Печ – місто-мозаїка, де сплелись вірування, епохи і нації. Тут мешкали перші християни і праведні мусульмани. Це прикордонне місто, ворота до Балкан і Середземномор’я, але воно позиціонує себе як «місто без кордонів». І на те є вагомі причини.
Загальна інформація про місто Печ
Печ – той рідкісний випадок, коли одне місто старше за цілу країну. Як таке можливо? Дуже просто: задовго до угрів, коли на цих землях мешкали кельти і паннонійці, а правили ними римляни, було закладене поселення Сопіана, яке потім стало столицею римської провінції Валерія. До слова, його сучасну назву Печ перекладають як «п’ять» (порівняйте з хорватським pet). Ще у IV ст. тут утворився єпископат, а у XIV ст. у місті, котре тоді знали як Quinque Ecclesiae (П’ять Церков), заснували університет, і Печ досі є студентським містом.
За владарювання Османської Порти у XVI – XVII ст. Печ був сильніше наближений до «метрополії», аніж північні регіони, і тут все ще відчувається вплив ісламського сходу. Нині він є столицею медьє Бараня та п’ятим за кількістю населення містом країни з 145 тис. мешканців. Понад те, Печ – один із лідерів у національному рейтингу найбільш комфортних для проживання міст. У 2010 р. місто ділило титул культурної столиці Європи з німецьким Ессеном і – цікаво, чому б це? – з турецьким Стамбулом.
Де знаходиться Печ
Печ розташований на південному заході Угорщини, за 32 км. від кордону з Хорватією і за 200 км. від Будапешта, біля підніжжя гірського хребта Мечек.
Як добратись у Печ
Напряму доїхати з України в Печ вийде хіба що власною автівкою. Зате дістатись сюди з Будапешта не становитиме проблеми. Поїзд InterCity, який відправляється з вокзалу Келеті, прибуває в Печ через 3 години, а білет на нього вартуватиме від 4485 фор. Довше їде, але дешевше коштує (3950 фор.) електричка з вокзалу Делі. Щоправда, ціни і дати взаємозалежні. Деталі тут.
Автобуси в Печ з будапештської автостанції Népliget ходять майже щогодини з 5.00 до 20.40. Плата за проїзд складає близько 3700 форинтів. Ознайомитися з розкладом можна на тут.
Громадський транспорт у місті Печ
Пасажирські перевезення у Печі забезпечують автобуси, які обслуговують до 70 різноманітних маршрутів. Більшість із них не оминає три вузлові пункти: залізничний вокзал, автостанцію і торговий центр Árkád. Разові квитки можна придбати у автоматах за 300 форинтів, або вже в автобусі за 400 форинтів.
Між іншим, до 1960-х у Печі були й трамвайні лінії. Зараз вони не функціонують, але точаться дискусії стосовно їх відновлення.
Цікаві пам’ятки
У Печі залишили спадщину багато віків і багато народів. Здалеку складно розгледіти, що вінчає мідно-зелений купол храму Бельварош: хрест чи все-таки півмісяць. Арабські розписи колишньої мечеті Газі-Касім зникли під християнськими фресками, але архітектурні лінії красномовно свідчать про її минуле. Мечеть-церква – символ непростих міжконфесійних стосунків, які віддавна панували в регіоні. Мусульманські володарі мали звичай перетворювати церкви на мечеті, християнські чинили навпаки.
Варто звернути від Бельвароша наліво і перетнути коротку вуличку, як відкриється кафедральний собор Петра і Павла. Він змінював віру двічі: з християнства перейшов у іслам, а потім знову повернувся в християнство. Таке пережили чимало церков у колишніх володіннях Османської імперії. Чотири вежі-дзвіниці і фасад із класичними арками – творіння позаминулого століття. Колись тут грав на органі Ференц Ліст, і відлитий у бронзі композитор крадькома розглядає храм з балкону єпископського палацу. Та в першу чергу собор у Печі особливий тим, що його крипта – найстаріша церква Угорщини, і під землею вцілів один з найбільш древніх у Європі ранньохристиянських некрополів, де поховання датують IV століттям. Катакомби, у яких ще тривають розкопки, перебувають під охороною ЮНЕСКО.
Подібні місця і лякають, і магнетизують. Ще одна загадка Печа – мавзолей Ідріс Баба. Про того, хто тут похований, достеменно невідомо нічого, і навіть його ім’я ніде не згадується в документах. Втім, за переказами, Ідріс Баба був великим праведником та навіть чудотворцем, і мусульмани, яким трапляється бувати у цих місцях, віддають йому шану.
У Печі є діюча мечеть, що для Угорщини явище виняткове, бо одразу після вигнання турків від нагадувань про ярмо квапливо позбувалися. Мечеть Хасана Яков-алі несподівано вигулькує між типовими житловими будинками на вулиці Ракоці. Над нею сходить півмісяць, а позаду височіє 22-метровий мінарет. Свого часу мечеть пересвятили на каплицю, а мінарет слугував дзвіницею. Як не дивно, в іслам вона повернулась у розпал «віку атеїзму»: щойно сяйнула думка облаштувати в ній музей, як турецька влада, либонь, у знак примирення, люб’язно надала все необхідне для релігійних відправ. Не лишалось нічого іншого, як віддати мечеть у розпорядження послідовників Магомета. У п’ятницю та в період Рамадану тут лунають мусульманські молитви, а поза тим панує музейна тиша.
Негоже зовсім не згадати про земне. Тим паче, що порцелянова мануфактура Жолнаї у Печі – не тільки промислове підприємство, а й мистецьке явище. У середині XIX ст. на ній винайшли еозинову глазур з яскравим перламутрово-металевим блиском та пірограніт, унікальний керамічний облицювальний матеріал, який дозволив втілити найсміливіші мрії архітекторів-модерністів. Продукцією Жолнаї викладені дивовижні мозаїчні дахи, які одразу притягують погляд у багатьох містах Угорщини та Австрії. В «музейному кварталі» Печа, що на вулиці Капталан, є зібрання виробів мануфактури Жолнаї, кожен із яких – справжнісінький витвір мистецтва. Старовинні приміщення фабрики у передмісті нині перетворені на «культурний квартал Жолнаї», де відкриті планетарій, ляльковий театр та музей-лабораторія, у якому проводяться майстер-класи.
Де поїсти і випити
Поживно перекусити стравами балканської кухні чи гамбургерами з крафтовим пивом можна у Balkan Bistro, що в самому центрі міста (Ferencesek ut. 32).
Пристрасть солодкоїжок втамують тістечка, шербети і морозиво у Jókai cukrászda (Ferencesek ut. 6).
Ресторан Zsolnay на території мануфактури Жолнаї (Zsolnay Vilmos u. 37) зі своїм вишукано-фантазійним меню перенесе у золоту добу сецесії, але за великі гроші тут подають помірні порції.
Якщо ви шукаєте протилежного, є сенс оминути місця з високою концентрацією туристів. Корчма Fekete Kutya притулилась на околиці (Pellérdi út 37), одначе тут є шанс спробувати угорську кухню, як вона є – з цілою порцією неможливо впоратись.
На окрему згадку заслуговує завод шампанських вин Littke, штаб-квартира якого розміщена у Печі на площі святого Іштвана (Szent István tér 12). Це перший завод в Угорщині, який почав випускати ігристі вина. За тією ж адресою знаходиться ресторан-бар Császár Pince, куди доцільно зазирнути на келих шампанського.
Де зупинитись
Багато студентських гуртожитків у Печі під час літніх канікул приймають туристів. Для молодіжного шабашу підійдуть хостели Boszorkány (Boszorkány út 2) або Hunyor (Jurisics Miklós u. 16), де можна заночувати за 360 грн. У Ananas hostel (Erzsébet utca 2/2), який працює цілий рік, за ліжко-місце у спільному номері просять 270 грн.
Найняти апартаменти коштує від 700 грн., як, скажімо у Dina Apartman (Nagy Lajos király útja 9/33).
Проживання у чотиризірковому готелі Laterum у тихому районі (Hajnoczy u. 37-39) обійдеться від 960 грн. за ніч.
За 1600 грн. вдасться зняти номер у середмісті в готелі Arkadia 4* (Hunyadi Janos u.1)
Слід пам’ятати, що з повнолітніх гостей стягується туристичний збір у розмірі 400 форинтів (біля 40 грн.) за добу.
Читайте про Хайдусобосло – найвідоміший термальний курорт Угорщини.
Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів.