Купальня Велі Бей (Veli bej fürdő) – це одна з найстаріших купалень Будапешту і майже невідома для туристів. До того ж, вона одна з найдешевших і найбільш автентичних купалень в Будапешті.
Історія купальні Велі Бей
Термальні води на місці купальні Велі Бей, викорстовувались ще в римські часи, але за турецького володарювання, Паша Мохамед розпорядився збудувати нові купальні на пагорбі поблизу усипальниці святого Гюль-баби і поєднати їх з місцями відлюдництва дервішів.
В 16 ст. султан Сулейман і великий візірь Мустафа Соколі розширили і прикрасили купальню. Про це свідчить вибитий на стіні купальні напис на турецький мові, який у віршованій формі описує коротку історію купальні і з захватом відгукується про її красу і чудодійні властивості її джерел.
Купальня Велі Бей певною мірою відрізнялася від традиційних купалень того часу, а її можливості набагато перевищували можливості інших аналогів. Після звільнення Буди (1686 р.) граф Марсилї підготував точні описи і зображення будівель, що залишилися після періоду турецького нашестя. Купальня Велі Бей разом з іншими купальнями перейшла у власність скарбниці.
В перші роки 18 століття, купальня Велі Бей була ще в своєму оригінальному стані, про що свідчать нотатки та малюнок угорського архітектора Фішера фон Єрлаха. На той час купальня вже мала назву «Кайзер Бад» або купальня «Часар». Часар з угорської мови перекладається як «імператор».
У 1806 році купальню придбав королівський радник і в якості благодійної пожертви, передав її будайському ордену милосердя за умови, що доходи від купальні підуть на утримання хворих людей та ченців. В 1842 році було збудовано великий лікувальний двір з двома прибудованими будівлями, 100 житловими приміщеннями та 85 ванними кімнатами.
Парна баня купальні Часар була одним з перших подібних закладів Будапешта. Ще 160 років тому, однією з позитивних сторін столиці називали саме наявність купального закладу. Важливою особливістю було те, що хворі люди могли привести до ладу своє здоров’я у сучасному місті, де не прийдеться сумувати.
На початку 20 століття, купальня Велі Бей була під патронатом ордену милосердя. В 1926 році, до купальні було прибудовано плавальний басейн. У 1935 році, на території купальні була відкрита грязелікарня. Слід відмітити, що на той час у Європі було досить мало подібних закладів.
В 1965 році, купальня стала власністю Всеугорського інституту ревматології і купальної справи. Але вже на початку 2000-х, купальня знов перейшла під егіду ордену. Мінеральна вода поступає сюди з артезіанських свердловин купальні Лукач, а також розташованого на острові Маргіт знаменитого джерела «Магда».
= Читайте про купальні Сечені – найпопулярніші термали Будапешту ==
Лікувальні властивості води
Вода в купальні Велі Бей багата кальцієм, магнієм, гідрокарбонатом натрію, має значний вміст іонів фтору.
Відвідування купальні рекомендується для тих, хто страждає:
- Дегенеративними захворюваннями суглобів;
- Хронічними артритами;
- Тим, хто відновлюється після травм.
Восьмикутний басейн оновленої купальні має унікальні особливості. Температура води складає 36 градусів за Цельсієм, а течія дуже стрімка: близько 1200 л за хвилину. В результаті такої швидкості течії, вода повністю оновлюється 4 рази на день. Тому немає необхідності додавати в неї хлор.
По периметру басейну розташовані крани, під якими відвідувачі можуть насолоджуватися водою купальні, а в 4-х кутах розмістилися сімейні басейни з різною температурою: 16, 32, 34 и 40 градусів Цельсія.
== перелік основних термальних купалень Будапешту ==
Інші послуги купальні Велі Бей
У приміщеннях навколо купальні Велі Бей розмістилося нове велнес-відділення: повноцінному відпочинку служать парні з двома видами ароматичних масел і з температурою 40 і 50 градусів Цельсія, фінська сауна та інфрачервона сауна, душові кабіни з масажними струменями і крижаними чашами.
До купальні відносяться також джакузі, масажні та відділення гідротерапії. Гості купальні можуть випробувати на собі різні масажі, а в холі купальні функціонує центр послуг, в який входять перукарня, косметичний і манікюрний салони.
Де розташована купальня
Адреса купальні Велі Бей: Árpád fejedelem útja 7
Поряд, також, знаходиться купальня Лукач. Їх розділяє лише вузький провулок.
Ціни в купальні Велі Бей в 2020
Найприємніша частина відвідин купальні Велі Бей – це порівняно низькі ціни. Вхід коштує майже в два рази дешевше ніж в купальнях Сечені та Геллерт.
Ціни (за 3 години відвідування) | До обіду | Пісдя обіду | Ввечері (19:00–21:00) |
Будні дні |
2800 HUF біля 220 грн |
3500 HUF біля 277 грн |
2800 HUF біля 220 грн |
Вихідні дні | 3500 HUF / 277 грн |
Якщо ви пробудете в купальні Велі Бей більше трьох годин, то доведеться доплатити по 17 форинтів за кожну додаткову хвилину.
При необхідності, можна орендувати рушник за 500 форинтів (50 грн).
Є можливість туристичного відвідання купальні, між 12 та 15 годинами. Коштує такий візит 300 форинтів (30 грн).
== детальніше про Будапешт – що подивитись, куди піти, де поїсти ==
Підсумки
Узагальнимо, таким чином, переваги купальні Велі Бей в Угорщині:
- Це єдина турецька купальня, в якій немає спеціальних днів відвідування окремо для чоловіків і жінок, представники обох статей можуть купатися разом.
- Це нова будівля, проте має 437-річну історію, і ця історична атмосфера породжує незабутні враження.
- Це єдина купальня, в якій використовується вільна від будь-яких хімічних речовин термальна вода.
- Це ідеальна комбінація приємного купання і лікування.
- Тут надається повний спектр послуг в сфері велнеса, і все це в умовах сучасної інфраструктури
Читачі Подорожуй можуть придбати онлайн страховку Зелена карта та звичайну туристичну страховку з кешбеком 5%, який повернуть у вигляді поповнення на телефон. Промо-код: PDZFB
Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів;
Більше знижок для читачів Подорожуй тут – http://club.podorozhuy.com.ua/discont