Перше ніж розповідати про музей Унікум, варто поринути в історію створення відомого угорського напою. Його можна сміло назвати неофіційним символом цієї країни. Гіркий трав’яний бальзам «Цвак унікум» (Zwack Unicum) — це напій, якому вже понад дві сотні років.
Історія появи Zwack Unicum
Бальзам було створено в 1790 році доктором Цвак, придворним лікарем сім’ї імператора Австро-Угорщини Йосипа II. З давніх часів людство було знайоме з лікувальним впливом трав на організм, і «Унікум» створювався саме як ліки, як «еліксир життя». Легенда свідчить, що, спробувавши лікер, імператор вигукнув: «Dasistein Unicum!» (Це справжній унікум!).
Тим самим Йосип II гідно оцінив чудову смакову гаму напою саме як лікеру, а не ліків, підказавши талановитому доктору Цвак оригінальну назву. Протягом півстоліття лікер залишався елітним напоєм. Честю покуштувати його нагороджували лише членів імператорської сім’ї та деяких придворних.
Лише в 1840 році нащадок династії доктора Цвака відкрив в Угорщині завод з виробництва лікеру. Розташовувався він в Пешті в районі так званого марокканського двору (район нинішньої площі Єлизавети). І зростання міста, і розширення заводських потужностей були причиною ще кількох переміщень, поки Цвак не побудував завод за нинішньою адресою, на бульварі Шорокшар в IX районі. У 1883 році Янош Цвак запатентував свій унікальний рецепт. Підприємство Цвак успішно розвивалося, і до початку XX століття виробляло понад двісті найменувань напоїв. Завод Цвак з виробництва спиртних напоїв, куди входили понад двісті винокурень, був найбільшим в Центральній Європі й став офіційним постачальником імператорського двору.
Наче для фільму
Історія династії Цвак могла б послужити основою для масштабного історичного фільму, адже в ній дуже багато непередбачених поворотів і драматизму. Найкраще познайомитися з цією історією можна в музеї династії Цвак, який знаходиться в одному з будинків заводу.
Якщо ви замовите екскурсію, то знайомство з музеєм почнеться для вас з перегляду невеликого фільму (всього 20 хвилин – на англійській, угорській або німецькій мовах). Це документальна стрічка про історію створення сімейного підприємства. Потім можна самостійно оглянути зал музею, де дбайливо зібрані сімейні реліквії, старі рекламні плакати, документи й фотографії. На галереї можна побачити величезну колекцію (понад 17 000 експонатів!) спиртних напоїв в міні-пляшечках, яку подарував музею один з колишніх керівників заводу.
Вплив у високих політичних колах дозволив Цвак зберегти виробництво і в роки співпраці Угорщини з нацистами. Родині вдалося пережити Голокост тільки завдяки «охоронним» документам, виданих Раулем Валленбергом. Під час Другої світової війни завод сильно постраждав від нальотів американської авіації, а все, що залишилося, було спалено фашистами, коли вони залишали Будапешт.
У 1964 році Петер Цвак створив власне підприємство в Нью-Йорку з імпорту вина. США він покинув в 1970 році, переїхавши спочатку до Відня, а потім в 1972 році — в Італію. Проживши кілька років в Генуї і Венеції, Петер Цвак облаштувався у Флоренції, звідки керував власним підприємством.
Після зміни політичного ладу в Угорщині в 1987 році, Петер Цвак повернувся на батьківщину. Він став першим офіційним емігрантом, що повернувся.
== Читайте також про цікаві місця Будапешту ==
Повернення сімейних традицій
Головною мрією Петера Цвака було відновити сімейний бізнес на батьківщині. Для цієї мети Цвак створив спільну фірму з німецьким виробником лікерів Emil Underberg. У 1991 році ними був викуплений Будапештський лікеро-горілчаний завод і було створено АТ «Цвак Унікум». Петер Цвак став співвласником і головою ради директорів підприємства.
У 1989 році глава підприємства Петер Цвак знову почав виробляти «Унікум» відповідно початковому рецепту. Тоді ж «Цвак Унікум» і три провідні угорські компанії міжнародного рівня – Херендська порцелянова мануфактура, виробник угорського салямі «Пік» і винний торговий дім «Токай» — створили клуб «Хунгарікум», покликаний сприяти просуванню унікальної угорської продукції.
Дуже цікаво те, що в 1990 році Петер Цвак був призначений послом Угорщини у Вашингтоні, у зв’язку з чим він відмовився від американського громадянства. У 1994 році він був обраний депутатом Парламенту і був єдиним незалежним депутатом на той момент.
З 1995 по 1999 рр. Петер Цвак був обраний головою Італійської торгово-промислової палати Угорщини. У 2002 році йому було присуджено звання «кращий підприємець Угорщини», у 2005 році Петер Цвак був нагороджений орденом хреста Угорської Республіки, а у 2008 році його відзначили званням почесного громадянина Будапешта. У 2008 році Петер Цвак приймає рішення покинути свій пост і передати владу молодшому синові й дочці від другого шлюбу. Відомий угорський підприємець і політик Петер Цвак помер 5 серпня на 85-му році життя.
Фірма в даний час виробляє не тільки гіркий трав’яний лікер, але багато інших алкогольних напоїв: коньяки й віскі, вина і настоянки. Завод Zwack, яким керують син і дочка Петера Цвака, контролює більш ніж половину алкогольного ринку Угорщини й спонсорує, зокрема, національну команду з водного поло.
Секрети створення унікального напою
«ZwackUnicum» виготовляється на основі 40 цілющих трав з додаванням чистого етилового спирту, цукру і карамелі. В основі – тони полину, череди, анісу, гвоздики та імбиру. Технологія приготування лікеру не проста і складається з декількох етапів: одну зі трав’яних складових частин лікеру настоюють на спирті, інша ж частина випаровується в металевих місткостях, після чого обидві частини змішуються і витримуються 30 днів. Лікер переливають в дубові бочки й знову витримують, на цей раз не менше 6 місяців.
Лікер по праву вважається хунгарікумом (hungarikum, від Hungary – Угорщина і unicum — унікальний).
Цей напій дійсно володіє широким лікувальним і тонізувальним впливом. «ZwackUnicum» можна застосовувати при застуді та кашлі, розладах шлунку, м’язовій слабкості, відсутності апетиту та навіть для полегшення похмілля. При цьому, «еліксир життя» володіє чудовим оригінальним смаком, що дозволяє вживати його як аперитив, так і в якості дигестива.
Унікальність напою
Унікальність лікеру не в тому, які трави й спеції входять до його складу, а в пропорціях! Оригінальний рецепт сім’я Цвак тримає в найсуворішому секреті: підприємство закуповує більше лікувальних трав, ніж наказано рецептом напою, щоб ввести в оману навіть найхитріші уми, які хочуть дізнатися таємниці «Унікуму». Змішання доз лікувальних трав, спирту та інших компонентів, проводиться автоматично, через комп’ютер, доступ до якого мають тільки члени родини. Оригінальний рецепт лікеру дбайливо зберігається в архіві Естергомської базиліки «за сімома печатками».
Чорна пляшка, в яку розливається Zwack Unicum з 1882 року, стала символом і самого напою, і сімейного бізнесу. Вибір форми посудини у вигляді кулі для цього чудодійного лікеру є далеко не випадковим. Куляста пляшка відтворює форму реторти середньовічного алхіміка, а логотип — золотий хрест Святого Іштвана – символізує європейські традиції чотирьох сторін світу, стихії природи та життєву силу. І зовнішній вигляд ZwackUnicum, і його вміст є уособленням еліксиру здоров’я.
== Сентендре: що подивитись, чим посмакувати, де зупинитись ==
Традиційно Унікум п’ють з лікерних келихів. Посмак — довгий, злегка гіркий, зігрівальний. Унікум добре підходить для приготування коктейлів з білим сухим вином, які подають зі шматочком льоду. Чудово поєднується з грейпфрутовим і апельсиновим соками. Як варіант можна подавати з розмоченою ягодою чорносливу, наколотою на тонку паличку і занурену в келих, що підкреслює ноту сухофруктів, які відчуваються в напої.
Тим, хто не любить гіркий смак оригінального лікеру, прекрасно підійде інший напій — Zwack Unicum Next з апельсиновим смаком. Або ж Zwack Unicum Szilva з приємним смаком сливи. Також можна скуштувати Zwack Maximilian — бренді з пізнього збору виноградного сорту Фурмінт, вирощеного у виноробній провінції Токай.
На завершення цікавої екскурсії усіх чекає дегустація продукції заводу Цвак і можливість придбати будь-який «витвір» за пільговою ціною (відвідувачам музею надається додаткова 5% знижка).
Адреса Музею:
Budapest, Dandár u. 1
Вартість послуг:
- дорослий квиток 2000 Huf (відвідування музею, аудіогід, дегустація);
- груповий квиток (понад 15 осіб) 1700 Huf (відвідування музею, аудіогід, дегустація);
- дитячий квиток (до 18 років) 1000 Huf (відвідування музею, аудіогід, БЕЗ дегустації).
Години роботи:
- музей: пн-сб 10:00-17:00
- магазин: пн-пт 9:00-18:00, сб 10:00-18:00
Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів.