Озеро Балатон – найбільша калюжа Центральної Європи. Та що вдієш, коли по всій країні, куди не кинь оком – одна суша! От якби смуга гамірливого пляжу, і тремтіння хвиль до самого виднокола, і силуети кораблів у тумані… Природа мовби передбачала ці мрії і подарувала сухопутній Угорщині Балатон.

Інформація про озеро Балатон

Балатон – найбільше озеро в Угорщині і взагалі у Центральній Європі. Розмір (594 км²) дає підстави величати його «Угорським морем», а за незначну глибину (в середньому 3.5 м) озеро жартома прозвали найбільшою у світі ванною. Лише в одному місці глибина досягає 12 м. Мілка вода з піщаним дном швидко прогрівається і комфортна для купання з пізньої весни до ранньої осені. Влітку її температура не опускається нижче 20°C. За теплу, ніби молоко, воду Балатон наважуються порівнювати із Адріатикою та Карибами. Озеро-море – найулюбленіший пляжний курорт Угорщини. Взимку ж його поверхня замерзає, і тоді Балатон перетворюється на просторий каток.

балатон відпочинок

Якби пляжники могли повернутись на мільйони років назад, то знайшли б на його місці справжнє море. Тектонічні процеси у Середньодунайській низовині сформували озеро приблизно 12-20 тис. років тому. До середини XIX століття, коли між Балатоном і Дунаєм проклали канал, озеро було вдвічі ширше і глибше, ніж воно є зараз. Балатон хлюпочеться за 100 км. на південний захід від Будапешта, біля підніжжя гір Баконь.

Літніми вихідними сюди тягнуться каравани машин: угорські родини їдуть відпочивати. Втім, Балатон облюбували й іноземні туристи, а надто німці, голандці і чехи. Вода в озері прісна, однак поруч виходить на поверхню чимало мінеральних і термальних джерел. Між селищами, розташованими на Балатоні, налагоджене паромне сполучення.

Ось відео з одної з наших попередніх подорожей на Балатон.

Курорти та пляжі озера Балатон

Поки над Балатоном не зайшло сонце, кожен метр пляжів зайнятий відпочивальниками. Головним у Шіофоку є Великий пляж (Nagystrand) протяжністю у 670 м., де тісняться спортивні та ігрові майданчики, готелі, бари і ресторани, неподалік видніється причал яхт-клубу, а по центру, мов діамант у короні, сяє Plázs. Прохід платний: 1000 фор. для дорослих і 500 фор. для дітей. Ближче до східної околиці містечка примостився демократичніший пляж «Шошто». З дорослих беруть 600 фор., а з дітей – 300. Це сімейний куточок з гірками, столиками для пінг-понгу і ятками з масними ланґошами.

відпочинок балатон

На Балатоні ще не перевелися безкоштовні пляжі. Вимощену бетонними плитами чотирикілометрову стежку вздовж озера у Шіофоку називають Aranypart (Золотим берегом). Піску тут зроду не бачили, зате озеро у вашому розпорядженні – купайтесь, скільки заманеться. А в селі Замарді на захід від Шіофока майже всюди можна плавати і нічого за це не платити. Лізти у воду по гострому камінні у непристосованих для цього місцях наважаться лише найбільші відчайдухи, хоча в більшості випадків ніхто нічого за це не скаже.

Балатонфюред

Балатонфюред, північний сусід Шіофока, є його повною протилежністю. У місті працює найкращий в Угорщині кардіологічно-реабілітаційний центр, де приймають пацієнтів з усього світу. Балатонфюред багатий на вуглекислі мінеральні джерела, одне з яких виведене на Курортну площу (Gyógy tér) навпроти кардіологічного центру. Ця споруда нагадує радше палац, аніж лікарню. Аж із Індії сюди приїздив відомий поет Рабіндранат Тагор, який потім писав, що бачив майже всі країни світу, але ніде не зустрічав такої прекрасної гармонії між небом і водою, якою насолоджувався на березі Балатонфюреда.

відпочинок на балатоні ціни

Це курорт тінистих зелених алей і сонних парків. Біля названої на честь Тагора набережної в озері плескочуться зграї качок і лебедів. Набережна Тагора на сході межує з трав’янистим пляжем «Естерхазі». Ціна за вхід – 1150 фор. з дорослого і 650 з дитини. На пляжі є безліч водних розваг, проводяться заняття з фітнесу, волейбольні турніри та конкурси для дітей. Працює невеликий аквапарк з пригодницькими басейнами, але він оплачується окремо.

Найбільший пляж на північному узбережжі Балатону, де відкриваються морські горизонти з катамаранами, яхтами і водними лижами – «Кішфалуді». Вхід коштує 700 фор. для дорослих і 450 фор. для дітей. За автостоянку плати не беруть. А от безкоштовних пляжів Балатонфюреду бракує. Найближчий – за 6 км. звідси, в селищі Ґьодрош на півострові Тихань.

Тіхань

Півострів Тіхань, оголошений заповідною зоною, врізається в озеро на захід від Балатонфюреда. Встелений запашними лавандовими полями, виноградниками і луками, де пасуться довгорогі сірі угорські корови, забудований хатинками з солом’яними стріхами, він являє пасторальну ідилію. Якщо приїхати наприкінці червня, можна не лише застати цвітіння лаванди, а потрапити на приурочений до нього фестиваль.

відпочинок на балатоні

У селі Тіхань на сході півострова височіє бенедиктинське абатство, засноване в XI столітті угорським королем Андрашем I та його дружиною Анастасією, донькою Ярослава Мудрого. З пагорба, де стоїть абатство, відкривається мальовнича панорама Балатону: вітрильники білими метеликами пурхають по озерній гладі.

Кестхей

Кестхей (Keszthely) – ще одне старовинне місто балатонського узбережжя. Він перейнятий особливою замріяною атмосферою, яка завжди витає там, де переплітаються епохи. Перлина місцевої спадщини – бароковий палац родини Фештетич, де до наших днів збереглися розкішні зали і бібліотека рідкісних видань.

відпочинок на озері балатон

У палаці діє музей «Гелікон», який дає змогу ненадовго доторкнутись до життя угорської знаті. Нині навіть аристократичні палаци слугують курортникам. Міський пляж у Кестхеї недавно відремонтували. Тут є все, чого може забажати душа туриста: міні-гольф, надувний замок, гірки, картинг, водні велосипеди і пляжна бібліотека. Вартість входу – 890 фор. для дорослих і 560 фор. для малечі.

Обіч муніципального пляжу є менші: за 700 м. праворуч – пляж «Гелікон», ліворуч – «Лібаш». На них встановлені однакові тарифи: 500 фор. з великих, 350 фор. з малих. Знайдеться найнеобхідніше: кабінки для перевдягання, туалети, кафе і дитячі майданчики. А велосипедна доріжка на південь від «Гелікона» приведе до єдиного в місті безкоштовного пляжу. За 7 км. від Кестхея розміщене цілюще термальне озеро Хевіз.

Нарешті, є ціле намисто з дрібних курортних містечок-бусинок: Балатонбоглар, Балатонсемеш, Балатонакалі, Балатонудварі…

Нічні клуби на озері Балатон

Відразу можна і не зауважити, що «Угорське море» – не зовсім море. Протилежного берега майже не видно, блакить неба зливається з блакиттю вод і далеких пагорбів, людський гомін – із гомоном води, на грудях хвиль колишуться яхти і катамарани. Тільки наблизившись до води, відчуваєш, що вона не має ані солоного запаху, ані ваги, характерних для морської.

балатон угорщина

Узбережжя Балатону всіяне курортами, найбільшими з яких є Шіофок і Балатонфюред у східній частині озера та Кестхей у західній. Існує умовний поділ за рівнем гучності: піщані пляжі південних берегів не сплять цілу ніч до світанку, а скелясте і більш глибоководне північне узбережжя не таке залюднене та сподобається тим, хто шукає спокою і тиші.

Шіофок задає тон курортам півдня Балатону. На кожному пляжі – нічний клуб, або й декілька. Дійшло до того, що Coke Club, наймодніше тусовочне місце, куди молоді й безтурботні зліталися, наче бджоли у вулик, зачинили у відповідь на скарги «мирних жителів»: їм, бачте, заважав галас після 23:00! Заборона довго не протрималась, і заклад відкрився знову під назвою Plázs (8600 Шіофок, Petőfi sétány 3). Вдень на широкій піщаній смузі можна засмагати на зручних лежаках, грати у волейбол, футбол і стрітбол, займатися йогою чи водною аеробікою. А вночі вся локація перетворюється на пульсуючий ритмами танцмайданчик, де грають драйвові ді-джеї і бенди.

Працює й низка інших закладів, які не дадуть заснути після півночі: Palace (Шіофок, Vécsey Károly u. 20), Renegade (Шіофок, Vécsey Károly u. 20),  Flort (Шіофок, Sió utca 4.)

Як добратися до озера Балатон

Дорога з Будапешта у Шіофок займе півтори – дві години на автобусі чи поїзді. Автобусний квиток коштуватиме біля 2400 фор., залізничний – 2200 – 2900 фор. Автобуси курсують починаючи з 06:40, поїзди – з 07:05.

Поїздка зі столиці Угорщини у Балатонфюред триватиме 2 – 3 год. Потягом сюди вийде дістатися щонайменше за 2520 фор., автобусом – за 2725.

До Кестхея на автобусі 2 – 2.5 год., а білет коштує біля 3700 фор. Поїзди на Кестхей відправляються найчастіше з Південного будапештського вокзалу (Deli pu.). Залізнична подорож Будапешт – Кестхей обійдеться у 3410 – 3885 фор.

Все це Балатон. Озеро й море, велика пісочниця, танцмайданчик просто неба і строфа з вірша мандрівного поета.

Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів;

Замовте житло по лінку і booking.com поверне 10% на вашу платіжну карту;