Велика кількість замків і фортець в різних куточках Угорщини поставить в безвихідь будь-якого туриста. Куди відправитися і що подивитися, щоб отримати повне уявлення про історію та культуру країни? Всіх пам’яток, мабуть, не бачили навіть корінні жителі, та й не варто гнатися за цим. Мій короткий огляд пам’яток архітектури допоможе вам визначитися та обрати найцікавіші фортеці Угорщини:

Фортеця Діошдьер — музична гордість країни

угорські фортеці

У 4 годинах їзди від столиці, в місті Мішкольц, знаходиться наймузичніша фортеця Угорщини. Діошдьер — творіння рук короля Лаойша Великого, що з’явилася в 1364 році. Раніше фортеця перебувала за межами Мішкольца, охоплюючи східні схили Бюккскіх гір, тепер же споруда входить в міську лінію. Підхід до фортеці прикрашений заповідною алеєю з диких каштанів. Внутрішнє наповнення Діошдьер складається з Музею середньовічної зброї, галерей воскових фігур і залу археологічних пам’яток. Головна особливість фортеці полягає в особливій акустиці двору, завдяки чому вона стає місцем організації захопливих фестивалів, музичних свят і літніх історичних шоу. Дістатися до історичного місця можна громадським транспортом (тролейбус або трамвай № 1). Влітку фортеця відкрита з 9.00 до 18.00, а в інші пори року — до 17.00. Ціна квитка на вихідні: дорослі 1 100 форинтів (110 грн), студенти, пенсіонери та діти до 6 років — 800 форинтів (80 грн). У будні дні вартість по обох категоріях знижується на 200 форинтів. Координати «Діошдьер»: Miskolc, Vár u. 24.

Вішеградська фортеця — угорський замок Дракули

місто вішеград

Не тільки Румунія славиться житлом Дракули. Подібна, оповита таємницями пам’ятка є і в Угорщині — в місті Вішеград. Фортеця була побудована в XIV столітті за указом імператора країни Кароя Роберта. Пізніше в стінах фортеці були по черзі заточені Імператор Сигізмунд Люксембурзький і Влад Цепеш III (Дракула). За однією з легенд, в підвалах фортеці Влад Цепеш знущався зі спійманих тварин. А інша версія історії говорить, що приїхавши до Угорщини, Цепеш став розсудливим і в Вішеградській фортеці знаходився не в полоні, а під «домашнім арештом». Невдовзі Влад Цепеш Драгула, заручившись прихильністю короля, одружився з його кузиною, і подружжя щасливо і довго мешкало в башті Соломона. Хоч би що там було, а замок Дракули має своє ім’я по праву і є цікавим місцем для безлічі туристів. Адреса фортеці — Вішеград, Varhegy. Фортеця відкрита з 9.00 до 17.00. Ціна відвідування: для дорослих — 1700 форинтів або 170 грн, для діток, студентів і пенсіонерів — знижка 50%. Парковка перед замком коштує 300 форинтів на годину.

== Читайте також про Термальні курорти Угорщини ==

Егерська фортеця — символ хоробрості

замок егер

Фортеця в місті Егер народилася в XIII столітті, але її нинішній вигляд родом з XVI століття. Егерська фортеця прославилася на всю планету тим, що стала місцем битви угорців з турками, причому останніх було в 40 разів більше, ніж тих, що оборонялися. Протистояння тривало 33 дні, кінець кінцем, ворожа армія, зазнавши втрати своїх бійців, відступила від міста. За легендою сміливцям допомогла «Бичача кров» — місцеве, знамените вино, що додає сили та бадьорить своїм насиченим смаком.

Сучасна Егерська фортеця не менш цікава, ніж її історія — тут можна досліджувати підземні лабіринти, влучно постріляти, провести дегустацію вин і взяти участь в їх розливі по пляшках, відвідати експозицію знарядь тортур і страти, а також своїми руками викарбувати монету, яку майстер вам подарує в пам’ять про подорож. Щоліта в фортеці влаштовуються лицарські турніри зі справжніми середньовічними постановками і барвистими костюмами, супроводжувані музикою, танцями, гастрономічними частуваннями і веселощами. Як правило, під час масових видовищ тут проводять ярмарки народних ремесел, тому туристи можуть придбати сувеніри та незвичайні речі прямо з рук їх творців. Адреса фортеці: Eger, Vár 1. Години роботи різняться в залежності від сезону — фортеця відкриває свої ворота незмінно о 8 ранку, а ось закриває по-різному: влітку о 20.00, навесні та восени — в 19.00, пізньої осені — о 18.00, а взимку і того раніше — о 17.00. Ціна за вхід — 1700 форинтів або 170 грн — для дорослих, і 850 форинтів або 85 грн — для пенсіонерів, студентів і дітей.

Будайська фортеця

Будайська фортеця

Історія Будайської фортеці почалася в XIII столітті, коли король Бела IV наказав звести на високому скелястому березі Дунаю фортецю для захисту від руйнівних набігів татар. Згодом навколо фортеці виросло місто, а сама фортеця стала резиденцією угорських королів.

Центром кріпосного району є площа Святої Трійці з витонченим бароковим Чумним стовпом. Тут же знаходиться знаменитий готичний собор Матяша, де проводилися церемонії коронації багатьох угорських монархів. У каплиці Лорето, що відноситься до собору, знаходиться єдина вціліла після навали турків гробниця королівського подружжя — короля Бели III і його дружини Анни Шатільон. З північного боку собору Матяша знаходиться Рибальський бастіон — оборонна споруда в неоготичному стилі, побудована в 1895-1902 роках.

Всю південну частину кріпосної гори займає значний ансамбль Королівського палацу. Побудований понад сім століть тому, він багато разів руйнувався, перебудовувався, занепадав і знову відроджувався. Сьогодні в приміщеннях палацу розміщені Національна бібліотека, фонд якої нараховує 6 мільйонів видань, і кілька музеїв — Музей Людвіга (музей сучасного мистецтва), Угорська Національна галерея, Історичний музей.

Потрапити на територію Будайського архітектурного ансамблю можна безкоштовно. При вході є можливість придбати аудіо гід на будь-якій з чотирьох мов (англійська, французька, німецька, італійська).

До церкви Матяша можна потрапити в будні з 9.00 до 17.00, суботами вона працює до обіду (13.00), а в неділю приходьте з 13.00 до 17.00. Вхід коштує 1000 форинтів або 100 грн. Дошкільнята проходять безкоштовно.

Вхід в угорську галерею безкоштовний. Галерея рада відвідувачам в усі дні тижня, крім понеділка. Час роботи: 10.00-18.00. Адреса пам’ятки: Будапешт, SzentGyörgy ter 2.

== Рекомендую також почитати: Сентендре: що подивитись, чим посмакувати, де зупинитись ==

Шарошпатакська фортеця

фортеці в угорщині

Шарошпатакська фортеця відноситься до шедеврів ренесансної архітектури. Знаходиться в місті Шарошпатак, в тихому, затишному місці.

Кріпосний ансамбль почали зводити в 1534 році, будівництвом займався один з найбільш знатних вельмож регіону Петер Переньї. Тоді ж була побудована знаменита Червона Вежа — величезний архітектурний пам’ятник, прикрашений різьбленням по каменю в стилі пізнього ренесансу.

Після смерті Переньї, будівництво продовжив його син Габор, звівши крило палацу. В 1567 Габор помер, не залишивши після себе спадкоємців. У 1616 році фортеця опинилася у власності Дьордя Ракоці, що пізніше став князем Трансільванії та володарем Мукачівського замку. Вартість вхідного квитка – 1000 форинтів або 100 грн.

Знаходиться за адресою: Шарошпоток, Szent Erzsébet út 19.

Фортеця Юришича

угорщина фортеці

Фортеця складається з двох частин — зовнішньої та внутрішньої, пов’язаних в єдину оборонну систему міськими стінами. Центральні споруди фортеці відносять до XIV століття, а зовнішня стіна з вежами і бастіоном — до кінця XV століття.

Події, що назавжди увійшли в історію міста, відбулися в серпні 1532. Величезне турецьке військо під командуванням султана Сулеймана Пишного рухалося на Відень. На шляху встав невеликий гарнізон фортеці Косег під командуванням коменданта Міклоша Юришича. 25 днів фортеця тримала оборону, не здаючись і успішно відбиваючи атаки противника. Зрештою, Сулейман запропонував захисникам формально вивісити над воротами турецький прапор в обмін на припинення облоги, що і було зроблено. Рівно об 11 годині дня 31 серпня 1532 турки відступили. На згадку про цю подію годинник на міському соборі назавжди застигли на цифрі 11, а дзвони своїм дзвоном кожен день, саме в цей час, нагадують про героїзм земляків.

Сьогодні фортеця стала культурним центром міста з історичним музеєм, театром і невеликим готелем. Внутрішній двір фортеці став майданчиком для проведення історичних реконструкцій і лицарських турнірів. У серпні тут проходить театралізоване свято «Веселощі епохи Ренесансу». Вартість вхідного квитка – 1200 форинтів (120 грн) та 800 форинтів для дітей і пенсіонерів.

Шукайте фортецю за координатами: Косег, Rajnis utca 9.

Фортеця Шюмег

фортеця шюмег

Фортеця Шюмег була побудована в другій половині XIII століття за наказом веспремського єпископа. Вона піднеслася над містом на висоту майже 270 метрів. Фортеця оточена високими стінами, які утворюють багатокутник неправильної форми. Піднятися до фортеці можна по досить крутій, вимощеній камінням, дорозі. Вона приводить до воріт південної вежі, побудованої у XV столітті. У внутрішніх будівлях фортеці організовані виставки історичних експонатів: зброї, колясок і екіпажів, старовинного начиння.

В історію країни фортеця увійшла як єдина, яку не змогли захопити ні монголи, ні турки. Під час турецької окупації, що тривала майже півтора століття, тут знайшов притулок веспремський єпископат. Тоді виникла вельми промовиста приказка: «Поки стоїть Шюмег, рано молитися на Мекку».

На початку XVIII століття Габсбурги знищили всі угорські фортеці, розглядаючи їх як можливий захист бунтівних угорців. Не минула ця сумна доля і Шюмег. Лише в кінці XX століття тут були проведені масштабні реставраційні роботи, які практично повернули фортеці її історичний вигляд.

Цілий рік на майданчиках фортеці влаштовують стилізовані історичні турніри лицарів, спектаклі театру імені Пётефі, навесні й влітку — змагання в кінному спорті. Ці програми проходять в розташованій біля підніжжя фортеці Арені або в критому Великому Лицарському Залі. Вхід – 1500 форинтів (150 грн) та 800 форинтів, для студентів та пенсіонерів.

Шукайте за адресою: Шюмег, Vároldal ut 5.

Фортеця в місті Комаром

фортеця комаром

Монастирська фортеця (Monostori Erőd), знаходиться в угорському місті Комаром, на березі Дунаю. Якщо точніше, то це форт Фортеці Комарно, яка розташовується відразу на території двох держав — Угорщини та Словаччини.

Історія фортеці Комарно дуже давня. У 10 столітті, угорці, які прийшли на ці землі, побудували тут дерев’яно-земляну фортецю. В середині 13 століття з’явилася перша сторожова фортеця, яка була побудована за наказом короля Бели IV.

Через пару століть стара фортеця була знесена за наказом Матяша Хуньяді, і на її місці звели нову фортецю, яка відповідала всім вимогам тодішньої фортифікації. За проектами італійських архітекторів у 1546-1592 роках були зведені бастіони. Фортеця в Комарно ніколи не була захоплена турками, на відміну від інших угорських міст.

У 1848-1849 роках під час демократичної революції, фортеця була захоплена угорцями на чолі з генералом Дьордєм Клапки. Всі спроби австрійської армії захопити фортецю були невдалі. У вересні 1849 року російська та австрійська армії об’єдналися, Клапка зрозумів, що йому не вистояти й капітулював, а фортецю зайняли росіяни й австрійські війська.

На початку 20-го століття, Австро-Угорщина розпалася і вийшло, що фортеця опинилася на території двох країн одночасно. У Словаччині виявилася велика частина фортеці: цитадель і дві лінії оборони, в Угорщині залишилися три форти: Моноштор, Чіллаг і Ігманд. З 1968 року до 1991 року фортеця використовувалася радянськими військами як казарма.

В даний час всі три форти відкриті для відвідування, але найбільший інтерес викликає форт «Моноштор» в якому знаходиться музей форту. Вартість входу – 1600 форинтів (160 грн) для дорослих та 1200 для студентів і пенсіонерів.

Фортеця знаходиться за адресою: Комаром, Duna-part 1.

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів;

Замовте житло по лінку і booking.com поверне 10% на вашу платіжну карту;