Питаєте, де в Угорщині є термальні курорти? Спитайте краще, де їх нема! Не буде сильним перебільшенням сказати, що від самої столиці до найглухішого села, Угорщина – один великий термальний курорт. Можливо, унікальний дар залишило по собі доісторичне Паннонське море, яке мільйони років тому займало Середньодунайську рівнину. Часто-густо пошуки нафти чи газу в Угорщині завершувались відкриттям нових гарячих джерел, і щороку з її надр витікає майже 100 млн. кубометрів термальної води.

Термальні басейни Будапешту

Столиця Угорщини є одночасно столицею термальних купалень. Культуру водних процедур сюди принесли ще давні римляни. І якщо руїни римських терм становлять інтерес хіба для археологів, то турецькі лазні, зведені в Будапешті за османського панування у XVI-XVII ст., оздоровлюють відпочивальників ще й по сьогодні. У справжніх східних купальнях Рудаш, Кірай чи Велі-бей нескладно уявити себе пашою.

Лазні Геллерт і купальні графа Сечені славляться своїми розкішними інтер’єрами – це не бальнеологічні комплекси, а справжні палаци, де міг би мешкати король термальних вод. А найбільш цілющими вважаються води джерела, яке живить купальню Лукач.

Ціни у двох десятках будапештських купалень істотно різняться – у найбільших комплексах вхід у вихідні може коштувати понад 5000 фор., але в середньому беруть 2500 – 3500 форинтів за цілий день. Щоб уникнути черги, краще придбати онлайн квитки в Сечені та Геллерт.

термальні басейни будапешту

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів;

Термальний курорт Хевіз

Якщо їхати на води не просто релаксувати, а серйозно лікуватися, то на першому місці стоятиме термальне озеро Хевіз. Це практично єдина у своєму роді природна термальна водойма, яка наповнюється водою з трьох різних глибинних джерел та цілий рік підтримує сприятливу для купань температуру: 34°С влітку, 25°С взимку. Завдяки швидкій циркуляції, багата на органічні сполуки гідрокарбонатно-сульфатна кальцієво-магнієва вода в озері оновлюється через дві-три доби. Намул на дні також лікувальний, і його застосовують у вигляді грязьових аплікацій. Гербом Хевіза могли б стати червоні індійські лілії, що акліматизувались у озері, та надувні кола, за які обов’язково тримаються ті, хто купається.

Допуск до озера платний: 2500 фор. (200 грн) за 2 години з січня 2020. Квиток на цілий день коштує 5500 форинтів (440 грн) При цьому здоровій людині можна знаходитись у хевізькій воді не більше 1.5 години в день, а хворій – тільки 30 хвилин.

термальний курорт хевіз

Термальні джерела Залакарош

Тих, кому Хевіз не допомагає, часто направляють в Залакарош. Місцевій термальній воді належить національний і європейський температурний рекорд – 96°C. За концентрацією корисних мікроелементів (брому, йоду і фтору) вона так само посідає одну з перших позицій. Високий вміст брому допомагає заспокоїти розхитані нерви, а йод і фтор, котрі, як відомо, штучно додають у сіль і зубні пасти, говорять самі за себе. У термальні басейни залакароського комплексу «Граніт» гаряча вода подається охолодженою до 28 – 34°C, але високу активність помітно відразу: навіть срібні прикраси темніють. Для тих, хто потребує лікування, проводять численні медичні процедури, а юному поколінню не дадуть знудьгуватися розважальний басейн, аквапарк і дитяча сауна.

Ціни залежать від сезону: у січні-квітні 2020 вартість базового дорослого квитка складе 2800 фор. (220 грн.), а у липні-серпні вже 3600 фор. (288 грн.).

термальні джерела залакарош

Термальний курорт Хайдусобосло

Життя провінційного містечка на сході Угорщини докорінно змінилось, коли у 1920-тих роках в ході пошуків природного газу у його околицях виявили термальне джерело. Відтоді Хайдусобосло перетворилось на «Мекку ревматиків» та просто водний рай. Тут побудовано величезний комплекс Hungarospa, до якого, крім власне термальних купалень, належать літній аквапарк та відчинений цілий рік Аквапалац, де на дітей та дорослих очікує калейдоскоп водних пригод.

Відвідування суто термальних басейнів у 2020 буде коштувати від 2100 форинтів у низький сезон до 2600 у високий (липень-серпень).  Стосовно проживання, то відвідувачі вільні обирати, що більше до вподоби їм і їхньому гаманцеві: термальний готель чи бюджетний кемпінг.

термальний курорт хайдусобосло

Термальні басейни Дебрецену

«Старший брат» Хайдусобосло, Дебрецен, притягує спраглих до купань гостей своїм термальним комплексом Aquaticum. У заповідному парку Надьердо (Великий Ліс), подалі від центру, розміщуються крита купальня, аквапарк, пляжна зона з термальними і прісними басейнами, велнес-острівець та готель. Кліматичні умови і сервіс дали підстави прозвати Aquaticum у Дебрецені угорським Середземномор’ям. Водоспади, гроти і тропічна рослинність перенесуть у світ «Блакитної лагуни». Тут є умови для всіх вікових категорій, від маленьких «жабенят» до їхніх бабусь. Ціна перепустки в термальну купальню цього року складає – 2100 фор. (168 грн.) на цілий день. Лише за це кістки подякують. А за комбінований квиток у термальні басейни та аквапарк потрібно віддати 3200 фор. (256 грн.).

термальні басейни дебрецену

Читачі Подорожуй можуть придбати онлайн страховку Зелена карта та звичайну туристичну страховку з кешбеком 5%, який повернуть у вигляді поповнення на телефон. Промо-код: PDZFB

Басейни Ніредьгаза – Шоштофюрдо

Трохи більше як за 50 км. від кордону з Україною, посеред зеленої діброви на північ від Ніредьгази розкинувся оазис безтурботного відпочинку під назвою Шоштофюрдо. Спочатку було лише солончакове озеро Шошто. А у 2005 році відчинив двері аквапарк Aquarius. Поруч з веселими атракціонами для дітей та молоді присутня спокійна термальна зона, де є обладнані гідромасажами басейни з температурою води 34-36°C. Ціни в 2020 – для дорослих похід у аквапарк обійдеться у 4200 фор. (332 грн.), для дітей 3-6 років – у 2600 фор. (205 грн). Окремо 600 фор. треба сплатити за шафу для речей.

Не слід забувати, що у Шошто відкритий також один з найбільших в Угорщині зоопарків та скансен, тому розваги знайдуться на кожен смак. А в історичному центрі Ніредьгази діє скромніша термальна купальня «Julia», де плата за вхід становить 2200 фор. (175 грн).

басейни ніредьхаза

Термальні курорти Сегеда

На батьківщині гуляшу і салямі, увага відразу спрямовується на гастрономічні принади, тож невдовзі постає зовсім не риторичне запитання: куди подіти стільки калорій? Тут переважно і пригадують, що Сегед – ще й термальний курорт. Елегантна купальня «Анна», відкрита наприкінці XIX ст., проте повністю модернізована, є до того ж однією з місцевих архітектурних родзинок. Ціни в 2020 все ще демократичні – лише 2000 форинтів (160 грн).

А у 2009 році в місті над Тисою відкрився новий просторий термальний спа-центр Aquapolis, який пропонує гостям масу найсучасніших можливостей для розваг, відпочинку і догляду за собою. Денний квиток, у 2020, коштує 5200 форинтів (416 грн), а півдня можна провести за 3750 форинтів, якщо прийти зранку і за 4450 форринтів, після обіду.

термальні курорти сегеда

Термальні курорти Егера

Візитівкою Егеру є знамениті винні підвали Долини Красунь, де почалася історія вина «Бича кров». І хоча вино (в помірних дозах) таки корисне для здоров’я, це далеко не єдина цілюща рідина, яку можна тут знайти. З середньовічної турецької лазні в Егері розвинувся повноцінний бальнеологічний центр з 13 басейнами, атракціонами і спортивними майданчиками. Місцева термальна вода особлива вмістом радону, радіоактивного газу, який у незначних концентраціях гальмує запальні процеси, в тому числі у суглобах.

Користування відкритими басейнами в цьому році не змінилося і коштує 1900 фор., але протягом липня-серпня ціна складе 2200 форинтів (220 грн). Додатковий вхід в турецьку лазню обійдеться в 1300 форинтів (130 грн).

термальні басейни егер

Термальні джерела Егерсалок

Все більшої популярності набирає молодий термальний курорт, у який переродилось сільце Егерсалок за 6 км. від Егеру. В 60-х передовики індустріалізації замість покладів нафти на глибині 400 м. натрапили на гаряче джерело. Кальцієво-сірчана вода, піднімаючись на поверхню, намила білосніжний травертиновий («соляний») пагорб, що став невід’ємною частиною місцевого пейзажу. А в 2007 році тут виріс грандіозний спа-готель Saliris Resort. Аби всього на одну ніч оселитись в оазисі сільської тиші, подалі від шуму автомагістралей та у комфорті, який заслуговує не на 4, а на всі 5 зірок, варто приготувати 30-40 тисяч форинтів (3-4 тис. грн.).

Той, хто не є постояльцем готелю, може провести у його термальному комплексі весь день, сплативши 5800 фор., або 3 години за 3400 фор. Приємно, що в 2020, ціна залишилась без змін до попереднього року.

термальні джерела егерсалок

Термальний курорт Шарвар

Містечко у північно-західній Угорщині непомітно дрімало під охороною середньовічного замку Надаші, доки його надр не дісталися геологи. Нині Шарвар є членом асоціації «Королівські курорти Європи». Шарварська вода з 2-кілометрової свердловини Рабашемьєн має температуру 83°C та надзвичайно високу концентрацію солі. Її використовують для інгаляцій при хронічних недугах дихальних шляхів, у тому числі астмі. З собою можна привезти місцеву сіль для ванн, шарварський кристал. Легко дихається у розлогому шарварському дендропарку, де найстаріші дерева насаджені в XVI ст.

Інфраструктура Шарвару недарма визнана королівською: з 2008 р. вітає гостей поки що єдиний в Угорщині п’ятизірковий термальний велнес-готель Spirit. Одномісний номер у ньому обійдеться від 50 тис. фор. за ніч.

Ціна дорослого квитка у 2020 складає 3900-4400 форинтів (310-350 грн), залежно від сезону.

термальний курорт шарвар

Термальні води Мішкольц-Тапольца

Курорт Мішкольц-Тапольца розташований на північному сході Угорщини, за 5 км. від центру Мішкольца. Його неповторна принада – купальня, влаштована у справжній карстовій печері. Печеру за тисячі років вимила термальна вода, природним чином виходячи на поверхню.

В атмосфері Печерної купальні є щось первісно-таємниче. Зали м’яко підсвічені, переходячи від полуденної ясності до напівтемряви і зірок над головою. Несподівано підхоплює течія «підземної річки», луна підсилює кожен звук. Ходи і гроти захоплено досліджуватимуть діти, яким саме зручно на незначній глибині. Вода температурою 28 – 35°C не перенасичена хімічними речовинами, тож на купання у ній не встановлено часових і вікових обмежень. Просто неба зовні печери є природне термальне озеро та численні штучні басейни.

Вартість цілоденного перебування у Печерній купальні для дорослих становить 2600 фор. (208 грн), а для дітей до 4 років вона безкоштовна.

термальні води мішкольц

Термальні курорти – показання і протипоказання

Як кожні ліки, термальні води Угорщини допомагають боротись із одними недугами і не підходять для інших. В загальному, за наявності проблем з опорно-руховим апаратом, таких як ревматоїдний артрит, артроз, хвороба Бехтерева, люмбаго, остеопороз, перенесені травми і операції, буде корисний відпочинок на будь-якому курорті. До поширених показань належать також, невралгія, екзема, псоріаз, хронічні гінекологічні запалення, загальна перевтома.

Воду з оптимальним складом може порадити лікар. Втім, найнадійніший показник – індивідуальна реакція. Можливо, доведеться спробувати бальнеотерапію на декількох курортах, перш ніж визначити, який підходить саме вам.

Термальні купання не рекомендують вагітним, дітям до 12 років та при ряді захворювань – гіпертонії, серцево-судинній недостатності, перенесеному інфаркті, тромбозі і тромбофлебіті, злоякісних новоутвореннях, туберкульозі, лихоманках.

Сподіваюсь, тепер Ви знаєте більше про термальні курорти Угорщини. Відпочивайте на здоров’я!

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів;

Читачі Подорожуй можуть придбати онлайн страховку Зелена карта та звичайну туристичну страховку з кешбеком 5%, який повернуть у вигляді поповнення на телефон. Промо-код: PDZFB