Зранку, наша пивна подорож продовжилася в напрямку Брюгге. На 9:45 у нас була домовлена екскурсія.

Брюгге, Ринкова площа

На місці Брюгге, раніше було болото. Селяни, які отримали цю землю в користування, почали вирощувати овець, бо нич не росло. Торгівля вовною, виявилася настільки цікавим бізнесом, що в 12му столітті, Брюгге був одним з найбагатших міст світу. За кількістю населення він перевищував Лондон і Париж разом взяті.

Ринкова площа Брюгге

В місті сходиться три канали і на них стоїть 54 мости, від яких походить назва міста (нідерл. Brucke – міст). Це столиця Фландрії, в якій недолюблюють старшого французького брата і сусідню бельгійську провінцію Валлонія. Трохи далі порозумієте чому.

Канал, Брюгге

Торгівля тут була важливіше за все. Тут вперше в історії, збудували критий ринок або біржу, щоб торгівля не зупинялася під час поганої погоди. Торгівці були настільки просунутими, що стали засновниками лондонської ганзи. Ганза – це середньовічна торгова унія або сучасною мовою підприємство, круче якого не було 700 років тому. Багаті міста засновували свої ганзи, але ніхто не робив цього в чужих державах.

Брюгге

Отже, зрозуміло, що грошей у них кури не клювали. А на чуже добро завжди знайдеться бажаючий його поділити. Брюжське добро, постійно муляло око французьким монархам. Вони спали і бачили, як оподаткувати і донарахувати.

Канал Брюгге

Брюжці були досить впертим народом, тому коли французький король, захопив місто і проголосив нові податки, вони дочекалися відходу основних військ і влаштували те, що потім назвали “брюжський добрий ранок”. Вони будили солдат, які спали в домах місцевих жителів і звертались до них на фламандській мові, хто відповідав з французьким акцентом, отримував палку з цвяхами у голову.

Герої Брюгге - Брайдель і де Конінк

По-факту, це був початок мовної війни, яка триває до сьогодні і періодично виливається в ініціативи розподілу Бельгії на Валлонію і Фландрію.

Фландрія і Валлонія

Коли король знову прислав своїх рицарів, то в битві при Курті, фламандці змогли відтіснити їх в місцину, повну виритих і прихованих струмків і канав. Коли кавалерія, попадала в ці пастки, в хід знову пішли палки з цвяхами. З рицарів зняли 700 золотих шпор, які довший час виставлялися в одні з церков Брюгге.

Канал Брюгге

Коли французи отримали Брюгге у своє володіння, шляхом якогось династичного шлюбу, то король Максиміліан Австрійський, обклав їх новими податками. (Далося йому те Брюгге!). У відповідь, ті зібралися, перебили загони Максиміліана, вбили його праву руку і закрили у башті на ринковій площі. А щоб Максиміліан не сумував, у вікно прикріпили голову його друга.

Прогулки по Брюгге

Максиміліан погодився не обкладати їх податками і не карати, за що його відпустили. Звісно, той не пробачив, але слова дотримав і знайшов інший шлях для помсти. Невдовзі, він зруйнував усі стіни навколо міста і переніс торгівлю в Антверпен. Це стало початком кінця середньовічного Брюгге.

Досить про історію міста, давайте про пиво.

Музей пива

В Брюгге була дуже погана вода, тому щоб не нашкодити здоров”ю, варили і пили пиво.

Пивні бочки

Хмілю, який консервує пиво, тоді ще не було, а користували суміш різних трав, яку називали грют. В центрі Брюгге, є велична будівля – грютхаус, яка була складом грюту і належала збирачу податків з грюта. Як завжди, людина, яка контролює потоки, стає казково-багатою. Дивно, що його не вбили.

Грютхаус

Раніше, майже кожен двір варив грют, а великих пивоварень нараховувалося біля 50.

Ми відвідали єдину пивоварню, яка залишилась – De Halve Maan (укр. півмісяць). Тут є дещо особливе!

De Halve Maan

Пивоварня варить 10-15 вантажівок пива в тиждень. Розливочні потужності знаходяться на відстані 3,5 км від варочного цеху, оскільки не помістились в стародавній будівлі. Щоб автівки не робили шкоди місцевим вуличкам і екології, пивовари проклали трубопровід на глибині 6-30 метрів і качають пиво в свій цех.

Пивопровід

Такого нема ніде в світі! По-українськи, це має називатися пивопроводний транспорт.

Кожен житель міста Брюгге, міг прийняти фінансову участь в будівництві. Внесок складав 100 євро, а за це, вони до кінця життя будуть безкоштовно отримувати по 6 пляшок пива, в день свого народження. 

Спадок Де Халве Маан

Нас поводили по сучасному і колишньому виробництві.

Показали бродильні чани

і охолоджуючі пристрої. Вивели на дах. І повели на дегустацію.

Гід підключив нову бочку з пивом, і щоб смак був правильний, злив у відро біля 10-15 літрів пива (на фото вже друге відерце). Уявляєте таке в українському пабі? В кожному пабі де ми були, перед тим як наповнити бокал, бармен секунду-дві випускає пиво в каналізацію.

І з піною в Бельгії теж не церемоняться.

Брюгге дуже гарне і романтичне. Ви самі бачите фотографії. В моєму списку улюблених міст – це номер один.

Брюгге

Роблячи це фото, я стояв на місці колишнього кладовища. Не пам”ятаю чому, але його перетворили на парк, а з могильних плит побудували міст. Ще навіть надписи видно (як на площі перед ужгородською “Україною”).

Біля цього парку, височить церква Богоматері, в якій зберігається невеличка скульптура Діви з малюком, роботи Мікеланджело. Якщо правда, то це єдина оригінальна скульптура Мікеланджело за межами Італії.

Той факт, що всі варили пиво, говорить і про те, що всі зловживали пиво. Улюбленою розвагою були публічні страти. І поки тривала підготовка до дійства і саме дійство, всі пили пиво. Тому зранку у всіх було похмілля. По-англійськи “похмілля” буде hangover, що перекладається як “після повішання”.

Зловживали вони настільки, що під час одного фестивалю, війська з сусіднього Генту, зайшли в місто і захопили його без опору. В якості трофею, забрали золотого дракона, що височить на шпиляці собору у Генті. Фото покажу в наступній частині, яка буде про Гент.

А в Брюгге залишилися ворота “Сліпого віслюка”, які пов”язані з цією подією. Дракона завантажили на віслюка і хотіли вивезти за межі міста, але віслюк, який за межами міста ніколи не був, відмовлявся йти. Тому його осліпили гарячим воском. Ось така невесела історія.

Ворота сліпого віслюка

В центрі міста знаходиться пивний музей. Нічого особливого, але можна перепочити після екскурсії.

Ми вибрали самі відомі бари в Брюгге і відправились їх перевіряти. Це вже знову інші історія, тому що в ній є всяке, в т.ч. не дуже тверезе, але цікаво відмітити, що ужгородський пивний оглядач, який був з нами, спробував свій тисячуп’ятсотий офіційно задокументований сорт пива.

пивна подорож

 

Після пабів, нам залишилося тільки йти спати. Наступний день, буде самим крутим, в дегустаційно-пивному сенсі!

Далі буде…

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів;

Замовте житло по лінку і booking.com поверне 10% на вашу платіжну карту;