В дитинстві нам розповідали казки про киплячу молодильну воду: стрибне у неї зігнутий стариган, а вийде прекрасний юнак. Кожна фантазія має реальне підґрунтя, і тут, вочевидь, йшлося не про що інше, як про термальні джерела Хевіз.

Інформація про озеро Хевіз

Серед термальних курортів Угорщини Хевіз не має аналогів. Купалень є сотні, але природні термальні озера значно рідкісніші. При цьому Хевіз – найбільше тепловодне озеро не лише в Угорщині, а й на Європейському континенті. Інша подібна водойма є тільки десь аж у Новій Зеландії, а за лікувальними властивостями Хевіз цілковито унікальний. Формою озеро нагадує круглу лійку або чашу площею 47,5 тис. м², краї якої похило збігають вниз у напрямку до центру. Хевіз живлять декілька джерел: два гарячі температурою 42°С і 38°С та прохолодне мінеральне, яке має 17°С. У підземній печері на глибині 38 м. їхні води змішуються, і на поверхні озера температура становить 33 – 34°С. У найлютіші морози Хевіз огортає густа пара, проте озеро не охолоджується нижче, ніж до 25 – 23°С. Курортний сезон триває увесь рік, і задля комфорту відпочивальників побудована крита купальня, у якій є кілька відділень різних температур. Води озера здійснюють вічний кругообіг: гарячі потоки з глибини піднімаються вгору, а охолоджений шар з поверхні осідає на дно.

хевіз термальне озеро

Водойма має стік у річку Залу і звідти – в сусідній Балатон. Таким чином, за два-три дні вода в Хевізі повністю замінюється і очищується. Донна бактеріальна флора виділяє специфічний антибіотик, тож у воді відсутні патогенні мікроорганізми. Вода термального озера має наступний хімічний склад:

Катіони Мг/л Аніони Мг/л Метаборна кислота НBО2 0,5
Калій К 6,8 Хлориди Cl 23 Метакремнієва кислота Н2SiO 43
Натрій Na 27 Броміди Br 0,11 Вільна вуглекислота CО2 86
Аммоній NH4 0,32 Йодіди I 0,021 Розчинений кисень О2 3,6
Кальцій Са 81 Фториди F 1,4    
Магній Мg 36 Сульфати SO4 64 Загальна мінералізація: 754
Залізо Fe 0,04 Гідрокарбонат HCO3 378    
    Сульфіди SO2 3,2    
Разом катіонів: 151 Разом аніонів: 470

До речі, на озері ростуть красуні-лілії. Яскраві екзотичні квіти, народжені в Індії, понад 100 років тому посадив у озері один вчений, і їм настільки сподобались умови, що вони буйно розрослися і стали тамтешньою візитівкою.

Де знаходиться озеро Хевіз

Термальне озеро Хевіз розташоване в однойменному селищі у західній Угорщині, за 190 км. від Будапешта та за 6 км. від міста Кестхей і узбережжя «Угорського моря» – Балатону.

Як добратись до озера Хевіз

Хевіз – популярний туристичний напрямок, тому автобуси з Будапешта, які слідують через Кестхей, заїжджають і сюди. Вартість проїзду складе близько 3700 форинтів (370 грн.), а час у дорозі – від 2 год. 40 хв. Якщо приїхати у Кестхей із Будапешта найдешевшим поїздом за 3410 фор., то за автобус до Хевіза треба буде заплатити ще 400 фор. (40 грн.) За тарифами таксі поїздка з Кестхея у Хевіз потягне на 2100 – 2500 фор. У будь-якому випадку на неї піде не більше 15-20 хв.

Лікування та рекомендації

«Хлопці, не чіпляйтесь до дівчат, які виходять з купальні! Вони можуть виявитись вашими бабусями!» – так іронічно попереджають про чудодійні властивості озера. Варто наголосити, що Хевіз – місце перш за все для лікування, а не для пляжного відпочинку. Тим, хто не має проблем зі здоров’ям, у його воді рекомендують знаходитись не більше півтори години на день, хворим на ревматизм – тільки півгодини, і то з перервами. А для дітей до 12 років перебування у насиченій активними елементами термальній воді буде надмірним навантаженням.

Хевізькі води чинять позитивний вплив перш за все при різноманітних захворюваннях опорно-рухового апарату: ревматоїдному артриті, артрозах, остеохондрозі, хворобі Бехтерєва, запаленні навколосуглобових м’яких тканин, порушенні міжхребцевих дисків. Допомагають вони і від неврологічних недугів (невралгії, невритів, ішіасу) та гінекологічних хвороб, а також для реабілітації після операцій і травм. Ревматики запевняють: загострення знімає як рукою! Сили природи часом спроможні зарадити там, де медицина розводить руками.

термальний курорт хевіз

Важливо знати, що майбутнім мамам, а також хворим з гіпертонією, тромбозами, розладами кровообігу, серцевою недостатністю, туберкульозом чи злоякісними пухлинами купання у Хевізі піде не на користь, а на шкоду.

Щоб лікувальні речовини ефективніше проникали в шкіру, в озері потрібно висіти, наче поплавок, тримаючись за надувний круг. Крім того, у подібному положенні витягується і випрямляється хребет. Безумовно, здоровим та енергійним можна й плавати у густій термальній воді біля ніжно-рожевих лілій, особливо коли до її специфічності й «сили» вже адаптуєшся.

Лікувальні властивості в диво-озері має, окрім води, ще й торф’яний намул, який збирають з дна. У ньому містяться сірка, вуглекислий газ, радон, торій, естрогени (гормони) і вже згадувані антибіотики. Грязьові аплікації застосовуються як додатковий метод лікування одночасно з купаннями. Понад те, хевізьку воду, хоч вона й дуже концентрована, можна пити, і для цього обладнані бювети. Питний курс рекомендується при хронічному гастроентериті і розладах травлення, а полоскання помічні від хвороб ЛОР-органів.

Ціни на озері Хевіз в 2020

Щоб один раз випробувати дію цілющого озера, підійде мінімальний квиток на дві години за 2500 форинтів, тобто 198 грн. Денний квиток, коштує 5500 форинтів або 435 грн.

Ще 2200 форинтів коштує перепустка у велнес-зону, де можна побалувати себе сауною та гідромасажем, спробувати грязьову ванну або соляну кімнату і замовити класичний чи тайський масаж. За дві години до закриття купалень, з 17:00, доцільно скористатись знижкою і пройти до озера за 2000 фор. Однак поїздку з оздоровчою метою слід планувати принаймні на 10-20 днів. Тоді вигідніше брати абонемент: 10-годинний, у 2019, коштує 8500 фор. (850 грн), 20-годинний – 16000 фор. (1600 грн.), плюс завдаток 1500 фор.

Отримати консультацію лікаря і зробити обстеження можна у хевізькій ревматологічній клініці ім. святого Андраша, просто на березі озера, за адресою Dr. Schulhof Vilmos sétány 1. Тут доступний широкий спектр процедур, таких як ультразвукова і магнітотерапія, вуглецеві, електричні та вихрові ванни, підводна витяжка хребта і грязелікування.

Проживання біля озера Хевіз

Варіанти проживання у Хевізі доступні на будь-який смак і гаманець, починаючи з кемпінгів, де за ніч просять до 200 грн. і приватних апартаментів з номерами за 600-700 грн., закінчуючи висококласними спа-готелями від 3 – 4 тис. гривень за добу. Майже у кожному готелі та санаторії є власні пакети процедур. Та де б ви не зупинились, всі дороги однаково ведуть до озера.

Чи вдасться все-таки вийти з купальні бодай трішки молодшим? Здоровішим і загартованішим – так. А що є ключовим інгредієнтом молодості, коли не здоров’я?

п.с. Також, читайте про найвідоміший угорський термальний курорт Хайдусобосло.

Читачі Подорожуй можуть придбати онлайн страховку Зелена карта та звичайну туристичну страховку з кешбеком 5%, який повернуть у вигляді поповнення на телефон. Промо-код: PDZFB

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів;

Більше знижок для читачів Подорожуй тут – http://club.podorozhuy.com.ua/discont