Бажаєте сповна насолодитися красою природи та її нескінченними дивами? Тоді вирушайте в сусідню країну в Національний парк Словацький Рай. Національний парк – справжній рай для шанувальників природи, туризму та активного відпочинку. Не дарма він є одним з найбільш відвідуваних місць у Словаччині.

Він розташований на сході Словаччини в північно-східній частині Словацького Рудогір’я. Складається парк із 9 заповідників та 11 національних заповідників, має більше 300 км пішохідних доріжок, які проходять через вражаючі каньйони та ущелини із фантастичної краси водоспадами. Площа парку займає – 34 611 га, з яких 13 011 га становить природоохоронна територія. Словацький рай простягається через район Банська Бистриця, Прешовський край (за 10 км від Попраду) та Кошице, частина знаходяться в районі Рожнява і Спишска Нова Вес.

Це надзвичайно багата територія з комплексом хвойних та букових лісів, які займають майже 90% всієї території. Тут знаходиться чимало рідкісних рослин, внесених до Червоної книги. Багатство фауни представлено 65 видами рідкісних тварин.

словацький рай відпочинок

Ще однією особливістю парку є його неймовірно красивий рельєф. Плато, каньйони, ущелини, привабливі підземні печери – всю цю красу туристи спостерігають, долаючи шлях по спеціальних сходах під шумливими водопадами або по поверхневих карстових утвореннях. Ущелини, яких майже дві сотні, досягають глибини 150-450 м. Найвідомішими вважаються Суха Бела, Пієцки, Сокіл і Кисіль, стікаючи з яких вода утворює безліч водоспадів. В парку близько 350 печер. Для туристів відкрита лише одна – Добшинська крижана печера, загальною протяжністю 1483. Вона внесена до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Чим зайнятися

Словацький Рай у Словаччині пропонує різноманітні заходи для відвідувачів, які подарують райське задоволення та незабутні враження. Він відкритий цілий рік, але через погоду (підвищений рівень води після дощу), його ущелини можуть бути закриті. Чим можна зайнятися тут читайте далі.

==Читайте також: Відпочинок у Словаччині – що подивитись, що спробувати, цікаві факти ==

Піші походи

В теплу пору року найбільш поширеним і основним видом діяльності є активний відпочинок, зокрема піші походи. Всі маршрути промарковані, пронумеровані і позначені різними кольорами, подібно лижним трасам, в залежності від складності. Металеві або дерев’яні драбини, в деяких місцях з поручнями допоможуть вам подолати важкі ділянки пішохідних доріжок. Маршрути проходять через деякі з найпопулярніших місць, такі як ущелина Суха Бела, Велькі Сокол або Класторіско, Хорнадський каньйон та безліч водоспадів.

Ціна одноденного квитка на вхід в Національний парк становить – 1,5 євро для дорослих, дітям до 6 років – безкоштовно, від 6 до 15 – 0,50 євро.

словацький рай відпочинок

Найпопулярніші піші маршрути:

Sucha Bela (водопад) – Vtaci (2 км / 25 хвилин);
Sokol – Mala Pol’ana (6 км / 2 години);
Podlesok – Klastorisko (6.4 км /2 години).

Всі маршрути можна подивитися на інформаційному щиті в туристичному центрі Підлісок. При собі не завадить мати зручне взуття, карту та компас, який часто є в смартфоні або на годиннику.

Велопрогулянки

У доступних частинах національного парку побудована мережа велосипедних маршрутів для велотуризму. Є 5 трас різної складності.

Туристичні центри

Також можна звернутися до одного з туристичних центрів Čingov, Kláštorisko, Podlesok чи Dedinky. Найбільші з них знаходяться на протилежних сторонах парку: на півночі – Підлісок з однойменним автокемпінгом, який підійде для досвідчених мандрівників. На півдні – Дединки із менш складними трасами, які вподобають навіть новачки та туристи з дітьми. Там ви можете замовити різноманітні екскурсії, скористатись навчальними трасами та взяти на прокат відповідне обладнання. Із північної частини парку до південної можна перейти пішки за 6 годин, але неземні краєвиди варті зусиль.

Посередині парку знаходиться ще один туристичний центр Клашторіско, до якого дійти можна лише пішки. Тут ви знайдете руїни картезіанського монастиря XIII століття, який займає площу в 1 га.

Суха Бела

Sucha Bela – найбільша і найвідоміша ущелина Словацького Раю. Місцеві називають це місце романтичним маршрутом за велику кількість красивих водоспадів. Від активного відпочинку ви отримаєте справжнє задоволення. Тут побудовані сходи, ланцюги, дошки та мости, які допоможуть вам рухатися по потоках та водоспадах, пересуваючись крок за кроком. Щоб йти по слизькому камінню, вам обов’язково потрібне буде добротне туристичне взуття. Час проходження – 3-4 години. Повернутися назад можна по лісовій дорозі або перейти на інший маршрут. Краще за все обирати цей маршрут у теплі літні місяці, оскільки пізно восени чи ранньою весною на стежках лежить лід, що стає вкрай небезпечно.

Хорнадський каньйон

Prielom Hornádu (Каньйон річки Hornadu) – ще один маршрут, який обов’язковий для проходження. Це найбільший і наймальовничіший каньйон Словацького Раю. Його загальна довжина 16 кілометрів, сам маршрут, звичайно, коротший. Трек обладнаний сходами, підвісними мостами, драбинами і дерев’яними містками, на всьому шляху маркери. Йому варто присвятити цілий день. Взимку вода часто замерзає, і можна пройти через каньйон на лижах, спостерігаючи за магією, яку створює гра світла, проходячи через блакитні бурульки величезного розміру.

В кінці маршруту вздовж каньйону річки Hornadu є оглядовий майданчик – Tomasovsky Vyhlad. Це прямовисна скеля, з якої відкривається вигляд на засніжені вершини Високих Татр (680 метрів над рівнем моря) і весь каньйон річки. Є ще одна скеля неподалік – Ihla, Kazatelnica.

Хавранья-Скала

Havrania Skala – друга найвища вершина Словацького Раю (1165 м). Пік скелястий та забезпечує чудовий панорамний вигляд на національний парк. Туристи можуть насолоджуються краєвидами з висоти пташиного польоту на парк та Високі Татри, які видно у ясний день.

Клашторська  рокліна

Kláštorská roklina – один із кращих маршрутів із Prielom Hornadu в Klastoriska. Короткий і нескладний маршрут, на шляху якого трапляється багато водоспадів, серед яких один із найбільших– Anton Straka. Тут зосереджено більше водоспадів, ніж де-інде.

Соколина долина

Sokolia dolina – це справжній виклик для любителів екстриму. Красива, справжня, дика та романтична ущелина. Цей шлях тільки для тих, хто не боїться висоти. Нагорода в кінці цього маршруту – це найвищий водоспад Завойові і захоплюючі глибини.

словацький рай соколина долина

Завойові водоспад

Пройшловши Соколину ущелину, ви знайдете найвищий водоспад в Словацькому Раю та третій по величині в Словаччині (75 метрів). Складний шлях, що веде до цього природного дива, складається з ланцюгів і драбин, але гарний вигляд вартий зусиль!

Долина Кісель

Кілька десятиліть тому лісовий вогонь знищив нижню частину долини Кісель. Протягом багатьох років туристам не вдавалося помилуватися  її незайманою красою. Ця частина, чия краса, прихована в водоспадах, струмках і вузьких переходах, є найбільш характерною для назви “Рай”. Але те, що було закрито протягом багатьох років, було знову відкрито і зараз доступні для туристів три маршрути, які ведуть із Клашторіско.

Велкі Сокол

Наступна ущелина Veľký Sokol розташована в центральній частині Словацькому парку і є однією з найкрасивіших природних чудес у Словаччині, захищена найвищим рівнем охорони природних пам’яток. Довжина ущелини 4,5 кілометри. Красиві скелясті стіни по обидва боки сягають у висоту 300 метрів. Вода, що протікає через ущелину створює дивовижні водопади та романтичні каскади, від яких не можна відірвати очей.

Добшинська льодова печера

Концентрація карстових печер у Словацькому раї найбільша з усіх регіонів Словаччини. З трьохсот виявлених підземних печер відкрита для туристів лише Добшинська печера. У 2000 році вона отримала статус всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Температура навколишнього середовища в печері близько 0 °С, що дозволяє льоду залишатися в печері цілий рік. Печера довжиною 1232 метри і глибиною 112 метрів, що робить її однією з найбільших льодових печер Європи. Екскурсія триває близько години, а льодове королівство справляє неабияке враження.

Озеро Palcmanská Maša

Величезне озеро, яке доступне для купання знаходиться в північній частині Національного парку. Тут все трохи схоже на Австрію. Поряд розташовані два містечка Mlinky і Dedynki – навколо цих місць зосереджене все туристичне життя. Крім піших маршрутів, тут можна купатися влітку в озері та рибалити, а взимку кататися на лижах.

словацький рай озеро

Гірськолижні курорти

Vernar – невеликий гірськолижний курорт на краю Словацького раю має лише три лижні підйомника та близько 1400 метрів відомих лижних трас. Однак, це ідеальне місце для лижників-початківців без будь-яких крутих або надзвичайно складних трас. На території є прокат гірськолижного спорядження, а також лижна школа.

Ще одне місце для катання на лижах – біля селища Млинки. Кілька чорних трас, одна з яких фрірайд, кілька нескладних червоних і довгий (близько 2 км) синій спуск. Підйомники тільки бугельні. Не Альпи звичайно, але тут тиша і відсутність натовпу, невисокі ціни і всі умови, наприклад, для відпочинку з дітьми. Головна фішка курорту Mlynki – сніжне місто, висотою 12 метрів і катання на еко-санях. Аналога в Європі немає. Вночі все це підсвічується.

==Рекомендую прочитати: Путівник по Кошице – що подивитись, як добратись, куди піти ==

Як добратись з України

Словацький Рай знаходиться недалеко від кордону, приблизно за 200 км від Ужгорода, це три години поїздки на автомобілі. Сюди можна добратися й на іншому транспорті. До Ужгорода поїздом, потім автобусом до Попраду, а вже звідти до Словацького Раю 20 кілометрів. Звісно, найкращий варіант на своєму авто або скооперуватися з друзями – заощадите час і гроші, а натомість отримаєте свободу переміщень і комфорт.

Де поїсти

З ресторану Rumanka відкривається приголомшливий вигляд на високогірний хребет Татр, яким відвідувачі можуть насолоджуватися під час обіду на великій критій терасі. Тут можна добре підкріпитися після прогулянок, адже ресторан знаходиться на території Словацького раю (Podlesok 817, 053 15 Hrabušice) і шукати чогось кращого не доведеться. Ресторан оформлений в народному стилі. Тут подають страви словацької кухні, приємно вражає широкий вибір м’ясних страв. Ціна обіду – 5-10 євро.

Теплий та затишний Reštaurácia Pelle ви знайдете недалеко біля озера Palcmanská Maša за адресою Dedinky 108, 049 73. Це дійсно атмосферне місце з гарним обслуговуванням та смачною кухнею. Ресторан пропонує великий зал, який вміщує 60 осіб, дитячий куточок та терасу з видом на водойму. Тут подають страви національної кухні та запашні страви на грилі.

Нещодавно відкритий ресторан U Susedy – domáca kuchyňa знаходиться поблизу Словацького раю в селищі Smižany за адресою Kpt. Jána Nálepku 82/30, 053 11. Тут ви можете відпочити та сито пообідати в затишній атмосфері всього за 3,8 євро. Чудове співвідношення ціни та якості. Вам обов’язково захочеться повернутися сюди знову.

Grillbar Restaurant знаходиться в Спишска-Нова-Вес за адресою Zimna 73, 052 01. Заклад пропонує домашню атмосферу, смачну їжу на грилі та гарне обслуговування. Тут обов’язково варто спробувати соковиті стейки та один із видів пива. Любителям солодкого запропонують смачний десерт та запашну каву.

В Спишска-Нова є ще один ресторан, вартий уваги – Nostalgie за адресою Letná 49, 052 01 Spišská Nová Ves.  У ресторані подають страви європейської кухні, в тому числі французької, грецької, італійської, автсрійської. Є дитяче меню та окремі столики. Після обіду можна зайти в місцевий костел (напроти ресторану) і піднятися по сходах на ратушу. Вигляд вас порадує!

Де зупинитись

У словацькому національному парку існує безліч варіантів розміщення. Якщо ви шанувальник кемпінгів, тоді їдьте в село Дедінки. Цей кемпінг розташований на пагорбі та пропонує чудовий вид на озеро та гори. Замість розкоші ви знайдете тут дивовижну обстановку. Другий кемпінг знаходиться в туристичному центрі Підлісок.

Любителям комфортного життя рекомендую зручні готелі та апартаменти поблизу.

Гостьовий дім Vila Tiesňava має вигідне розташування, недалеко від входу в Національний парк : Hlavna 997 Mýto, 053 15 Hrabušice. Пропонує затишні номери. На території готелю є кухня, а також тераса. Безкоштовна приватна автостоянка. Найближчий аеропорт – Попрад-Татри, знаходиться за 16 км від Vila Tiesňava, а готель пропонує безкоштовний трансфер до/з аеропорту. Ціна за номер стартує від 31 євро.

словацький рай готель

Гостьовий будинок Slovenský Raj розташований у тихому районі, на краю національного парку (Makovického č.11, 053 15 Hrabušice). Пропонує своїм гостям комфортні умови для проживання – світлі сучасні номери, сауну, тренажерний зал та критий плавальний басейн. На території готелю є сад з барбекю та дитячий ігровий майданчик. В околицях доступні такі розваги як верхова їзда, тенісні корти, кілька гірськолижних курортів. Вартість двомісного номеру – від 120 євро.

Міні-готель при ресторані Stará Krčma розташований посеред національного парку «Словацький рай» в 160-літній будівлі за адресою Hlavná 22, 049 71 Stratená. До послуг гостей номери, стилізовані під старовину та будиночок на колесах, ресторан, бар, ігрова кімната з більярдом, настільний теніс та дартс, а також сад з барбекю та тераса. Крім того, на території працює міні-маркет. На території і в околицях можна займатися лижним спортом, верховою їздою та риболовлею. Безкоштовна автостоянка. Вартість двомісного номера – 35 євро.

словацький чай житло

Готель Čingov Slovenský raj знаходиться біля входу в знаменитий національний парк за адресою Smizany-Hradisko, 05311 Smižany, що в 6 км від міста Спішска-Нова-Вес і національного парку «Високі Татри». Одразу із готелю можна відправлятися в піший похід. До послуг гостей комфортабельні номери та люкси в оточенні надзвичайно красивого природного пейзажу. Гостям готелю надаються знижки на відвідування оздоровчого центру з 5 видами саун, гідромасажною ванною та масажним кабінетом. Облаштований плавальний басейн з температурою води 31 градус, який можна відвідувати безкоштовно. Ціна за номер для двох стартує від 87 євро.

== Читайте також: Братислава – що подивитись, де поїсти, де зупинитись ==

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів.