Питаєте, де в Угорщині є термальні курорти? Спитайте краще, де їх нема! Не буде сильним перебільшенням сказати, що від самої столиці до найглухішого села, Угорщина – один великий термальний курорт. Можливо, унікальний дар залишило по собі доісторичне Паннонське море, яке мільйони років тому займало Середньодунайську рівнину. Часто-густо пошуки нафти чи газу в Угорщині завершувались відкриттям нових гарячих джерел, і щороку з її надр витікає майже 100 млн. кубометрів термальної води.

Термальні басейни Будапешту

Столиця Угорщини є одночасно столицею термальних купалень. Культуру водних процедур сюди принесли ще давні римляни. І якщо руїни римських терм становлять інтерес хіба для археологів, то турецькі лазні, зведені в Будапешті за османського панування у XVI-XVII ст., оздоровлюють відпочивальників ще й по сьогодні. У справжніх східних купальнях Рудаш, Кірай чи Велі-бей нескладно уявити себе пашою. Лазні Геллерт і купальні графа Сечені славляться своїми розкішними інтер’єрами – це не бальнеологічні комплекси, а справжні палаци, де міг би мешкати король термальних вод. А найбільш цілющими вважаються води джерела, яке живить купальню Лукач. Ціни у двох десятках будапештських купалень істотно різняться – у найбільших комплексах вхід у вихідні може коштувати понад 5000 фор., але в середньому беруть 2500 – 3500 форинтів за цілий день. Відпочинку на термальних водах у Будапешті додасть барв розмаїта палітра розваг, на які багате бурхливе столичне життя.

термальні басейни будапешту

Термальний курорт Хевіз

Якщо їхати на води не просто релаксувати, а серйозно лікуватися, то на першому місці стоятиме термальне озеро Хевіз. Це практично єдина у своєму роді природна термальна водойма, яка наповнюється водою з трьох різних глибинних джерел та цілий рік підтримує сприятливу для купань температуру: 34°С влітку, 25°С взимку. Завдяки швидкій циркуляції, багата на органічні сполуки гідрокарбонатно-сульфатна кальцієво-магнієва вода в озері оновлюється через дві-три доби. Намул на дні також лікувальний, і його застосовують у вигляді грязьових аплікацій. Гербом Хевіза могли б стати червоні індійські лілії, що акліматизувались у озері, та надувні кола, за які обов’язково тримаються ті, хто купається. Допуск до озера платний: 2800 фор. (275 грн) за 3 години. 10-годинний абонемент коштує 8000 фор. (807 грн.) При цьому здоровій людині можна знаходитись у хевізькій воді не більше 1.5 години в день, а хворій – тільки 30 хвилин.

термальний курорт хевіз

Термальні джерела Залакарош

Тих, кому Хевіз не допомагає, часто направляють в Залакарош. Місцевій термальній воді належить національний і європейський температурний рекорд – 96°C. За концентрацією корисних мікроелементів (брому, йоду і фтору) вона так само посідає одну з перших позицій. Високий вміст брому допомагає заспокоїти розхитані нерви, а йод і фтор, котрі, як відомо, штучно додають у сіль і зубні пасти, говорять самі за себе. У термальні басейни залакароського комплексу «Граніт» гаряча вода подається охолодженою до 28 – 34°C, але високу активність помітно відразу: навіть срібні прикраси темніють. Для тих, хто потребує лікування, проводять численні медичні процедури, а юному поколінню не дадуть знудьгуватися розважальний басейн, аквапарк і дитяча сауна. Ціни залежать від сезону: у січні-квітні вартість базового дорослого квитка складе 2100 фор. (214 грн.), а у липні-серпні вже 2950 фор. (300 грн.).

термальні джерела залакарош

Термальний курорт Хайдусобосло

Життя провінційного містечка на сході Угорщини докорінно змінилось, коли у 1920-тих роках в ході пошуків природного газу у його околицях виявили термальне джерело. Відтоді Хайдусобосло перетворилось на «Мекку ревматиків» та просто водний рай. Тут побудовано величезний комплекс Hungarospa, до якого, крім власне термальних купалень, належать літній аквапарк та відчинений цілий рік Аквапалац, де на дітей та дорослих очікує калейдоскоп водних пригод. Відвідування суто термальних басейнів у високий сезон вартує 2400 фор. (235 грн.), у низький – 1900 фор. (185 грн.) Стосовно проживання, то відвідувачі вільні обирати, що більше до вподоби їм і їхньому гаманцеві: термальний готель чи бюджетний кемпінг.

термальний курорт хайдусобосло

Термальні басейни Дебрецену

«Старший брат» Хайдусобосло, Дебрецен, притягує спраглих до купань гостей своїм термальним комплексом Aquaticum. У заповідному парку Надьердо (Великий Ліс), подалі від центру, розміщуються крита купальня, аквапарк, пляжна зона з термальними і прісними басейнами, велнес-острівець та готель. Кліматичні умови і сервіс дали підстави прозвати Aquaticum у Дебрецені угорським Середземномор’ям. Водоспади, гроти і тропічна рослинність перенесуть у світ «Блакитної лагуни». Тут є умови для всіх вікових категорій, від маленьких «жабенят» до їхніх бабусь. Ціна перепустки в термальну купальню на цілий день – 2050 фор. (200 грн.). Лише за це кістки подякують. А за комбінований квиток у термальні басейни та аквапарк потрібно віддати 4000 фор. (390 грн.).

термальні басейни дебрецену

Басейни Ніредьгаза – Шоштофюрдо

Трохи більше як за 50 км. від кордону з Україною, посеред зеленої діброви на північ від Ніредьгази розкинувся оазис безтурботного відпочинку під назвою Шоштофюрдо. Спочатку було лише солончакове озеро Шошто. А у 2005 році відчинив двері аквапарк Aquarius. Поруч з веселими атракціонами для дітей та молоді присутня спокійна термальна зона, де є обладнані гідромасажами басейни з температурою води 34-36°C. Для дорослих похід у аквапарк обійдеться у 3900 фор. (370 грн.), для дітей 3-6 років – у 2300 фор. (220 грн). Окремо 500 фор. треба сплатити за шафу для речей. Не слід забувати, що у Шошто відкритий також один з найбільших в Угорщині зоопарків та скансен, тому розваги знайдуться на кожен смак. А в історичному центрі Ніредьгази діє скромніша термальна купальня «Julia», де плата за вхід становить 1800 фор. (175 грн).

басейни ніредьхаза

Термальні курорти Сегеда

На батьківщині гуляшу і салямі, увага відразу спрямовується на гастрономічні принади, тож невдовзі постає зовсім не риторичне запитання: куди подіти стільки калорій? Тут переважно і пригадують, що Сегед – ще й термальний курорт. Елегантна купальня «Анна», відкрита наприкінці XIX ст., проте повністю модернізована, є до того ж однією з місцевих архітектурних родзинок. Ціни в старовинній купальні демократичні – лише 1100 фор. А у 2009 році в місті над Тисою відкрився новий просторий термальний спа-центр Aquapolis, який пропонує гостям масу найсучасніших можливостей для розваг, відпочинку і догляду за собою. По будням ціна цілого дня у комплексі встановлена на рівні 3200 фор., а по вихідним і святам зростає до 4980 фор.

термальні курорти сегеда

Термальні курорти Егера

Візитівкою Егеру є знамениті винні підвали Долини Красунь, де почалася історія вина «Бича кров». І хоча вино (в помірних дозах) таки корисне для здоров’я, це далеко не єдина цілюща рідина, яку можна тут знайти. З середньовічної турецької лазні в Егері розвинувся повноцінний бальнеологічний центр з 13 басейнами, атракціонами і спортивними майданчиками. Місцева термальна вода особлива вмістом радону, радіоактивного газу, який у незначних концентраціях гальмує запальні процеси, в тому числі у суглобах. Користування відкритими басейнами коштує 1900 фор., турецькою купальнею – 1300 фор., а шафа оплачується окремо (400 фор.) Єдине застереження: алкогольне сп’яніння і термальні купання – несумісні речі.

термальні басейни егер

Термальні джерела Егерсалок

Все більшої популярності набирає молодий термальний курорт, у який переродилось сільце Егерсалок за 6 км. від Егеру. В 60-х передовики індустріалізації замість покладів нафти на глибині 400 м. натрапили на гаряче джерело. Кальцієво-сірчана вода, піднімаючись на поверхню, намила білосніжний травертиновий («соляний») пагорб, що став невід’ємною частиною місцевого пейзажу. А в 2007 році тут виріс грандіозний спа-готель Saliris Resort. Аби всього на одну ніч оселитись в оазисі сільської тиші, подалі від шуму автомагістралей та у комфорті, який заслуговує не на 4, а на всі 5 зірок, варто приготувати 30-40 тисяч форинтів (3-4 тис. грн.). Той, хто не є постояльцем готелю, може провести у його термальному комплексі весь день, сплативши 5800 фор., або 3 години за 3400 фор.

термальні джерела егерсалок

Термальний курорт Шарвар

Містечко у північно-західній Угорщині непомітно дрімало під охороною середньовічного замку Надаші, доки його надр не дісталися геологи. Нині Шарвар є членом асоціації «Королівські курорти Європи». Шарварська вода з 2-кілометрової свердловини Рабашемьєн має температуру 83°C та надзвичайно високу концентрацію солі. Її використовують для інгаляцій при хронічних недугах дихальних шляхів, у тому числі астмі. З собою можна привезти місцеву сіль для ванн, шарварський кристал. Легко дихається у розлогому шарварському дендропарку, де найстаріші дерева насаджені в XVI ст. Інфраструктура Шарвару недарма визнана королівською: з 2008 р. вітає гостей поки що єдиний в Угорщині п’ятизірковий термальний велнес-готель Spirit. Одномісний номер у ньому обійдеться від 50 тис. фор. за ніч. Утім, навіть міська термальна купальня, де ціна дорослого квитка складає 3500 фор., дотримується стандартів класу люкс.

термальний курорт шарвар

Термальні води Мішкольц-Тапольца

Курорт Мішкольц-Тапольца розташований на північному сході Угорщини, за 5 км. від центру Мішкольца. Його неповторна принада – купальня, влаштована у справжній карстовій печері. Печеру за тисячі років вимила термальна вода, природним чином виходячи на поверхню. В атмосфері Печерної купальні є щось первісно-таємниче. Зали м’яко підсвічені, переходячи від полуденної ясності до напівтемряви і зірок над головою. Несподівано підхоплює течія «підземної річки», луна підсилює кожен звук. Ходи і гроти захоплено досліджуватимуть діти, яким саме зручно на незначній глибині. Вода температурою 28 – 35°C не перенасичена хімічними речовинами, тож на купання у ній не встановлено часових і вікових обмежень. Просто неба зовні печери є природне термальне озеро та численні штучні басейни. Вартість цілоденного перебування у Печерній купальні для дорослих становить 3600 фор., а для дітей до 4 років вона безкоштовна.

термальні води мішкольц

Термальні курорти – показання і протипоказання

Як кожні ліки, термальні води Угорщини допомагають боротись із одними недугами і не підходять для інших. В загальному, за наявності проблем з опорно-руховим апаратом, таких як ревматоїдний артрит, артроз, хвороба Бехтерева, люмбаго, остеопороз, перенесені травми і операції, буде корисний відпочинок на будь-якому курорті. До поширених показань належать також, невралгія, екзема, псоріаз, хронічні гінекологічні запалення, загальна перевтома.

Воду з оптимальним складом може порадити лікар. Втім, найнадійніший показник – індивідуальна реакція. Можливо, доведеться спробувати бальнеотерапію на декількох курортах, перш ніж визначити, який підходить саме вам.

Термальні купання не рекомендують вагітним, дітям до 12 років та при ряді захворювань – гіпертонії, серцево-судинній недостатності, перенесеному інфаркті, тромбозі і тромбофлебіті, злоякісних новоутвореннях, туберкульозі, лихоманках.

Сподіваюсь, тепер Ви знаєте більше про термальні курорти Угорщини. Відпочивайте на здоров’я!