Залізобетонні сліди цивілізаційного поступу невблаганно стирають первісний ландшафт рівнини, на лоні якої тисячу років тому осіли угри-кочівники. Дика природа? Щось не видно. Поля, де шеренгами вишикувались сільськогосподарські насадження, перерізають гладенькі автобани. І важко уявити, що лише за 40 кілометрів на захід від Дебрецену з його модними торговими центрами і гулом аеропорту є живий острівець степової краси – національний парк Хортобадь (Hortobágy).

Як добратися

Найближче велике місто, Дебрецен, має залізничне сполучення з селом Хортобадь, звідки починаються всі екскурсії по національному парку. Вартість квитка на поїзд складає 840 форинтів, а час у дорозі – 50 хв.

Автомобілем з Дебрецена у Хортобадь по 33-ій трасі можна доїхати за півгодини, але краще власним, бо на таксі поїздка вартуватиме від 12 тис. форинтів. Біля хортобадської чарди зупиняються автобуси №1343 і 1344, які слідують з Егеру.

За 3 – 4 год. та 3400 – 4400 форинтів вийде прибути у Хортобадь потягом з самого Будапешта.

Природа парку Хортобадь

Частина низовини Великий Альфельд, котру в народі називали Puszta (пустище), отримала статус національного парку в 1972 році, а 1999 року була внесена до реєстру світової спадщини ЮНЕСКО. Під охороною перебуває 800 км² степу, який подекуди чергується з рідкими дубовими гаями, болотами і солончаками.

хортобадь природа

Парк Хортобадь – найбільша природоохоронна ділянка в Угорщині та найпросторіший неораний степовий масив, який залишився у Європі. У парку налічується 342 види пернатих, в тому числі рідкісні чорні лелеки, дрохви і вінценосні журавлі. Птахів настільки багато, що для них працює спеціальна лікарня. Серед степу пасуться коні Пржевальського, які відрізняються від свійських приземкуватим зростом і короткою гривою, бігають кабани, зайці та їхні одвічні вороги – лисиці й вовки.

хортобадь фауна

Однак Хортобадь – не суто біосферний заповідник на кшталт Асканії-Нової. Його можна назвати заповідником біосферно-культурним, адже у ньому мешкали і мешкають пастухи, які випасають стада худоби, воскрешаючи картини привільного кочового життя. Більшість корів у Хортобаді належить до угорської сірої породи, котра ще недавно перебувала на межі зникнення. Точно невідомо, коли її вивели, але впадають в око довжелезні роги, вигнуті півмісяцем.

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів.

Інший свійський хунгарікум – вівці породи рацка, у яких зброя для лобової атаки закручена не в баранячий ріг, тобто бубликом, а спірально, мов наконечник свердла. «Рильце в пушку» – це про мангалиць, кудлатих свиней в овечій шкурі. Розводять тут і норовистих буйволів, та, звісно, коней, з якими пастухи майже не розлучаються. У селищі Мата розташований кінний завод, що спеціалізується на місцевій породі ноніус, і ферма. Дорослих відвідувачів підпускають до звірят за 2600 форинтів, маленьких – за 1400 форинтів.

Що подивитись

Відкритий всім вітрам степовий регіон, подібно до українського Дикого Поля. Селяни ці землі покинули і ними заволоділи відважні кінні пастухи – «чікоші» зі своїми стадами. Мадярські чікоші не поступляться заокеанським ковбоям і гаучо. Кожного літа на початку липня в Хортобаді проходить фестиваль пастухів, на якому чікоші демонструють свою вправність. Стоячи на спинах двох коней, вони легко правлять ще трійкою-шестіркою попереду і при цьому пускають тварин у галоп. Їхні коні не здригнуться від свисту батога та вивчили команди «сидіти» і «лежати», наче дресировані пси.

Найбільш знаковою рукотворною спорудою на просторах Пусти є Дев’ятиарковий міст у селі Хортобадь, який вважається найдовшим кам’яним мостом в Угорщині (167 м.) Наприкінці серпня на ньому вирує ремісничий ярмарок. Обіч мосту знаходиться 300-літня чарда, яка ще пам’ятає купців, що везли цим шляхом сіль з Трансільванії в Буду. Як і раніше, вона готова обігріти і нагодувати подорожнього. Навпроти чарди стоїть чарда-музей, де експонуються старовинні предмети побуту пастухів. Вхід до Пастушого музею коштує 1500 форинтів.

==Рекомендую: Подорож вихідного дня – угорський алко-тур ==

На початку минулого століття в Хортобаді почали впроваджувати ставкове рибництво. Вздовж ставків проклали вузькоколійку, по якій підвозили корм для підростаючої риби та відвозили виловлену. Тепер вона перевозить відвідувачів парку повз луки і озерця. Мандрівка вузькоколійкою триває 30 хв., а заплатити за неї потрібно 1400 форинтів. З грудня до кінця березня рух вагончиків зупиняється.

хортобадь що подивитись

Вхід на територію парку вільний. Можна прокласти власну стежку. Варто затриматися допізна – після заходу сонця над степом розстеляється неймовірне нічне небо.

Від Пастушого музею з 10:00 по 15:00 щогодини відправляються автомобільні «сафарі», які везуть лише у зоопарк. Звідти за окрему плату можна поїхати на автомобільну прогулянку природним парком.

Орієнтовна вартість екскурсій – від 1500 до 3000 форинтів. Для самостійного пересування зручно орендувати велосипед за ті ж 1500 форинтів на день.

хортобадь музей

Про актуальні програми та заходи можна довідатись на сайті і в центрі для відвідувачів (с. Хортобадь, площа Петефі, 9). У тій самій будівлі, в Ремісничому дворику, облаштовані майстерні народних умільців. Навіть не розуміючи мови, малеча з задоволенням повчиться у них, як вистругати щось з дерева, виліпити глиняну фігурку, власноруч виготовити браслет або ляльку.

Де жити

Hajdu Lovasudvar Hortobágy – готель оточений пишним садом. До послуг гостей номери з окремими ванними кімнатами, цілодобова стійка реєстрації та безкоштовний Wi-Fi. На території готелю є безкоштовна приватна автостоянка. Гості можуть безкоштовно користуватися загальним лаунжем і спільною кухнею. До послуг гостей також камера зберігання багажу та пральня. У готелі можна організувати прогулянки на конях. Ціна двомісного номеру за добу старутє від 49 доларів.

Hortobágyi Kemencés – до послуг гостей номери з кондиціонером та окремою ванною кімнатою. Також є спільна кухня. У деяких номерах є тераса. Безкоштовна приватна автостоянка. Гостям пропонуються катання на конях та прокат велосипедів. Номер на двох за добу вартує 60 доларів.

хортобадь де жити

Sasfészek – Falusi szálláshely – у всіх номерах є кухня з мікрохвильовою піччю та окрема ванна кімната. До послуг гостей безкоштовний Wi-Fi. Ціна за номер для двох за добу коштує від 37 доларів.

==Рекомендую також прочитати: Будапешт – що подивитись, як добратись, куди піти==