Братислава (Словаччина) – маленька, але дуже затишна та привітна столиця зі своєю давньою історією й великою кількістю цікавих місцин. За час свого існування вона п’ять разів ставала столицею і кожного разу іншої держави. Її називають по-різному: німці та австрійці – Пресбург, Прешпорк, угорці – Пожонь (цю назва поряд із сучасною можна побачити при в’їзді в місто). А з 1919 році Братіслава знайшла свою теперішню назву.
Сьогодні це порівняно недороге та безпафосне місто. Про його колишню велич нагадують численні палаци, фортеці, собори та музеї. Саме тут відбувалися пишні коронації, важливі історичні події та дивовижні містичні історії.
Де знаходиться Братислава
Столиця Словакії розкинулась по обидва береги Дунаю. Унікальність розташування в тому, що єдина серед європейських столиць, Братислава знаходиться на кордоні одразу з двома сусідніми державами – Австрією та Угорщиною. Одна з вулиць Братислави переходить у вулицю австрійського селища. Цікаво, що до 1936 року звідси до Відня їздив звичайний міський трамвай.
Що подивитись в Братиславі
Братислава – дуже гарне європейське місто зі своєю самобутньою історією. Щоб зануритися в цю атмосферу, слід одразу прямувати в Старе місто Братислави до Головної площі (Адреса: Hlavne namestie, Братислава). Воно хоч і є найменшим в Європі, але досить багате на архітектурні шедеври. Приємно вразило те, що центр міста пішохідний. Тому ми гуляли вузькими вуличками і площами Старого міста не поспішаючи, роздивлялись старі будівлі і людей, слухали вуличних музик та їли морозиво.
На Головній площі гармонійно поєднуються різні стилі архітектури: бароко, класицизм, готика. Тут знаходиться знаменитий фонтан Роланда або Максиміліана, який побудований в стилі ренесанс. Поряд стоїть статуя лицаря Роланда – захисника міста. В тіні дерев сховані маленькі та вишукані ресторани та кав’ярні, галереї та магазинчики. На площі щорічно проходять Пасхальні та Різдвяні ярмарки, які приваблюють туристів з усього світу.
Ратуша
Як і в кожному старовинному місті Європи, у Братиславі є своя Ратуша. Це найстаріша будівля міста, особливістю якої є поєднання різних архітектурних форм. Її добудовували та реставрували в різні періоди, тому додавали щось своє. Це цілий комплекс колоритних будівель, в яких в різні часи була то тюрма, то монетний двір, то архів. Найдавніша башта Словаччини з годинником XIII століття височіє над площею Братислави. Зараз в Ратуші знаходиться Міський історичний музей.
Палац Примаса
Поруч зі Старої ратушею знаходиться витончений та розкішний палац Примаса (Адреса: Primacialne namestie 1). Побудований в 1770-х роках як зимова резиденція для Примаса Угорщини, кардинала та архієпископа Йозефа Баттьяні. На вершині височіть герб і кам’яний кардинальський капелюх вагою 150 кг, на фасаді – ангели з першими літерами девізу архієпископа. Зараз це резиденція бургомістра Братислави. В будівлі підписувалися мирні угоди та приймалися важливі історичні рішення, зокрема був підписаний Пресбургський договір. Зараз частину будівлі займає міська мерія, а іншу – галерея. У Дзеркальній залі проходять концерти класичної музики. На подвір’ї палацового комплексу знаходиться скульптура Георгія Побідоносця, який перемагає триглавого дракона.
Михайлівські ворота
Михайлівські ворота з вежею заввишки 51 метра – пам’ятка, яка збереглася з часів середньовіччя (Адреса: Stary mesto Michalska 24). Поряд з цими воротами стояв костел Св. Михайла, звідки і їх назва. А вже після реконструкції в 18 столітті на вершині з’явилися статуя святого Михайла і дракон. Перед Михайлівськими воротами завершувався коронаційний шлях угорських королів. Під цими воротами знаходиться «нульовий кілометр», тому обов’язково загадайте бажання. А ще у будівлі башти діє Музей зброї.
На шляху від площі Примаса до Михайлівських воріт ви побачите два храми – Єзуїтський костел та Костел францисканців з монастирем з 13 ст.
Собор Святого Мартіна
Варто поглянути й на готичний Собор Святого Мартіна (Адреса: Rudnayovo namestie 1, Братислава), який є головним кафедральним храмом Братислави. Побудований в XIV столітті, він має велике значення в історії країни. Тут протягом кількох століть коронували на престол 18 королів і королев Угорщини. Про коронацію Марії Терезії й дотепер нагадує 300-кілограмова корона на позолоченій подушці, встановлена на 85-метровій вершині собору.
Братиславський замок
Візитівкою столиці є Братиславський град, який височіть над околицями міста і Дунаєм (Адреса: Zamocka ulica). Вигідне стратегічне положення замку люди помітили ще за часів кельтського поселення. За час свого існування Братиславський град багато разів перебудовувався, зміцнювався та занепадав. Зараз він став символом Словаччини й віднайшов свою колишню велич. Тут засідає Народна Рада Словацької республіки, відкрито Словацький Народний та Історичні музеї.
Новий міст
Якщо любите екстремальні відчуття, тоді Вам потрібно на Новий міст, котрий сполучає два береги Дунаю (Адреса: Most SNP, Братислава). Він побудований в 70-х роках минулого століття і унікальний тим, що не має звичних опор, а тримається на підвісних тросах. Міст входить в четвірку найбільших підвісних мостів світу. На башті мосту, висотою 85 м, знаходиться оглядова площа та дорогий ресторан, в якому можна пообідати та насолодитися краєвидами.
І це ще не всі «достопримечательности Братислави», які можна відкрити для себе. Навряд чи вистачить одного дня, щоб насолодитися ними сповна.
Як добратись з України в Братиславу
До Братислави можна добиратися практично всіма видами транспорту – автобусом, потягом або літаком. Найкраще і вигідніше добиратися автобусом, оскільки з України до Словаччини й сусідніх з нею країн відправляються регулярні автобусні рейси. Є кілька варіантів:
1. Найкраще та найшвидше їхати з Ужгорода чи Мукачева до словацького міста Кошице. Час в дорозі на автобусі Ужгород-Кошице займає 2,5-3 години, ціна квитка складає до 10 євро. З Кошице до Братислави добратися можна автобусом чи потягом за 4-5 години. Квиток на комфортабельний потяг Інтерсіті коштує близько 20 євро. Тож за 8 годин і 30 євро ви дістанетесь Братислави. З графіком руху потягів та цінами можна ознайомитись на офіційному сайті словацької залізниці.
Мінуси такої поїздки: пересадки, тому треба ретельно планувати маршрут. Та завдяки частим рейсам це буде зробити нескладно.
Плюси: по часу можна швидко дістатися до Братислави. А якщо є зайвий час, то ще й відвідати один з кращих та старовинних міст Словаччини. Читайте про місто та інші способи добратися до Кошице тут.
2. Ще один варіант – автобусом до Брно (Чехія), а звідти до Братислави всього 2 години. Перевага цього маршруту в тому, що прямі автобуси в Брно ходять з багатьох міст України. Але в дорозі ви проведете понад добу.
3. Можна обрати собі як проміжний пункт на шляху до столиці Словакії – Відень чи Будапешт. І дістатися туди літаком чи автобусом. А уже до Братислави звідти недалеко.
4. Для найвитриваліших є потяг Київ-Братислава. Він іде через Мукачево і станцію Чоп. В дорозі вам доведеться провести добу і 5 годин, якщо ви їдете з Києва. Ціна квитка буде біля 40 євро.
Порада: якщо Ви вже в Словаччині, то приділіть увагу Високим Татрам та гірськолижному курорту Ясна.
Громадський транспорт у місті
Транспортна система Братислави добре розвинена. Добратися на громадському транспорті з пункту А в пункт Б не складе труднощів навіть вночі. Місто і приміська територія поділені на зони, від яких залежить вартість квитка. Для туристів важливі зони 100 і 101, які покривають все місто і окраїни, в тому числі центр, вокзали й аеропорт.
Громадський транспорт включає в себе автобуси, тролейбуси та трамваї. Всі вони нові та комфортабельні з екранами, стоп-кнопками, звуковим супроводом, щоб не проґавити свою зупинку.
На кожній зупинці висить схема руху та графік транспорту. Білий аркуш означає денні маршрути, а жовтий – нічні. Купити квиток можна в спеціальному автоматі, які розставили по місту чи не на кожному кроці, або ж в кіоску. В транспорті квиток ви не купите, там його потрібно лише активувати в компостері.
Вартість квитка залежить від часу та зони міста і в середньому становить:
квиток на 15-30 хвилин обійдеться в 70-90 центів;
проїзний на добу 3,50 євро;
проїзний на 3 доби — 8 євро.
Ви можете робити пересадки на будь-який вид транспорту, але в межах часового проміжку, вказаного в квитку. Спланувати свій маршрут на громадському транспорті Братислави допоможе цей сайт.
Де поїсти в Братиславі
Заклади харчування Братислави приваблюють своїм різноманіттям, цінами та розмірами порцій. Якщо ви вже потрапили до столиці Словаччини, тоді слід відчути весь колорит словацької кухні та спробувати національні страви. Їх готують зі свіжих продуктів високої якості, подають офіціанти в національних костюмах, а інтер’єр деяких закладів виконаний в середньовічному стилі – отаке занурення в історію. Подібні атмосферні місця варто шукати на вулицях Старого міста. Найчастіше вони розташовуються в старих будівлях.
У закладах середнього класу ці страви можна скуштувати за 15-20 євро. В кафе і пабах обід обійдеться в 6-10 євро.
Якщо бажаєте познайомитись зі словацькою кухнею слід відвідати заклади:
Затишне та самобутнє кафе Urban House з приємним інтер’єром, великими панорамними вікнами та дерев’яними столами.
Адреса: Laurinska 14, 811 01
Ресторан об’єднаний з кав’ярнею Prašná Bašta має попит серед туристів.
Адреса: Zámočnícka 399/11, 811 03
Смачне пиво та закуски до нього можна знайти в Panský Hostinec.
Адреса: Panská 248/7, 811 01
Або ж в Bratislavsky mestiansky pivovar, де можна випити справжнє словацьке пиво. Адреса: Drevena 8, Братислава 811 06
В телевізійній вежі є ресторан ALTITUDE з підлогою, яка крутиться. Тут можна не тільки поїсти, але і помилуватись панорамою міста. Ціни – вище середнього.
Адреса: Cesta na Kamzik 14, 831 01
Де зупинитися в Братиславі
Готелів у Братиславі багато. Тут можна зняти номер на будь-який смак і гаманець. Є як дешеві хостели, так і дорогі п’ятизіркові готелі світового рівня. Більшість складають три та чотири зірки. Крім того, можна зняти квартиру у Братиславі.
Середня ціна на хостел складе 12-15 євро за добу з особи.
Hostel Bratislava by Freddie знаходиться біля вокзалу і недалеко від Старого міста.
Адреса: Holekova 3, 811 05
Двомісний номер в готелі коштує від 60 євро.
Old City Hotel – двозірковий готель в старовинному стилі з відповідною атмосферою в історичному центрі міста. Адреса: Michalska street 2, 811 01
В центрі пішохідної зони Старого міста знаходиться чотиризірковий готель Skaritz Hotel & Residence з відмінним сервісом і затишними номерами. Адреса: Michalská 4, 811 01
Шопінг в Братиславі
Шопінг в Братиславі можна розділити на дві частини: покупка сувенірів та одягу. Велика кількість дрібних магазинів та лавок зосереджена на Головній площі Старого міста. На пам’ять про столицю Словаччини там можна придбати керамічні вироби (майоліки), словацьке мереживо та вино. В магазині RONA можна купити відоме Словацьке скло.
Гуляючи Старим містом туристи потрапляють на Торгову вулицю, де знаходяться магазини відомих торговельних марок Zara, S’Oliver, Yves Rocher, Deichmann.
У Братиславі є відразу кілька торгових центрів, в яких зручно здійснювати покупки:
Eurovea Galleria – великий ТЦ, в якому представлені більше ніж 200 брендів аксесуарів, косметики, взуття та одягу. Адреса: Pribinova 8, Братислава 821 09
Aupark – ще один популярний ТЦ, в якому можна знайти магазини Adidas, Zara, Desigual, Calvin Klein та інші. Адреса: Einsteinova 18, Братислава 851 01
Avion Shopping Park – ТЦ по дорозі в аеропорт з десятками різних бутиків.
Адреса: Ivanská Cesta 16, Братислава.
За 40 км від Братислави знаходиться перший словацький аутлет One Fashion. Він пропонує гарні знижки та акції, працює щоденно з 10.00 до 21.00.
Адреса: Voderady 440, 91942
Великі магазини зазвичай працюють щоденно з 9.00 до 18.00 (ТЦ з 10.00 до 21.00), крім неділі.
Щоб скласти власну думку про місто на Дунаї, необхідно на власні очі побачити його. Тож не зволікайте і вирушайте в Братиславу!