Орлині гнізда – це таємничі стародавні замки, а також красиві пейзажі і живописні долини. Орлині гнізда об’єднують близько 20 об’єктів, поєднуючи Краків з Ченстоховою, а її довжина стежки становить близько 160 км. Ця стежка веде через руїни середньовічних замків, кожен з яких має свою цікаву історію.


Особливості маршруту Орлині Гнізда

У минулому столітті було створено туристичний маршрут – Шлях Орлине гніздо, який зараз найпопулярніший серед туристичних маршрутів Польщі. Його довжина 163 км, він охоплює 17 замків і Ойцовський національний природний парк. Коли замків було значно більше – деякі дослідники називають цифру 25. Але частина з них, після воєн з шведами, розібрали на будматеріали місцеві жителі, а більшість серед тих, що залишилися сьогодні – це мальовничі замкові руїни.

Огродзенец

Найбільшим замком Шляху Орлине гніздо є Огродзенец, розташований в селі Підзамче. Це один з еталонів грандіозних замкових руїн з пристосуванням їх до туристичного маршруту. Величезний комплекс скель, стін, металевих драбин, всіляких галерей і містків, є однією з найцікавіших замкових туристичних визначних пам’яток в Польщі.
Тут можна побродити між замкових руїн, полазити по височенним і товстенним стінам. Навколо замку розвинена розважальна інфраструктура: канатний парк, парк замків в мініатюрі, кафе, ресторан. А ще, кажуть, тут є привид величезного чорного пса, на якого перетворився один з колишніх власників – жорстокий і кривавий воєвода.

Орлині гнізда Огродзенец

До найбільш цікавих ділянок Шляху Орлині гнізда належить скелястий хребет, на кінцях якого стоять замки Міров і Боболіце, а також Ойцовський, з ущелиною річки Прьонднік, купою химерних скель і замками Пєскова Скала і Ойцовського. Також надзвичайно мальовничим вважають відновлений ще на початку минулого століття замок Бендзін, і великі замкові руїни Тенчина, що біля села Рудно.

Вавель і Кожкев

Найбільш південним пунктом Шляху Орлині гнізда і його початковою точкою є королівський замок на Вавелі в Кракові. Звичайно, цей величезний замок є абсолютно самостійним туристичним об’єктом, в якому можна провести цілий день. За 15 км на північ від Вавеля лежить замок Кожкев. Відновлений) невеликий замок зараз функціонує, як приватний готель і музей.

Ойцовський замок

Ще 15 км на північ, і ви потрапите в неймовірний каньйон – Ойцовський. Тут стоїть напівзруйнований, але дуже мальовничий королівський замок на Золотій Горі. Він гармонійно вписаний в скелі. Місцевість нагадує гірську, адже річка Прьонднік виорала в вапнякових породах глибоку ущелину, відкривши багато виходів вапняку, які і з’явилися у вигляді химерних оточуючих скель. У давнину цією долиною проходив жвавий торговий шлях з півночі на Краків.

Читачі Подорожуй можуть придбати онлайн страховку Зелена карта та звичайну туристичну страховку з кешбеком 5%, який повернуть у вигляді поповнення на телефон. Промо-код: PDZFB

Замок Пескова Скеля

Замок Пескова Скеля розташований біля села Сулошова. Це один з небагатьох замків маршруту повністю відреставрований. Поруч з замком стоїть скеля, відома на всю Польщу, та й за її межами – Мащуга Геркулеса. Це високий вапняковий стовп, що нагадує гігантську булаву. Цю булаву “кинув” сюди краківський король Кракус, після перемоги над страшним вавельським драконом.

Орлині гнізда замок Пєскова Скеля

Існує легенда, згідно з якою пес носив для своєї господині, замурованої в темниці, їжу. Її замурував воєвода, відплативши за зраду з офіцером замкової варти. Через два роки, після смерті воєводи, стіну темниці розібрали, щоб отримати кісточки невірної красуні і перепоховати її, але пес врятував її, звідти і пішла назва замка – Пескова Скеля.

Замок Пескова Скеля свого часу був перебудований в магнатську резиденцію, там є і високий палац, і годинникова башта. У замку розташований великий музей.

Замок Тенчина

Ще одним мальовничим об’єктом на Шляху Орлині гнізда, є замок Тенчина, розташований між селами Рудний і Тенчінек. Він стоїть на високому скелястому пагорбі, але оточений досить густим лісом, тому фотогенічний він тільки в холодну пору року, коли на деревах немає листя. Замок зараз потроху реставрують і відновлюють. Майже з нуля підняли в’їзні ворота, де знаходиться зараз вхід. Радимо їхати в замок від села Рудно – тут розташований красивий оглядовий майданчик.

Рабштін

Тутешній замок зараз в процесі відновлення, хоча він все одно досить симпатичний. Це такі замково-палацові руїни з вежею, які вночі добре підсвічуються. З Рабштіном пов’язана сім’я українського гетьмана Оліфера Голуба – його кузен свого часу керував гарнізоном замку.

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на переше бронювання апартаментів

Замок Бендзін

Неподалік від Рабштіна в шахтарському містечку Бендзін (фактично це передмістя Катовіце) зберігся ще один чудовий замок. Його фотографії часто розміщують на обкладинках путівників і фотоальбомів – це замок-іграшка. Відносно невеликий, але дуже неприступний на вигляд. Його можна вважати еталоном замку магната середньої руки – саме такі замки нам показують в кіно, коли мова йде про резиденцію європейських баронів або графів. Побудований за часів Казимира Великого, зруйнований шведами під час Великого Потопу, на початку ХХ століття він був приречений на загибель – міська влада Бендзін вирішила розібрати старовинні руїни. Замок врятував граф Едвард Рачинський, який побудував його за свій рахунок.

Замок в Боболіце

За приватні кошти було відбудовано ще одне Орлине Гніздо – королівський замок в Боболіце. Невелика, але неприступна на вигляд фортеця – результат багаторічної роботи реставраторів і реконструкторів, які профінансували нинішні власники Боболіце, брати Лясецькі, сенатор Сейму і бізнесмен, нащадки колишніх власників. Казковий замок в даний час перетворений в готель.

Орлині гнізда Боболіце

Від Боболіце до Світове 2 км. Тут на вас чекає ще одна оригінальна споруда. Цей замок також належить Лясецькім, які вже почали відновлювальні роботи. Між замками розкинувся неймовірної краси півтораметровий вихід юрських вапнякових порід – казкові скелі, в які прекрасно вписуються обидва замки.

У містечку Севеж (недалеко від Бендзін) варто відвідати ще один цікавий замок. Він не зовсім відноситься до Шляху Орлине Гніздо, адже стоїть на рівнині, навіть на болоті, і він не королівський – цей замок належав єпископам з Кракова. Але фахівці також включають його в Шлях Орлине гніздо, адже замок цікавий і дуже оригінальний. Він зараз також в процесі реставрації.

Є й інші замки в маршруті – Ольштин, Бидлин, Пилиця, Смолень. Шлях Орлине гніздо казковий і його неодмінно варто побачити.