Я розповім дещо, не дуже відоме і поширене, а ви читайте, як цікаво виходить. Ще місяць-два тому, натрапив на замітку, що в горі на околиці села Кольчино (це поряд з Мукачевом) і під трасою Київ-Чоп, проходить 300 метровий тунель. А тепер думаю, що це перша електростанція на території України.

Використовували його для подачі води на першу електростанцію Закарпаття. Тут є трохи невідчутної інтриги, тому читайте до кінця.

Я не міг знайти його. Ніхто з місцевих не знав. На мапах нема, як і координат. Допоміг Євген Новак.

В 1890 граф Шенборн, для потреб підгорянської пивоварні, побудував гідроелектростанцію. Вона використовувала воду з рукава річки Визниця. Проводили її через 300-метровий тунель під горою і направляли на турбіну генератора.

перша електростанція ук

Для забезпечення достатньої кількості води, зробили дамбу та систему шлюзів.

Гідроелектростанція мала потужність 200 кВт і пропрацювала до 1961 року. П’ять років тому, на місці де вона знаходилась, угорці встановили пам’ятну дошку.

Тут же знаходиться домик, в якому жив доглядач-охоронець станції, а зараз живе його дочка з сім’єю. На колишній станції, знаходиться підрозділ Нафтогазу, який обслуговує нафтопровід Дружба.

Кажуть, що залишились якісь турбіни, але охоронець, як завжди, нічого не знає.

Пізніше, отримав фото від Semen Bandrovskyy.

шлюз електростанція кольчино

З першого разу, я не заліз в тунель, оскільки не мав чобіт. На дні, біля 10-15 см намулу. Стеля викладений камінням зсередини. Пройшов метрів 10 і думаю, де взяти сильніший ліхтар.

Оскільки є закінчення тунелю, то має бути і початок. Відправились в село і на колишній ливарний завод, щоб знайти вхід води.

тунель кольчино

Дізнались, що поряд з заводом, знаходиться замурований підвал/тунель. Місцеві жителі грались там в дитинстві. Ми пройшлись по лісу і кропиві, але не побачили їх. Знайшли тільки шлюзи і колишнє русло потічка та отримали “наводку”, де шукати наступного разу.

== Читайте більше заміток про Закарпаття ==

Місцеві розповіли, що колись при будівництві, викопали 1,5-метрові дубові сваї, які були частиною гідротехнічних споруд.

А тепер саме цікаве! Перша електростанція України, почала діяти в грудні 1890 року. Поки не знайшов документального підтвердження, в якому місяці запустили електростанцію в Кольчині, але є 11 місяців перед груднем і дуже ймовірно, що в Кольчині знаходяться залишки першої електростанції на території України.

П.С. Якщо захочете відвідати, вам сюди:
– вихід тунелю – 48.469097, 22.747641
– дамба – 48.475801, 22.748131