Почати знайомство з містом краще всього з чудової пам’ятки Будапешта – Будайського пагорба. Саме тут, на висоті 60 метрів над Дунаєм, знаходиться Будайська фортеця. У 1987 році споруда, набережна і проспект Андраші були включені до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Загальна інформація, історія
Будайська фортеця — резиденція угорських королів в Будапешті. Стіни древньої будови мають сліди багатовікової історії Угорщини, яка в усі часи свого існування боролася за свою самобутність: і за часів Османської імперії, і в епоху австрійського правління. Незважаючи на невелику висоту пагорба, він став важливою стратегічною точкою, ще в той час коли були катапульти, і вони завжди протистояли атакам ворогів.
Саме це стало причиною для того, щоб король Бела Четвертий переніс сюди резиденцію, яка раніше перебувала в Обуде. Королівський замок був побудований на південній стороні пагорба, а фортеця – на північній.
Королівська фортеця – це цілий ансамбль, який являє собою неймовірно романтичну і мальовничу картину. Над лінією дахів будинків височіють дзвіниця готичної церкви Святого Матяша, аркади і вежі Рибальського бастіону, зведені в неороманському стилі.
Середньовічні бастіони окільцьовують вузькі вулички, забудовані старовинними будинками, де, як і сотні років тому, живуть люди зі своїми радощами, турботами і проблемами. У 13 столітті, слідом за монгольською навалою, король Бела вирішив звести тут фортецю. Однак вже в 14 столітті вона була частково зруйнована в цілях розширення своїх володінь двома анжуйськими королями. Лише за часів короля Матяша, фортеця була перебудована в стилі Відродження, розбиті прекрасні парки, і що найголовніше – було покладено початок бібліотеці Корвіна.
У 18 столітті будівля стала резиденцією однієї з гілок династії Габсбургів. Незважаючи на всі реконструкції та відновлювальні роботи, проведені по закінченню Другої світової війни, велика частина Будайської фортеці залишилася зруйнованою.
Палац, який є найпопулярнішою пам’яткою Угорщини, обнесений кованою огорожею в стилі необароко. Окрасою огорожі є гігантське скульптурне зображення птаха Турул, в пазурах якої – королівський меч, що символізує династію Арпадів.
У північно-західній частині палацу знаходиться чудовий фонтан з бронзи 20 століття, що представляє скульптурну композицію, яка зображує королівське полювання на чолі з королем Матяшем. Внутрішні приміщення палацу були реставровані за останніми досягненнями техніки, так як тут розташовані найцінніші музейні колекції.
Що подивитись
На території Королівського палацу розташована національна галерея Угорщини. В ній зібрані унікальні роботи багатьох угорських художників. Повне зібрання галереї налічує понад сто тисяч примірників, для розміщення яких було виділено три крила в Королівському палаці, що знаходяться на різних поверхах.
Прекрасний музей, який увібрав усю історію Будапешта, був заснований в 1957 році. Тут зібрані ексклюзивні роботи з музею образотворчого мистецтва, а також різних приватних і міських колекцій. В основному тут представлені роботи ремісників, зразки кераміки та текстилю, різні предмети домашнього ремесла та фотографії, виготовлені в Стародавньому Римі і в часи Другої світової війни. Особливе місце займають екземпляри, виявлені при археологічних розкопках. Всі знахідки дозволяють дізнатися дуже багато цікавих фактів про історію Угорщини в різні періоди правління всіх королів.
Також відкрита для відвідування велика бібліотека, яка зібрала безліч книг. Дана бібліотека носить назву на честь свого творця Ференца Сечені, який започаткував її в 1802 році, він же і передав сюди перші видання. З тих пір тут збирають і зберігають всі видання, які стосуються угорської історії, написані на різних мовах, або угорськими публіцистами. Кількість примірників налічує 8 млн. одиниць.
Будайська фортеця знаходиться на пагорбі, і піднятися туди можна як пішки, так і на автобусі, але є ще один досить цікавий і незвичайний спосіб – фунікулер Шіклі. Він являє собою невеликі вагончики, що курсують по двох шляхах. В експлуатацію транспорт був введений в 1870 році, тому антураж всередині них відповідає тому часу. Скориставшись цим видом транспорту, ви матимете можливість побачити набагато більше красивих пейзажів і місць Будапешту.
Ціни
Вхід на територію Кріпосного пагорба –безкоштовний. Вхід в Угорську національну галерею, розташовану в королівському палаці – безкоштовний. Вартість аудіогіда (англійською, німецькою, італійською та французькою мовами) – 800 HUF. Вхід до церкви Святого Матяша і церковний музей – для дорослих 1000 HUF, пільговий квиток для пенсіонерів і студентів – 700 HUF, для дітей до 6 років – вхід безкоштовний.
Адреса
Szent György tér 2
Графік роботи
Церква Святого Матяша відкрита для туристів в будні дні з 9:00 до 17:00, по суботах – з 9:00 до 13:00, по неділях – з 13:00 до 17:00. Угорська національна галерея працює з 10:00 до 18:00 щодня, крім понеділка. Відвідати бібліотеку можна в будь-який день з 9:00 до 20:00, окрім неділі та понеділка.
Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів.
Як добратись
Добиратися до Будайської фортеці можна на трамваї і автобусі з площі Адама Кларка, але для початку варто визначитися з якого боку замку ви плануєте починати маршрут.
Якщо з боку Королівського палацу – необхідно сісти на автобуси № 105 або 16 і доїхати до Clark Adamten. З цієї зупинки можна піднятися наверх на фунікулері, дійти пішки або на автобусі № 16. Вибираючи трамвай, слід сісти на № 19 або 41 і, як і на автобусі, доїхати до тієї ж зупинки і продовжити маршрут зручним для себе способом.
Якщо ж починати маршрут з боку Рибальського бастіону необхідно обирати автобуси № 16, 116, 16 А і зійти на зупинці Szentharomsag ter або скористатися червоною лінією метро М 2 і, доїхавши до станції Szell Kalman ter, пройти пішки або доїхати на автобусі до в’їзду фортеці. Інформація про маршрути доступна на офіційному сайті громадського транспорту Будапешта. Відмінним варіантом стане таксі. Викликати його можна за допомогою додатку Budapest Taxi.
Скористатися фунікулером можна в будь-який час, так як він починає працювати з 7:30 ранку до 22:00 вечора і перебуває всього 10 хвилин у дорозі. Вартість такої поїздки становить 1200 форинтів для дорослих і 700 форинтів для дітей від 3 до 14 років, але це тільки в одну сторону. Якщо Ви купуєте квиток в обидві сторони, ціна становить 1800 форинтів для дорослих і 1100 для дітей. Маленьким дітям, які не досягли трьох років, поїздка буде безкоштовною.
==Рекомендую: Подорож вихідного дня – угорський алко-тур ==
Готелі поряд
Castle District Apartment знаходиться за адресою Hunyadi Jánosút 3. fsz. в 300 метрах від фортеці. В усіх апартаментах є власна кухня, телевізор, Wi-Fi, вітальна зона, ванна кімната та безкоштовне туалетно-косметичне приладдя. Дозволяється розміщуватися з домашніми тваринами. Наявна послуга доставки їжі до номеру за додаткову платню. Парковка на території відсутня. Ціна за одну ніч на дві людини стартує від 70 доларів.
Ékszerdoboz A Budai Vár Alatt можна знайти за координатами Jégverem utca 5. Апартаменти знаходяться всього лише в 400 метрах від Будайської фортеці. Гарні та затишні номери мають усе необхідне для відпочинку та Wi-Fi. Можна заїжджати з домашніми улюбленцями. На території є приватна парковка за додаткову плату. Надається послуга трансферу з/до аеропорту, що сплачується окремо. Є затишна тераса та сад. Середня вартість номеру за ніч – 70 доларів.
Castle Suite знаходиться за адресою 5 Váralja utca. Від готелю до фортеці всього лише 300 метрів шляху. Просторі та світлі апартаменти мають гарний краєвид на місто, Wi-Fi, кухню з необхідним начинням, вітальню, ванну кімнату. Поряд є тенісний корт. Заселятися з домашніми тваринами не дозволяється. Вартість номеру за одну добу коливається від 395 доларів.
== Читайте також: Відпочинок в Угорщині – що подивитись, що спробувати, скільки коштує ==