художником у другій половині 19-го століття, є частиною вівтаря.

За свою довгу історію цей монастир виконував функції резиденції адміністрації міста, а в даний час тут знаходиться Музей охорони природи і спелеології (Školská 4, Ліптовскі Мікулаш). Вартість входу – 6 євро для дорослих, дітям до 6 років – безкоштовно.

Музей охорони природи Ліптовскі Мікулаш

Поціновувачам мистецтва відкриті двері художньої галереї Богуна (Tranovského 3) та центру Коломана Сокола (Námestie osloboditeľov 28). Те, що ці заклади знаходяться в старовинних будівлях, робить їх привабливими не лише для любителів живопису, але і для поціновувачів архітектури.

галерея богуна ліптовскі мікулаш

Особливо цікава скульптура біля входу в Ліптовску галерею Богуна “Наша мати”(1896), яка згідно висновку Паризького Лувру як одна з найбільш бездоганних скульптур світу.

Наша мати Ліптовскі Мікулаш

У реконструйованому центрі міста привертає увагу фонтан Метаморфози (Námestie osloboditeľov 64/5). Він збудований в 2001 році на честь видатних вихідців міста – вчених, винахідників, художників, письменників, священиків, лікарів та ін. Сімдесят імен вписані в чорний граніт, почесне місце належить Аурел Стодола, винахіднику і професору, який був учителем знаменитого Альберта Ейнштейна. Навколо фонтану є популярне місце для відпочинку сімей з дітьми.

Фонтан Метаморфози

Головний музей в місті носить ім’я Янка Краля і знаходиться в колишній садибі Ілешгазі (Námestie osloboditeľov 30). Експозиція музею присвячена історії Ліптовского Мікулаша, починаючи з 1286 року і по теперішній час. У підземних приміщеннях музею розташована невелика, але унікальна виставка камери катування.

Музей Янка Краля Ліптовскі Мікулаш

Культурні заходи та події в Ліптовскі Мікулаш

Життя у Ліптовскому Мікулаші пожвавлюється під час проведення культурних і спортивних заходів. До традиційних відносяться: Мікулашский ярмарок та Столичні дні, Національний конкурс пантоміми ПАН, Дні сирів і бринзи, культурний захід Мости, змагання з водного слалому Міжнародний Ліптовский слалом і Міжнародний татранський слалом. Змагання щорічно проводяться в ареалі водного слалому, розташованому в південній частині міста.

рафтинг ліптовскі мікулаш

Багато городян займаються аматорським спортом. Для них, а також для гостей міста пропонують свої послуги спортивні центри: критий басейн, Аквапарк Татраландія, фітнес-центри, зимовий стадіон, гірськолижний центр на Подбрезінах, тенісні корти, сквош-центр. Після активних занять спортом пропонується чудовий відпочинок в термальних басейнах, саунах, соляріях або на масажі.

Де поїсти в Ліптовскі Мікулаш

Liptovska Izba – автентичний заклад, який знаходиться в центрі міста по вул.Namestie Osloboditelov 85/21. Чудове розташування та великий асортимент страв словацької кухні приваблюють сотні клієнтів щодня. Фішка ресторану в тому, що страви готуються зі свіжих інгредієнтів та за найкращими словацькими рецептами.

Смаком цих страв у літні місяці можна насолодитись на терасі, яка вміщує 60 місць. Ця ресторація подарує приємну атмосферу, відмінний сервіс та гарний настрій своїм відвідувачам. До того ж ціни тут помірні. Але раджу забронювати столик завчасно, адже в сезон тут всі столики можуть бути зайняті.

Restart Burger розміщений в Старому місті за адресою Namestie osloboditelov 29. Тут можна перекусити, нагулявшись вдосталь по місту. Зайшовши всередину, на вас справить враження цікавий інтер’єр. Увагу приковує кожна вдало підібрана деталь – дерев’яні столи, стіни, декоровані книжками, друкарська машинка в кутку та живі квіти у вазонах. Вам запропонують скуштувати смачні гамбургери, виготовлені із яловичини чи курки. Ідеально прожарене м’ясо поєднується зі свіжими інгредієнтами та прянощами. До смаку кожному прийдеться домашній паштет чи крильця. А запити це все можна словацьким пивом. Є також вегетаріанські бургери та салати. Середня ціна бургера – 7 євро.

де поїсти в ліптовскі мікулаш

Route 66 – цей колоритний паб знаходиться недалеко від центру на вулиці Garbiarska, 627 та є одним з найбільш улюблених місцевими жителями. Автентичний американський дизайн не залишить вас байдужим. Заклад ділиться на два поверхи – зал з баром, рестораном і літньою терасою, а також підвал, який призначений для “живих концертів” та зустрічей. Меню пропонує хороший асортимент гарячих страв та закусок, а також 153 видів напоїв. До послуг гостей літня тераса, де в теплу пору року можна випити охолоджуючі напої на перекусити. Це чудове місце для того, щоб ситно та смачно поїсти та випити пива.

Aurelica coffee на вулиці Namestie osloboditelov 7 буде справжньою знахідкою для поціновувачів кави. Тут запропонують багато способів обсмажування кави, з якої виходить ароматний та дуже смачний напій. Кав’ярня відрізняється унікальним дизайном, затишною атмосферою та хорошим обслуговуванням, тож подарує вам гарний настрій на весь день.

Де зупинитись в Ліптовскі Мікулаш

Hotel Janosik розташований недалеко від центральної частини міста (Janosikovo Nabrezie 1, Ліптовскі Мікулаш). Це старий готель, який був повністю реконструйований після 43 років існування. 

готель в ліптовскі мікулаш

Це ідеальне місце для тих, хто любить розслабитися після активного відпочинку. Неподалік знаходиться Старе місто, аквапарк та гірськолижний курорт Ясна. Ціна за одномісний номер зі сніданком – 50 євро, двомісний коштує – 80 євро.

Chateau GrandCastle – неймовірної краси готель ви знайдете недалеко від міста Ліптовскі Мікулаш за адресою Magdaleny Zai 1, 03101 Liptovský Hrádok. Це справжній замок зі своєю давньою історією. Він пропонує своїм гостям 15 вишуканих номерів, кожен з яких має свій унікальний інтер’єр (модерн, ампір, романтизм чи бароко), обставлених розкішними меблями. 

готелі в ліптовскі мікулаш

В ресторані подають не менш вишукані страви та вино із власного погреба. У літні місяці при вашому бажанні стіл накриють на свіжому повітрі, на терасі ресторану. Відпочити після вечері можна біля каміну в лобі-барі. Ціна двомісного номера починається від 87 євро за добу.

Hotel Steveневеликий сучасний готель знаходиться по вулиці Maja, 699. Він пропонує своїм гостям вигідне розташування, проживання в затишних номерах та високий рівень сервісу. Завдяки розташуванню в ​​пішохідній зоні, гості можуть насолодитися атмосферою історичного центру міста. Щедрий і смачний сніданок в приємній обстановці коштує всього 5 євро.

бюджетні готелі ліптовскі мікулаш

У пішій близькості знаходяться ресторани, бари, кафе та магазини. Ціна за двомісний номер починається від 49 євро.

Hotel Europa знаходиться в історичному центрі міста за адресою Sturova 808/15. Двомісний номер коштує 60 євро. Допускається розміщення зі своїми домашніми улюбленцями. Із номеру відкривається чудовий вид на Старе місто. У ресторані подають страви національної та європейської кухні. На території цілодобово працює бар.

проживання в ліптовскі мікулаш

Kovac’s Flat розташований у передмісті Ліптовскі Мікулаш, за адресою Garbiarska 2315/22. Це за 3 км від аквапарку Татраландія та за 7 км від озера Ліптовска мара. До послуг гостей просторі апартаменти обладнана усім необхідним. Із балкону відкривається чудовий вид на гірські вершини. Ціна за апартаменти залежить від кількості гостей: двомісне розміщення 55 євро/доба, п’ятимісне – 85 євро.

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів;

Замовте житло по лінку і booking.com поверне 10% на вашу платіжну карту;

Громадський транспорт в Ліптовскі Мікулаш

Ліптовский Мікулаш має чудове залізничне та автодорожнє сполучення з містами Братислава та Кошице. Через місто проходить головна залізнична колія №189 Жиліна – Кошице. Інформацію про розклад руху поїздів знайдете тут.

Через південну частину міста проходить швидкісна автомагістраль D1, місто знаходиться на перетині доріг I/18 та II/584. На території міста знаходиться 5 автозаправних станції. До курорту Ясна з її найкращими гірськолижними трасами всього 15 км. Туди та до більшості курортних міст та туристичних центрів часто курсують рейсові автобуси. Автобусна станція знаходиться в самому центрі міста по вулиці Vajanského. Розклад руху автобусів можна подивитися на сайті. Крім того, більшість готелів надає послуги комфортного трансферу до підйомників.

Місто забезпечує міський транспорт у всіх районах. Основні ряди таксі знаходяться на автобусних та залізничних вокзалах та біля автовокзалу в центрі міста. Автобусний сервіс SKI&AQUA BUS надає сполучення між гірськолижними курортами та аквапарками під час зимового сезону. Квитки можна купити в інформаційному центрі.

Як добратись в Ліптоські Мікулаш з України

Відстань від кордону України до міста Ліптовскі Мікулаш становить 254 км. На автомобілі можна дістатися трасою E50 та дорогою № 19 за 3 години після перетину кордону.

Ще один варіант – автобусом, який відправляється із Ужгорода з пересадкою у місті Кошице чи Попраді. Вартість квитка становить біля 300 грн.

Уже з Кошице або Попраду в Ліптовскі Мікулаш добиратися краще місцевою електричкою. Крім того, з Попраду регулярно курсують міжміські автобуси до різних курортних містечок.

Там же знаходиться міжнародний аеропорт. У зимовий період доступні чартерні рейси з України.

Добратися до Словаччини із Західної України можна залізницею, але з кількома пересадками. Поїзд відправляється зі станції Чоп (квиток Чієрна над Тисою – Попрад коштує 10 євро).