В дитинстві нам розповідали казки про киплячу молодильну воду: стрибне у неї зігнутий стариган, а вийде прекрасний юнак. Кожна фантазія має реальне підґрунтя, і тут, вочевидь, йшлося не про що інше, як про термальні джерела Хевіз.

Інформація про озеро Хевіз

Серед термальних курортів Угорщини Хевіз не має аналогів. Купалень є сотні, але природні термальні озера значно рідкісніші. При цьому Хевіз – найбільше тепловодне озеро не лише в Угорщині, а й на Європейському континенті. Інша подібна водойма є тільки десь аж у Новій Зеландії, а за лікувальними властивостями Хевіз цілковито унікальний. Формою озеро нагадує круглу лійку або чашу площею 47,5 тис. м², краї якої похило збігають вниз у напрямку до центру. Хевіз живлять декілька джерел: два гарячі температурою 42°С і 38°С та прохолодне мінеральне, яке має 17°С. У підземній печері на глибині 38 м. їхні води змішуються, і на поверхні озера температура становить 33 – 34°С. У найлютіші морози Хевіз огортає густа пара, проте озеро не охолоджується нижче, ніж до 25 – 23°С. Курортний сезон триває увесь рік, і задля комфорту відпочивальників побудована крита купальня, у якій є кілька відділень різних температур. Води озера здійснюють вічний кругообіг: гарячі потоки з глибини піднімаються вгору, а охолоджений шар з поверхні осідає на дно.

хевіз термальне озеро

Водойма має стік у річку Залу і звідти – в сусідній Балатон. Таким чином, за два-три дні вода в Хевізі повністю замінюється і очищується. Донна бактеріальна флора виділяє специфічний антибіотик, тож у воді відсутні патогенні мікроорганізми. Вода термального озера має наступний хімічний склад:

КатіониМг/лАніониМг/лМетаборна кислота НBО20,5
Калій К6,8Хлориди Cl23Метакремнієва кислота Н2SiO43
Натрій Na27Броміди Br0,11Вільна вуглекислота CО286
Аммоній NH40,32Йодіди I0,021Розчинений кисень О23,6
Кальцій Са81Фториди F1,4  
Магній Мg36Сульфати SO464Загальна мінералізація:754
Залізо Fe0,04Гідрокарбонат HCO3378  
  Сульфіди SO23,2  
Разом катіонів:151Разом аніонів:470

До речі, на озері ростуть красуні-лілії. Яскраві екзотичні квіти, народжені в Індії, понад 100 років тому посадив у озері один вчений, і їм настільки сподобались умови, що вони буйно розрослися і стали тамтешньою візитівкою.

Де знаходиться озеро Хевіз

Термальне озеро Хевіз розташоване в однойменному селищі у західній Угорщині, за 190 км. від Будапешта та за 6 км. від міста Кестхей і узбережжя «Угорського моря» – Балатону.

Як добратись до озера Хевіз

Хевіз – популярний туристичний напрямок, тому автобуси з Будапешта, які слідують через Кестхей, заїжджають і сюди. Вартість проїзду складе близько 3700 форинтів (370 грн.), а час у дорозі – від 2 год. 40 хв. Якщо приїхати у Кестхей із Будапешта найдешевшим поїздом за 3410 фор., то за автобус до Хевіза треба буде заплатити ще 400 фор. (40 грн.) За тарифами таксі поїздка з Кестхея у Хевіз потягне на 2100 – 2500 фор. У будь-якому випадку на неї піде не більше 15-20 хв.

Лікування та рекомендації

«Хлопці, не чіпляйтесь до дівчат, які виходять з купальні! Вони можуть виявитись вашими бабусями!» – так іронічно попереджають про чудодійні властивості озера. Варто наголосити, що Хевіз – місце перш за все для лікування, а не для пляжного відпочинку. Тим, хто не має проблем зі здоров’ям, у його воді рекомендують знаходитись не більше півтори години на день, хворим на ревматизм – тільки півгодини, і то з перервами. А для дітей до 12 років перебування у насиченій активними елементами термальній воді буде надмірним навантаженням.

Хевізькі води чинять позитивний вплив перш за все при різноманітних захворюваннях опорно-рухового апарату: ревматоїдному артриті, артрозах, остеохондрозі, хворобі Бехтерєва, запаленні навколосуглобових м’яких тканин, порушенні міжхребцевих дисків. Допомагають вони і від неврологічних недугів (невралгії, невритів, ішіасу) та гінекологічних хвороб, а також для реабілітації після операцій і травм. Ревматики запевняють: загострення знімає як рукою! Сили природи часом спроможні зарадити там, де медицина розводить руками.

термальний курорт хевіз

Важливо знати, що майбутнім мамам, а також хворим з гіпертонією, тромбозами, розладами кровообігу, серцевою недостатністю, туберкульозом чи злоякісними пухлинами купання у Хевізі піде не на користь, а на шкоду.

Щоб лікувальні речовини ефективніше проникали в шкіру, в озері потрібно висіти, наче поплавок, тримаючись за надувний круг. Крім того, у подібному положенні витягується і випрямляється хребет. Безумовно, здоровим та енергійним можна й плавати у густій термальній воді біля ніжно-рожевих лілій, особливо коли до її специфічності й «сили» вже адаптуєшся.

Лікувальні властивості в диво-озері має, окрім води, ще й торф’яний намул, який збирають з дна. У ньому містяться сірка, вуглекислий газ, радон, торій, естрогени (гормони) і вже згадувані антибіотики. Грязьові аплікації застосовуються як додатковий метод лікування одночасно з купаннями. Понад те, хевізьку воду, хоч вона й дуже концентрована, можна пити, і для цього обладнані бювети. Питний курс рекомендується при хронічному гастроентериті і розладах травлення, а полоскання помічні від хвороб ЛОР-органів.

Ціни на озері Хевіз в 2019

Щоб один раз випробувати дію цілющого озера, підійде мінімальний квиток на дві години за 2300 форинтів. Денний квиток, коштує 5200 форинтів або 520 грн.

Ще 2200 форинтів коштує перепустка у велнес-зону, де можна побалувати себе сауною та гідромасажем, спробувати грязьову ванну або соляну кімнату і замовити класичний чи тайський масаж. За дві години до закриття купалень, з 17:00, доцільно скористатись знижкою і пройти до озера за 2000 фор. Однак поїздку з оздоровчою метою слід планувати принаймні на 10-20 днів. Тоді вигідніше брати абонемент: 10-годинний, у 2019, коштує 8500 фор. (850 грн), 20-годинний – 16000 фор. (1600 грн.), плюс завдаток 1500 фор.

Отримати консультацію лікаря і зробити обстеження можна у хевізькій ревматологічній клініці ім. святого Андраша, просто на березі озера, за адресою Dr. Schulhof Vilmos sétány 1. Тут доступний широкий спектр процедур, таких як ультразвукова і магнітотерапія, вуглецеві, електричні та вихрові ванни, підводна витяжка хребта і грязелікування.

Проживання біля озера Хевіз

Варіанти проживання у Хевізі доступні на будь-який смак і гаманець, починаючи з кемпінгів, де за ніч просять до 200 грн. і приватних апартаментів з номерами за 600-700 грн., закінчуючи висококласними спа-готелями від 3 – 4 тис. гривень за добу. Майже у кожному готелі та санаторії є власні пакети процедур. Та де б ви не зупинились, всі дороги однаково ведуть до озера.

Чи вдасться все-таки вийти з купальні бодай трішки молодшим? Здоровішим і загартованішим – так. А що є ключовим інгредієнтом молодості, коли не здоров’я?

п.с. Також, читайте про найвідоміший угорський термальний курорт Хайдусобосло.

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів;

Замовте житло по лінку і booking.com поверне 10% на вашу платіжну карту;