У центрі Будапешта, на околицях колишнього історичного центру Пешта знаходиться територія з вузенькими вуличками в формі трикутника, обрамлена жвавими вулицями. З цим районом пов’язані найкращі й разом з тим дуже сумні епохи Будапештської єврейської громади: бурхливий розквіт, будівництво прекрасних синагог з середини XIX століття, і переслідуванням вже у наступному столітті з кульмінацією — створенням гетто. Квартал є основною «сценою» історії будапештського єврейства. Саме про єврейський Будапешт я розповім у статті.

З чого почався єврейський Будапешт?

Євреї з’явилися в Угорщині в XIII столітті, велика частина їх поселень знаходилася в Буді й Обуді. З XIX століття єврейська громада Будапешта займає район Ержбетварош в Пешті. Цю частину Будапешта називають «старим єврейським кварталом». У 1251 році указом короля Бели IV євреям Буди були даровані деякі привілеї, в тому числі право сповідувати свою релігію.

єврейський будапешт

Протягом століть, єврейська громада непогано розумілася з місцевим населенням, однак в роки Другої світової війни (з 1941 року), з приходом нацистів, було введено чимало антисемітських законів, аж до створення гетто в Пешті в 1944 році. До Другої світової війни в Угорщині проживало понад 700 тисяч євреїв. Після війни залишилося не більше 100000. Нинішня громада налічує від 54 до 130 тисяч — за різними підрахунками. Пов’язано це з тим, що більшість євреїв Угорщини не дотримуються як слід заповіді юдаїзму, вважаючи себе світськими громадянами. Проте, громада Угорщини — найбільша в Східній Європі.

Прогулюючись кварталом можна побачити сліди історії єврейства, а добре придивляючись, і сучасне єврейське життя. Вражають прекрасні будинки в стилі класицизму, романтизму, еклектики, сецесіонізму, з внутрішніми двориками й садами та ще багато, багато цікавого. Пропоную відвідати цей неймовірно колоритний квартал Будапешта.

Що подивитись?

Далі зазначимо цікаві пам’ятки єврейського кварталу, на які варто звернути увагу туристу.

Саме тут знаходиться найбільша синагога Європи — синагога на вулиці Дохань, що належить послідовникам неологічного напряму єврейства, побудована в 1859 році знаменитим віденським архітектором Людвігом Ферстером. У дворі синагоги знаходиться цвинтар. Юдейська релігія забороняє поховання людей поблизу місць відправлення культу, але це кладовище, яке залишилося після окупації Будапешта нацистами, вирішили не турбувати та залишити там, де воно було. На багатьох могилах стоять пам’ятники з іменами. Під час війни, гітлерівці влаштували штаб в синагозі й тільки завдяки цьому вона не була повністю зруйнована. Гетто було розміщено якраз навколо синагоги. Воно було огороджене колючим дротом і охоронялося собаками.

синагога будапешт

Єврейський Музей

Побудований в 1929-1931 роках, розташований в єврейському кварталі угорської столиці, на місці будинку, де народився Теодор Герцль, засновник сіонізму, і — де-факто — в деякому роді батько нинішньої Ізраїльської держави. А могила його розташована на Горі Герцля в Єрусалимі. Експозиція музею здебільшого представлена фотографіями Голокосту, але також тут є і безліч церемоніального приладдя і предметів культу, зібраних не тільки з різних куточків Угорщини, а й з інших країн світу.

== Читайте детальніше – що подивитись в Будапешті ==

Наступна зупинка — Парк Рауля Валенберга

Він був шведським дипломатом, який врятував кілька тисяч євреїв. А ось доля самого Валенберга виявилася трагічною. Він був звинувачений КДБ у шпигунстві, заарештований і відправлений до Москви, після чого безслідно зник в сталінських тюрмах. У Будапешті Валенбергу поставлено два пам’ятники і його ім’ям названа одна з вулиць міста. Меморіальний парк присвячений пам’яті 600 тисяч угорських євреїв, які загинули під час Голокосту. У центрі меморіалу встановлено металеве дерево — Дерево Життя (плакуча верба), кожен листок якого символізує кожну жертву, на листках вибиті імена загиблих.

парк валленберга

 

Пам’ятник Карлу Лутцу

Не оминіть увагою також пам’ятник швейцарському дипломату Карлу Лутцу, який, подібно до свого шведського колеги Рауля Валенберга, врятував понад 60 000 євреїв Будапешта. Це незвичайний і дуже зворушливий пам’ятник. Сам Лутц — колишній швейцарський консул в Яффо, що став заступником консула Швейцарії в Угорщині в 1942 році, видавав євреям охоронні грамоти, надруковані на спеціальному, вкраденому в канцелярії СС, папері, і сприяв їх від’їзду з Угорщини навіть після закриття кордонів 15 травня 1944 року. А коли кордони зовсім закрилися, Лутц викупив близько 80 квартир в гетто, куди приводив жити євреїв, що отримали охоронні грамоти. Ці євреї, що знаходилися під протекторатом Швейцарії, були захищені від відряджання в табір або на примусові роботи.

Майже невідомий герой

Після війни, Лутц повернувся у Швейцарію. До речі, він залишився в Будапешті під час вступу туди радянських військ, і там його подвиг оцінили як перевищення службових повноважень, в результаті чого праведник світу до кінця кар’єри працював на малозначущих посадах. В 1975 році він помер. Єдина країна, яка оцінила його подвиг і увічнила його ім’я — це Ізраїль.

В Ізраїлі є вулиця його імені, була випущена поштова марка з портретом Лутца, його оголосили в 1965 році праведником світу. А будапештський пам’ятник було поставлено йому вже після смерті. Серед похмурих старих будинків, бронзова позолочена фігура швейцарського дипломата, янголом здіймається над розпростертим на землі євреєм, простягаючи йому руку порятунку.

== Рекомендую також прочитати: Роумінг: як вигідніше спілкуватись за кордоном? ==

Не дивно, що в цьому кварталі так багато синагог. Ортодоксальна синагога на вулиці Казінці (Шасгевро), побудована в 1913 році братами Леффлер, у дворі якої знаходиться традиційний штетл (селище) з кошерним магазином, кошерним рестораном і післяобідньою школою.

єврейський

Синагога на вулиці Себастіана Румбаха

Побудована в 1872 році Отто Вагнером, що належить більш консервативному середовищу неологічних напрямків. Дуже красива і схожа на головну синагогу стилем, але знаходиться в дещо занедбаному стані. Так сталося, що цю синагогу, збудовану за проектом відомого австрійського архітектора, у 80-х роках почала реставрувати якась будівельна компанія. Не встигнувши завершити роботи, компанія збанкрутіла і була змушена передати будівлю місту. Зараз реставраційні роботи поновилися, але йдуть повільно.

Де поїсти?

Невеликий кошерний заклад «Кармель» шукайте на вулиці Kazinczy u.31.

Годують дуже добре, автентично, і шалено-шалено смачно. Риба фарширована пюре і мариновані перепілки, ніжна яловича вирізка і цимес — перераховувати можна дуже довго. І навіть пиво у них є справжнє ізраїльське — з етикеткою, що написана івритом. Про якість ресторану можна судити згідно з великою кількістю равинів, що вважають за краще вечеряти саме тут.

Ресторан «Кьолевеш» розташований на Kazinczy u. 37.

На початку, варто розкрити сутність назви ресторану. Суп з каменю kőleves фігурує ще в угорському фольклорі: солдати повертаються додому після війни, вони голодні, але у них є тільки каструля і камінь. Селяни з цікавістю дивляться, як вони варять диво-суп з цього каменю і дають солдатам хто морквину, хто цибулю, хто картоплю. Виходить смачно, і всі разом щедрі жителі й заповзятливі солдати з’їдають всю каструлю. «Кьолевеш» — ресторан в серці єврейського району з власним двором, баром на вулиці та хостелом. Інтер’єр винахідливий: світильники з терок, люстри з келихів, барна стійка з тарілок, в залі розставлена ​​колекція старих кавових машин і каструль. На одній зі стін розміщена велика табличка з «кредо» закладу: ніяких напівфабрикатів, свинини, заморожених продуктів, ГМО, добавок, супових заготівель; тільки свіжі продукти, вирощені по можливості не далі, ніж в 60 км від Будапешта. Меню підібрано з пам’яттю про «єврейське коріння» закладу і з любов’ю до угорської кухні: гусячий суп з кульками з маци, гусяча ніжка з пюре і червоною капустою, листковий торт флодні (спеціальний рецепт з маци). У спеціальному меню тижня є пропозиції для вегетаріанців і любителів азіатської кухні з угорських продуктів.

єврейський

Ресторан «Lokál» знаходиться на вулиці Dob u. 18.

Особливий бар, який заявляє про себе як про місце зустрічі людей інтелігентних, стильних, що люблять все прекрасне. Славиться своїми танцювальними вечірками в стилі 50-х. У невелике приміщення не зайти — від входу до танцювального залу стоять глядачі. Коли тепло, Lokál відкриває внутрішній двір з баром. Там неголосно грає музика, проектор показує німе кіно, відвідувачі спілкуються за столиками. Крім залу для танців нагорі є щось на зразок чілаут-зони: чиїсь колишні квартири декоровані червоними шпалерами та предметами з минулого, світло приглушене і спонукає до секретних розмов.

«Café Noé Cukrászda» знаходиться на Wesselényi u. 13, 1077.

Дочка равина Рахель Рай займалася моделюванням одягу поки не перекваліфікувалася в дизайнера тортиків — за що прославилася на все місто. Разом з чоловіком вони відкрили в інтернеті свій салон тортів на замовлення, і ще кілька кондитерських по місту. У непримітному містечку в центрі єврейського району можна спробувати хіт Рахель — її авторську версію десерту угорських євреїв — флодні. Основні інгредієнти: яблука, горіхи, сливи й макові зерна. Цей десерт є приводом для гордості всіх угорців, кажуть, що його ніде у світі не роблять так, як тут. Рахель ще й світовий рекорд встановила — спекла стільки флодні, що якщо скласти з них башточку, то вона вийде висотою 96 метрів — врівень з будівлею парламенту.