Прибалтика була для нас повним вау-ефектом. Хоча там не було чогось дуже особливого, але суміш чудової їжі, відмінного пива, старих міст і файної природи, взірвали наш мозок.
Я напишу тільки про ті смаки, що були для мене не дуже звичними або дуже смачними. Про звичайні, хороші страви, писати не буду.
Пиво
Почати варто з пива. Все пиво, яке ми пробували, було дуже гарного смаку. На відміну від українського пива, в Прибалтиці користують і солод і хміль. Крафт був теж дуже “зачьотний” і в багатьох варіаціях.
Один з учасників нашої поїздки, не знав що існує ІРА (India Pale Ale) і не міг заспокоїтись, що стільки років витратив в пусту.
Риба
Ми збиралися відвідати ризький ринок, але не зрослося, тому купували рибу протягом всього маршруту.
Спробували копчену зубатку, форель, макрель і не пам’ятаю, що ще. Коштує в середньому від 3 до 10 євро за кг.
Копчена зубатка – це щось неймовірне.
Спробували смажені варіації.
Сирий лосось на ринку у Хельсінкі, зробив наш день. Коштував біля 22 євро за кг.
Житній хліб
Кислий житній хліб без дріжджів – це те, що продають всюди в Прибалтиці. Ми купували його від домашніх пекарів і в супермаркетах. В усіх варіаціях був смачним.
По легенді, рецепти залишаються незмінними вже сотні років. Латиші навіть зуміли організувати системний експорт готового хлібу.
Я намагаюсь схуднути і останнім часом не їм хліб, але тут неможливо втриматись і зупинитись. Це смаковий шок! Позитивний!
Гриби
Я не люблю їсти білі гриби. Збирати так, їсти ні. Мої фаворити – це лисички і голубінки. І якщо голубінок у нас достатньо, то лисички в моєму житті попадались дуже не часто. Все інакше в Прибалтиці. Ми зайшли в ліс, прогулялися 5 хвилин і повернулися з мішечком лисичок і повним ротом ягід.
А те що ми бачили в продажі на ринках, не вкладається в моє світосприйняття. Величезні гори лисичок. Правда, коштують 10-12 євро за 2 літри.
Ягоди
Рідко зустрічаєш такий вибір ягід. І це кінець серпня, в Прибалтиці холодно, осінь давно наступила. Ми пробували тільки лохину, але впевнений, що всі ягоди були добрі.
М’ясо
В дорозі згадували як бачили лосів у Норвегії, а коли зайшли в супермаркет, то побачили в продажі морожене філе лося. Звісно не купили, тому що дорого і не було умов для маринування-приготування, але знайшли консервовану тушонку з лося, кабана, ведмедя і косулі.
Вибрали лося і ведмедя. Вміст їхнього м’яса – 68%.
Приблизно по 4 і 12 євро за банку.
Інше
Ще у Вільнюсі, був гарбузовий суп, цепеліни з м’ясом і смажені пельмені з білими грибами. Величезні порції. І гарний смак.
До речі, пироги ідентичні цепелінам (варіант гамбовців з м’ясом) традиційно готують або раніше готували у Великоберезнянському районі Закарпаття.
І було багато чайок. Знаю, що 100-200 років тому, їх вживали в їжу. Я б спробував 🙂
І є ще, звісно, всякі алкогольні бальзами, але коли говорить Джек Денієлс, ризькі бальзами мовчать.
Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів;
Замовте житло по лінку і booking.com поверне 10% на вашу платіжну карту;