Якщо ви хочете побачити Польщу зовсім з іншого боку, наступна стаття буде цікава для вас. Ви зможете відкрити для себе цю країну з іншого, підземного боку. Повірте, під землею Польща не менш цікава, а ніж над нею. Тому давайте знайомитися з матеріалом про туристичні шахти Польщі.

Bochnia

Адреса: Campi 15, 32-700 Bochnia

Бохня (пол. Bochnia) – один з найбільш мальовничих курортів Малої Польщі, розташований в 35 км на схід від Кракова. На весь світ Бохня відома своєю величезною соляною шахтою. Соляні копальні – головне підприємство міста і найбільш відвідувана його визначна пам’ятка. Шахта Солі в Бохні є найстарішою шахтою Польщі, де почався видобуток кам’яної солі. Її витоки йдуть з 1248 року.
Доведено, що відвідування соляної шахти має позитивну дію на організм людини.

Сьогодні у копальні є глибокий лабіринт коридорів, які йдуть під землю майже на 300 м. За багато десятиліть роботи під землею шахтарі не тільки підняли на поверхню сотні тисяч тонн солі, але і створили в камерах дивовижні за своєю красою каплиці, скульптури, картини. Зараз соляні копі Бохні знаходяться під охороною ЮНЕСКО. Протяжність підземного туристичного маршруту складає 2,5 км, пересуватися в шахті можна не тільки пішки, але і скориставшись залізницею. Підземні озера, наповнені соляним розчином, долають на човнах.

Цей унікальний і оригінальний прохід відбувається на глибині 230 метрів під землею. Учасники пропливають відстань довжиною в 120 метрів в печері, наповненій соляним розчином в 12-місцевих човнах. Переправу можна замовити виключно як додаткову послугу поєднану з будь-яким перебуванням в шахті. В оздоровчому центрі усі охочі можуть скористатися наступними корисними процедурами: душ Шарко, магнітотерапія, кріотерапія, інгаляції, перлинні ванни. Варто зазначити, що всередині шахти прохолодно (16 градусів), вологість складає близько 80%. Тому варто брати з собою теплий одяг.

Графік роботи цієї шахти Польщі:

• Понеділок – п’ятниця – з 8:00 – 18:00.
• Субота – з 8:00 – 13:00.

Ціни в шахті Бохня

Вартість перебування в соляній шахті Бохня залежить від сезону
• Звичайний квиток – від 58 до 79 злотих.
• Пільговий квиток – від 44 до 64 злотих.

шахти Польщі Бохня

Шахти Польщі Klodawa

Адреса: Kopalnia Soli „KŁODAWA” S.A., 62-650 Kłodawa, Aleja 1000-lecia 2

600 метрів під землею – ось воно, найглибше місце в Польщі, яке, до того ж, повністю відкрито для туристів. Цей рекорд належить рівнинному конкуренту Велички – Клодава. На жаль, доступ в соляну шахту в Клодава – обмежений. Туди не допускаються діти, молодші 7-ми років, які хворіють на клаустрофобію, гіпертонію, психічні розлади, епілепсію, серйозні порушення зору і слуху. Крім того, навіть здорові відвідувачі повинні мати відповідний документ, що підтверджує їх стан – довідку від лікаря.

Після проходження попереднього медогляду, кожен турист зобов’язаний пройти інструктаж, насунути на голову спеціальну захисну каску і дати працівнику Клодава замкнути себе в крихітному ліфті-клітці, що летить в глиб шахти зі швидкістю 6 метрів в секунду. У Клодаві оглядають кар’єри, що все ще функціонують, з яких щодня вивозиться соляне вироблення – сніжно-біла або рожева сіль. Її використовують для домашньої консервації, для ароматичних ламп і для посипання замерзлих тротуарів. А ще з цілісних сольових брил виробляють абажури для люстр.

Маршрути стартують:

• під час навчального року з понеділка по п’ятницю – 8.00, 8.30, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30 і 14.30;
• під час канікул, з понеділка по п’ятницю – 10.00.

Ціна квитків в Клодаві:

• повний- від 70 злотих;
• зі знижкою для пенсіонерів – 60 злотих;
• зі знижкою – 50 злотих.

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на переше бронювання апартаментів.

шахти Польщі Клодава

Tarnowskie Gory

Адреса: 81 Szczęść Boże Street, 42-600 Tarnowskie Góry

Тарновські гори можуть похвалитися найбільшою і найбільш історично значущую шахтою олова, срібла і цинку в Польщі, а також інтегрованою системою управління підземними водами, яка включає в себе новаторську систему водопостачання, найбільшу в своєму роді в світі.

На особливу увагу заслуговує велика група по дренажу шахт і водопостачання. Ключовим елементом була Sztolnia Głęboka Fryderyk, побудована в 1821-1834 роках. Використання підземних вод для споживання і промислових цілей було першою великомасштабною системою такого типу в світі.

Про пам’ятки в Тарновських горах тепер дізнався весь світ. Комітет ЮНЕСКО визнав срібний рудник одним з найважливіших пам’ятників земної кулі і включив його в свій престижний список всесвітньої спадщини. Цей унікальний підземний об’єкт являє собою лабіринт древніх водяних коридорів, штолень, шахт та інших об’єктів шахтарського «пейзажу» довжиною близько 35 кілометрів. Це також шедевр підземної гідротехніки з єдиною в світі системою використання рудничних вод для харчових цілей.

Частина історичного комплексу доступна для туристів. Щоб потрапити в рудник, треба спуститися через шахту «Ангел» на глибину 40 метрів. Туристичний маршрут веде в приміщення, де можна оглянути відкрите робоче місце гірника. Тут також є невелике озеро і сліди залягання галенітових руд, оригінальні інструменти, обладнання та дерев’яні візки кінця XVIII століття, навантажені відпрацьованими гірськими породами. Можна оглянути водні штреки – коридори, що не мають виходу на поверхню і що лежать в горизонтальній площині, які долають на човнах, а також джерело з кришталево чистою водою.

Графік роботи:

Січень, лютий
• 9.00 – 15.00, з вівторка по неділю, (закритий у понеділок).
Березень – травень, вересень – грудень
• 9.00 – 15.00 щодня.
Червень
• 9.00 – 17.00 (з понеділка по п’ятницю);
• 9.00 – 17.00 (субота та неділя).
Липень – серпень:
• 10.00 – 16.00 (з понеділка по п’ятницю);
• 9.00 – 17.00 (субота та неділя).

Ціни в Тарновські гори:

Вартість квитків: звичайний квиток – 55 злотих, пільговий – 45 злотих, сімейний – 139 злотих (2 дорослих і 1 дитина).

шахта Тарновські гори

Крейдяні тунелі в Хелмі (Chelm)

Адреса: 22-100 Chełm ul. Lubelska 55A

Хелм знаходиться на крейді – і це буквально. А найдивніше те, що скеля, на якій розташоване це мальовниче місто східної Польщі, всередині дірява, як швейцарський сир. Єдиний спосіб, який допоможе вам переконатися в цьому – відвідати знаменитий на всю Європу Крейдяний рудник у Хелмі.

Підземелля знаходяться під центральною частиною Старого міста. Колись тут знаходилися оборонні міські стіни і глибокий рів. Найдовша стежка Хелмського підземелля закінчується вентиляційною шахтою на місці будівлі старовинної, давно неіснуючої ратуші. Після 1957 року в підземеллях активно проводяться роботи по зміцненню склепінь, споруджуються вентиляційні шахти. Хелмські крейдяні копальні перетворюються в музей.

У 1970-х роках окремі ділянки тунелів були зроблені доступними для туристів, однак створити в них повноцінний екскурсійний маршрут вдалося лише до 1985 року. Подорож включає три групи підземних коридорів, входи в які розташовуються під старою ринковою площею міста. Загальна протяжність підземель, доступних для екскурсії, становить 2 км, подорож ними займає близько 50 хвилин. На всьому шляху туристичного маршруту присутнє електричне освітлення.

На сьогоднішній день – це одне з найбільш затребуваних туристичних місць в Польщі. Кожному бажаючому видається захисна каска і утеплена куртка – температура повітря в копанках не перевищує +9 градусів. Деякі уривки лабіринтів до цих пір закриті для відвідування. Якщо будете в околицях Східних польських кресув – обов’язково відвідайте Хелмські підземелля. Хто знає – можливо вам пощастить знайти один з незліченних скарбів, заховане в стінах цих таємничих і чудових лабіринтів.

Ціни входу в крейдяні тунелі:

Для дорослих квиток вартуватиме – 20 злотих, для дітей – 15 злотих.

шахта Крейдяні тунелі

Шахти Польщі – Zabrze

Адреса: 3 Maja 93, 41-800 Zabrze

Музей гірничої справи знаходиться в шахті Гвідо, яка вабить гостей глибоко під землю до тунелів на 355 метрів під поверхнею землі. Тут, внизу, ви, безсумнівно, відчуєте, як це – працювати в шахтах Забже, носити каску і лампу, відчувати протяги уздовж тунелів і бачити ознаки тектонічного руху в стінах тунелю. Далі ви потрапите в тунелі на глибину 320 і 170 метрів, де є графік гірничодобувної діяльності Верхньої Сілезії, і ви навіть можете замовити напій в підземному кафе.

Ви побачите гігантський блакитний шахтний експлуатаційний копер, на якому вперше в 1871 році на поверхню піднімалося вугілля. Названий на честь королеви Пруссії Луїзи, цей рудник працював з 1791 по 1998 роки. З 1993 року, ще до його закриття, підземні камери і інфраструктура були відкриті для публіки. Екскурсія проходить на глибині 36 метрів і включає в себе поїздку на підземному поїзді. Його машинне відділення оснащено паровим двигуном 1915 року потужністю 2000 кінських сил. Ви також можете піднятися на оглядовий майданчик для панорами Забже і Сілезького мегаполісу.

У шахті Гвідо є три горизонти: 170, 320 і 355 метрів. На першому рівні показують найстаріші штольні, що збереглися ще з 19 століття і експозицію, присвячену гірничій справі тієї пори. Гід розповість про організацію роботи і технологічний прорив, що стався на початку 20 століття. Раніше видобуте вугілля вивозили за допомогою коней, під землею були цілі стайні, причому одного разу спущений в шахту кінь залишався там до кінця своїх днів.

Найкрутіший досвід, який можна отримати в шахті Гвідо – самому відправитися в забій! Є спеціальна програма на 5 годин, де ви в складі невеликої групи з 4-5 чоловік підете добувати вугілля по-справжньому. Це набагато крутіше звичайної оглядової екскурсії і варто витратити півдня часу, щоб побути в шахтарській шкурі.

Графік роботи:

Понеділок – вихідний
Вівторок, середа – 9:30 – 16:30
Четвер – 9:30 – 18:00
П’ятниця – 9:00 – 19:00
Субота, неділя – 9:00-18:00

Ціни відвідування цієї шахти Польщі:

Вартість звичайного квитка починається від 60 злотих. Вхід за пільговим квитком коштуватиме – 47 злотих.

шахта Забже

Шахти Польщі – Zloty Stok

Адреса: ul. Złota 7, 57-250 Złoty Stok

Будучи з візитом в Злоти Сток, ви просто не можете не відвідати знаменитого місця цього регіону, тобто Шахти Польщі – Злоти Сток. Це не просто місце, де можна погуляти і побачити на власні очі, як виглядає золота жила. Це також можливість ознайомитися з історією Злотого Стоку, а також з багатьма легендами, які стосуються цього місця. Як свідчить одна з них, в шахті іноді можна почути таємничі кроки. Це напевно, Гертруда, дружина одного з шахтарів, який загинув під час обвалення шахти. Гертруда одна вирушила на пошуки чоловіка, але так ніколи і не повернулася.

Відвідування шахти починається від Штольні Гертруди. У цій частині можна побачити багату експозицію карт і планів шахти в період від XVIII до XX століття, старовинні інструменти гірської промисловості, мінерали та виставку шахтарських ліхтарів, печі для плавки золота і багато іншого.

У бічних коридорах зроблено лабораторію Ю. Шарфенберга, який в гонитві за еліксиром довголіття отримав з руди миш’яку сильну отрута – миш’як. Великим інтересом користується також відкрите для відвідування сховище, в якому можна на власні очі побачити 1 066 “золотих” злитків, що являють собою 16 тонн золота, отриманих протягом всього часу експлуатації шахти. Шахта Злоти Сток – це місце, де кожен турист і любитель історії, знайде щось цікаве для себе.

Графік роботи:

Шахта відкрита щодня
• літній сезон (1.IV-31.X) з 9:00 до 18:00, перший запис о 9:15, останній запис о 17:30
• зимовий сезон (1.XI-31.III) з 9:00 до 17:00, перший запис о 9:15, останній запис о 16:00

Ціни:

Вартість квитка складає 40 злотих за повним квитком, за пільговим – 32 злотих.

шахта Злоти Сток

Шахти Польщі – Krzemionki

Адреса: Sudół 135a, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

155 мільйонів років тому на цьому місці знаходилася затока теплого океану Тетіс, а зараз тут розташовується найбільший в світі доісторичний комплекс кремнієвих рудників епохи неоліту і раннього бронзового століття.

Вона простягнулася на півтора кілометра підземної траси, тут можна оглянути доісторичне поселення древніх людей, реконструйоване на основі даних археологічних досліджень. Все це складається в унікальний промисловий пейзаж віком понад 5000 років.

Вартість квитка – 30 злотих.

шахти Польщі Krzemionki

Величка

Адреса: ul. Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka

Чи знаєте ви, що «вік» солі з Велички – близько 14 мільйонів років? Ця знакова шахта – пам’ятник світового рівня, найстаріше польське підприємство з 700-річною історією. Вирізане в соляних скелях підземне місто з мерехтливими скульптурами, каплицями і коридорами щороку відвідують понад мільйон туристів з усього світу. Тут бували Гете, Шопен, Матейко, Прус і Сенкевич, проте відомо, що перші туристи спускалися в соляні глибини ще в XV столітті.

==Про екскурсії в цій шахті, як до неї дістатись та де поїсти читайте у статті: Досліджуємо Польщу: соляна копальня Величка==

шахта Величка