Говорячи сухою мовою фактів, Сегед – головне місто медьє Чонград і третій за розмірами населений пункт Угорщини, у якому мешкає 162 тис. осіб. Неофіційно ж він визнаний столицею паприки, королеви угорських спецій, і взагалі претендує на звання найважливішого годувальника країни. На Сегед вказують як на батьківщину сегединського гуляшу. Тут народилося салямі «Pick», пряний аромат якого змусить жадібно роздуватись ніздрі навіть затятих веганів. Салямі та паприку практично зобов’язаний спробувати і бажано привезти із Сегеда кожен порядний турист. Це південне місто ніжиться у сонячному промінні понад 200 днів на рік, а із земних надр під ним б’ють потужні термальні джерела. Таким чином, Сегед об’єднує подеколи несумісні ролі оздоровчого центру і гастрономічного раю, що обіцяє подвійне задоволення.

Цікаві пам’ятки Сегеда

Сегед – одне з тих особливо принадних лагідних містечок, які майже завжди усміхаються квітами й сонцем та роззираються довкола широко розплющеними вікнами невисоких чепурних будиночків. Останні мовби сперечаються між собою у неповторності ліній і кольорів. Неможливо запідозрити, що ця гармонія піднялася з руїни. Все трапилось через ту саму річку, котра мирно плине між пологими берегами, щоб десь удалині взяти шлюб із Дунаєм. Як відомо, Тиса любить розливатися, і не лише у верхів’ї. В березні 1879 р. Сегед накрила жахлива повінь, яка за одну ніч майже повністю змила місто.

що подивитись у сегеді

Одні з небагатьох споруд, що вціліли після навали стихії – францисканська церква XV століття і вежа святого Деметра біля кафедрального собору. Все інше зводили заново від фундаменту до даху. Кошти та архітекторів до постраждалого міста відправляли з Австрії, Німеччини, Росії, Румунії, Сербії, Франції. Забудовники тісно співпрацювали, і звідси така струнка пластика еклектичного міського ансамблю, де кожна будівля – наче інструмент, який грає свою партію. На Соборній площі (Dóm tér), замкнутій з трьох сторін теракотовими галереями єпископського палацу і одного з корпусів Сегедського університету, лунає оглушливе органне соло 80-метрового кафедрального собору. У ньому, між іншим, справді встановлений один з найбільших у Європі органів. Собор іще звуть Вотивною церквою, або церквою обітниці, бо після повені сегедські урядники пообіцяли – якщо відбудують місто, на Божу славу постане величний храм.

памятки сегед

На площі Сечені першу скрипку грає лимонно-жовта ратуша, чимось подібна до поважної дами у пишній складчастій бальній сукні. З сусіднім домом вона пов’язана милою копією венеціанського мосту Зітхань. Лунким тимпаном озивається химерна мавритансько-візантійська синагога. Округлі вигини Національного театру можна порівняти з мідним саксофоном, а відразу за рогом археологічний музей Ференца Мора співає, як антична арфа у супроводі струменів фонтану.

сегед ратуша

Смаки Сегеда

Ще багатшу симфонію розкривають смаки. Недаремно однією з обов’язкових для відвідування атракцій у Сегеді є музей салямі та паприки. На першому поверсі манекени й фотографії демонструють перевтілення салямі від свині до ковбаси, а на другому навіть стіни увібрали дражливий солодкуватий запах паприки. Знамените салямі «Pick», яке досі є лідером на угорському ринку і міцно закріпилося на світовому, почали виготовляти на заводі Марка Піка 150 років тому.

музей салямі і паприки сегед

Розповідають, буцім-то рецепт ковбаси засновник привіз з Італії. А червоний перець взагалі родом із тропічної Америки. Яка різниця? Вони настільки натуралізувалися, що їх без вагань зараховують до «хунгарікумів» – винятково угорських продуктів і явищ. У Сегеді вони, як водиться, вважаються «сегедікумами». Фінальний акорд екскурсії в музеї – дегустація салямі, а в подарунок відвідувачі отримують пакетик паприки, пам’ятну листівку і 10% знижку на «зимове» салямі у фірмових магазинах «Pick». Дорослі сплачують за вхід 980 форинтів, діти, студенти та пенсіонери – 740 форинтів.

паприка сегед

Термальні води Сегеда

Свердловини з ніжними іменами «Анна» і «Дора» постачають Сегеду ще один «хунгарікум», термальну воду. Вода «Анни» подається у однойменну купальню. Її будівля, повітряна, наче мелодія флейти, прикрашає місто вже впродовж століття. Окрім купання у викладених мозаїками басейнах, тут можна насолодитися різними видами саун та масажу і прийняти лікувальні процедури. Комбінований білет у купальню та оздоровчу зону коштує з 1 січня 2019 – 2000 форинтів (200 грн).

Адреса: Tisza Lajos krt. 24, Сегед.

термальні води сегед

Найсучаснішим термальним, терапевтичним та спа-центром у Сегеді є Aquapolis, який відчинив двері у 2009 р. Проминути гігантський комплекс акурат за мостом на лівому березі Тиси неможливо; тільки сукупна площа басейнів тут становить 4400 м². Aquapolis пропонує відпочинок на будь-який смак, від тихої велнес-зони до бурхливих вечірок у басейні. У 2019 році, перепустка сюди на цілий день вартує 5250 форинтів (525 грн).

Адреса: Torontál tér 1, Сегед

==Якщо їхати до Сегеда далеко, відвідайте термальні води Хайдусобосло і Дебрецена==

Де знаходиться Сегед

Сегед – місто у південній Угорщині, за 165 км від Будапешта. Воно лежить на березі Тиси, в тому місці, де у добре знайому нам річку впадає притока Марош. За десяток кілометрів від Сегеда пролягають кордони із Сербією та Румунією.

Як добратись до Сегеда з України/Ужгороду

Пряме сполучення з Сегедом в українських міст відсутнє, тому без пересадки сюди можна добутися хіба що на власному транспорті (або із течією Тиси). Якщо перетнути кордон на поїзді Чоп – Захонь, квиток на який коштує 85-90 грн., то подальша поїздка залізницею із Захоні у Сегед обійдеться у 5590 – 6535 фор. (553 – 645 грн.) і займе в середньому 6 годин.

Громадський транспорт у місті Сегед

У Сегеді курсують автобуси, трамваї і тролейбуси. На всі види транспорту діють однакові квитки, які можна купити в кіосках і магазинах за 320 фор. (32 грн) Білет дійсний впродовж однієї безпересадкової поїздки. Придбання квитка «на борту» потягне на 400 фор. (40 грн). Вартість проїзного на добу складає 1040 фор. (104 грн), на тиждень – 3850 фор. (385 грн.)

Де поїсти в Сегеді

Сегедом недостатньо милуватись – його слід куштувати. Як уже було сказано, без салямі і паприки звідси не випустять нікого. Тут пишаються винайденням сегединського гуляшу і точно знають, що найкраща рибна юшка халасле виходить із виловленого у Тисі коропа та сегедської паприки.

Обидві страви відмінно готують у ресторані Vendéglő A Régi Hídhoz. Через розмаїтий перелік національних наїдків меню тут потрібно студіювати ретельно і довго. Заклад розміщений за кілька метрів від старого мосту (Oskola u. 4)., тому риба точно буде неперевершено свіжою – і не лише вона.

що спробувати в сегеді

Пивний та гриль-бар Maláta заховався в садку у внутрішньому дворику будинку, прозваного «чорним» (Fekete ház, Somogyi u. 13). Тут у затінку можна освіжитися крафтовим пивом із калорійними закусками.

У John Bull Pub (Oroszlan u. 6) панує англо-космополітична атмосфера, проте міжнародне меню з багатющим вибором напоїв і страв найвіддаленіших кухонь не обійшлося без фірмового сегединського гуляшу.

Сучасними кулінарними витворами, натхненими італійською та мексиканською кухнею, до того ж за помірними цінами, порадує Rio Bistro (Nepkert sor 1). Кафе-кондитерська Hatos Retes (Klauzal ter 7) випікає штруделі, здатні посперечатись із корінними віденськими.

Де зупинитись в Сегеді

Hostel 66 розміщений за 5 хв. ходи від центру та за 10 хв. від залізничного вокзалу (Petöfi Sándor Sugárút 66). Ночівля у шестимісному номері вартує від 25 євро.
Кімнату у приватному помешканні Mate’s Room (Mikszáth Kálmán u. 10 3/10) можна найняти за 30 євро.

У пансіонах і апартаментах за ніч беруть у середньому 900-1000 грн. Скажімо, нічліг у апарт-готелі Lotus (Kemes u. 6-8) обійдеться у 32 євро., а у пансіонаті Vándor Vendégház за 20 хв. від центру (Vasas Szent Péter 7b) – в 31 євро.

За номер у комфортабельному чотиризірковому готелі готель Szent János (Gutenberg u. 12) доведеться розкошелитися щонайменше на 42 євро.

Найдорожче коштуватиме проживання у Hunguest Hotel Forrás 4* – понад 139 євро за ніч, однак гостям відкритий необмежений доступ у комплекс Aquapolis.

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів.