Що спільного між давніми римлянами, турками та угорцями? На перший погляд, ані в звичаях, ані в мові, ані у вірі у них не знайдеться ні крихти подібності, та й браталися вони між собою, наскільки пам’ятає історія, неохоче. Але що могло би об’єднати їх усіх – це термальні купальні Будапешту і любов до термальних вод. Недарма римське поселення на місці Будапешту називалось Aquincum, від aqua – вода. Найстаріші терми I – II століття збереглися у руїнах давнього Аквінкуму в однойменному археологічному парку і сховались під автомобільною естакадою неподалік острова Марґіт на Дунаї. А турецькі лазні, куди приходили відпочити від управлінських клопотів паші і беї, донині приймають відвідувачів. І джерела, які живлять їх, не висохнуть ще багато віків.

Купальні графа Сечені

Адреса: Állatkerti körút 11.
Години роботи: відкриті басейни працюють з 06:00 до 22:00, закриті – до 19:00. Купальня відчинена цілий рік.
Ціни в 2022: дорослий білет із шафою на цілий день коштує 5900 форинтів у будні та 6200 форинтів у вихідні і свята. Придбати квитки можна онлайн.
Детальніше про купальні Сечені.

купальні сечені

У Будапешті та взагалі в Угорщині немає більшого термального комплексу, ніж купальні Сечені. Це справжній палац, у стінах якого на рівних правах володарюють веселощі і умиротворення. Романтичний необароковий ансамбль виріс у міському парку в 1913 р. Насправді від графів Сечені купальня отримала лише ім’я, одначе вона у всьому гідна свого аристократичного титулу. Комплекс об’єднує 3 відкриті прісні басейни і 15 закритих, де можна відчути почергово усі відтінки жару, тепла і холоду. У першому ж відкритому басейні вир закручує так, що захоплює дух. З базовим вхідним квитком можна сміливо йти до саун і тренажерного залу, хоча останній мало хто бачив. А суботніми ночами, за винятком зимового сезону, купальня робиться майданчиком для феєричних водних вечірок.

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів.

Лазні Геллерт

Адреса: Kelenhegyi út 4
Години роботи: 06:00 – 20:00
Ціни у 2022: 5900 форинтів у будні, 6200 форинтів у вихідні. Діти до 2 років – безкоштовно. Квитки доступні онлайн.
Детальніше про лазні Геллерт.

лазні геллерт

Перлина розкішного модерну на будайському березі Дунаю біля підніжжя гори Геллерт постала в 1918 р., хоча термальне джерело тут було відоме принаймні з часів Середньовіччя. Оформлення купальні порадує найвибагливіший естетичний смак: на вітражних вікнах іскриться сонячне проміння, у прозорій воді тремтять візерунки мозаїк і переламується віддзеркалення мармурових колон. Вісім з дванадцяти басейнів у лазнях термальні та мають температуру від 21 до 40°C, а надворі розташований великий прісний басейн, де гойдаєшся як на морських хвилях. Для тих, хто бажає більшого, ніж спільний басейн, сауна та розслаблюючий масаж, пропонують ванни з червоним вином та приватну зону для купання – лише для двох. У лазнях Геллерт нерідко влаштовують концерти та інші розважальні заходи.

== читайте про інші термальні курорти Угорщини==

Купальня Лукач

Адреса: Frankel Leó u. 25-29
Години роботи: 06:00 – 20:00
Ціни у 2022: 3500 форинтів у будні, 3900 форинтів у вихідні. За прохід у велнес-зону треба викласти на 1000 – 1200 фор. більше. Budapest Card дає право на одне безкоштов відвідування купальні.
Детальніше про купальню Лукач.

купальня лукач

Гарячі джерела біля острова Марґіт виявили дуже давно, і доказ тому – руїни римських терм. А про термальну купальню Лукач розповідають, нібито першими її облаштували у Середні віки лицарі ордену госпітальєрів. Вода Лукача вважається однією з найефективніших у Будапешті, і поруч з купальнею діє лікарня. Термальну воду тут використовують не лише для ванн, але й набирають у пляшки, щоб потім пити. На основній території купальні є три криті термальні басейни і два відкриті прісні з гідромасажем. Ще кілька басейнів, соляна кімната, сауни і хамам знаходяться у велнес-зоні. Між іншим, Лукач відвідують не лише з лікувальною метою: довгими зимовими ночами купальня закипає від спекотних вечірок, де занурюєшся у гіпнотичну суміш води, міцних коктейлів, музики і світла.

Купальня Рудаш

Адреса: Döbrentei tér 9
Години роботи: 06:00 – 22:00. У п’ятницю та суботу з 22:00 до 04:00 тривають нічні купання.
Ціни у 2022: перепустка у всі басейни і велнес-зону обійдеться у 5500 форинтів у будні та 6900 форинтів у вихідні, лише у термальні басейни – відповідно в 3800 форинтів. Вартість «нічного» квитка складає 7000 фор.
Детальніше про купальню Рудаш.

купальня рудаш

Дорогу до купальні Рудаш безпомильно вкаже будапештська «Батьківщина-мати»: варто проминути бастіони, що тиснуться до її підніжжя – і ви невдовзі побачите вивіску «Rudas Gyógyfürdő». Купальня була зведена як турецький хамам у XVI ст. Найбільш старовинною її частиною є восьмикутний термальний басейн, куди світло проникає через дрібні, наче сито, засклені отвори у пологому куполі. А вже під час останньої реконструкції була додана панорамна джакузі. З османських часів залишилась не тільки колоритна архітектура, а й правила. До 2005 року купальню могли відвідувати винятково чоловіки. Дотепер у її розкладі наявний єдиний «жіночий» день – вівторок і два спільні дні – субота і неділя. Зате у товаристві представників (або представниць) своєї статі не обов’язково турбуватися про плавки чи купальники, а в суботню ніч усім разом вільно релаксувати аж до світанку.

Купальня Кірай

Адреса: Fő utca 84
Години роботи: 09:00 – 21:00
Ціни: квиток на цілий день з окремою кабіною коштує 2700 форинтів.
Детальніше про купальню Кірай.

купальня кірай

«Королівська» купальня Кірай, так само будучи уламком турецької епохи, є водночас однією з найдемократичніших у Будапешті. По-перше, це стосується цін, які тут набагато нижчі, ніж у подібно влаштованій купальні Рудаш. З іншого боку, Кірай зберігає набагато більше слідів старовини. Вода сюди подається з джерела купальні Лукач. Колись лазня Кірай розміщувалась за фортечними мурами, і турки мали змогу приймати ванни навіть у випадку облоги. У ній тільки чотири криті термальні басейни, проте менше людей і затишніша атмосфера, ніж у великих купальнях. По-друге, цнотливий поділ на «чоловічі» і «жіночі» дні тут скасували, тож не варто перейматися, що ваш візит випаде невчасно.

Купальня Велі-бей

Адреса: Árpád fejedelem útja 7
Години роботи: купальня відчинена вранці з 06:00 до 12:00 і після тригодинної перерви з 15:00 по 21:00 увечері.
Ціни у 2022: 3500 форинтів за 3 год. купання.
Детальніше про купальню Велі Бей.

купальня велі-бей

Ще одна старовинна купальня в Будапешті, менш відома туристам – Велі-бей. Її було закладено у османський період. Після звільнення від турків купальні дали іншу назву, яка ще іноді звучить – Часар (Császár). Так зараз називається готель, котрому належить купальня. Його будівля примикає до госпіталю та купальні Лукач. Фасад готелю, власне, колишнього монастиря, приховує турецький зірчастий купол з нещодавно реставрованим термальним басейном. Центральний восьмикутник оточують чотири менші резервуари з діапазоном температури від 16°C до 40°C. Є джакузі і сауна, але відкриті басейни відсутні, і декому їх може не вистачати. Розслабитись у кріслах і лежаках можна, а позасмагати – ніяк. Спортивний басейн Komjádi, розташований поруч – уже окремий заклад. Утім, величезною перевагою купальні Велі-бей є те, що вона ніколи не нагадує переповнений рибник.

Купальня Дандар

Адреса: Dandár u. 5-7
Години роботи: понеділок-п’ятниця – 06:00 – 21:00, субота-неділя – 08:00 – 21:00
Ціни у 2022: квиток у закриті басейни і одну сауну коштує 2200 форинтів у будні та 2300 форинтів на вихідні, ще кілька саун і відкриті басейни доступні за 600 форинтів.
Сайт: http://en.dandarfurdo.hu/

купальня дандар

До купальні Дандар туристи дістаються геть рідко, бо вона добряче віддалена від центру – на пештському березі Дунаю, за 500 м. від мосту Петефі. Втім, через дорогу – зупинка трамваю №2. У 1930 р. купальню Дандар відкрили як санітарний заклад, що мав обслуговувати гігієнічні потреби населення. Наприкінці 70-х, коли ситуація з гігієною значно покращилась, її перебудували і підвели термальні води. Це компактне, чисте, тихе і бюджетне місце. У розпорядженні відвідувачів п’ять термальних басейнів: три у приміщенні й два просто неба – останні вигадливо з’єднані у формі східного символу інь-ян. Для бажаючих пропектися на сонці, влітку, на невеликому трав’яному газоні розкладені лежаки.

Не зайве зауважити, що більшість термальних комплексів Будапешту радить дітям до 14 років плавати винятково у прісній воді, а немовлят взагалі з собою не брати. Здебільшого поряд з кожним термальним басейном вказують рекомендований час перебування у ньому.

Всього у столиці Угорщини більше 20 термальних купалень. Одначе й вони – скромна верхівка айсбергу. Якісь із 125 тутешніх джерел повертають здоров’я, якісь просто вгамовують спрагу – наприклад, як те, що витікає з бювету на площі Петефі. А десь глибоко у надрах під Будапештом-Аквінкумом, напевно, є ціле термальне море.

п.с. не менш цікаві і недорогі купальні можна знайти в Дебрецені і Хайдусобосло.