Не так давно зарахований до сонму туристичних столиць Європи, Будапешт здатен дивувати і перевершувати очікування. Його називають «перлиною Дунаю». Він не викликає ненависті до натовпу, як деякі європейські столиці, і зачаровує гостя із провінції спокійною величчю.
Загальна інформація про Будапешт
Срібний Дунай ділить столицю Угорщини на дві половини – Буду і Пешт. Буда розкинулась на правому березі річки, Пешт – на лівому. Менше ніж півтора століття тому вони вважались окремими містами. Буда історично відігравала роль резиденції королівського двору, а Пешт був містом купців. На стороні Буди притулилось містечко Обуда, найменше, але найстаровинніше з усіх, яке виросло із давньоримського поселення Аквінкум, і навіть раніше – із кельтського селища Ан-Інк, заснованого ще до нашої ери. В 1873 р. ці міста, і без того тісно пов’язані, офіційно злились у єдиний конгломерат – Будапешт, хоча деякий час місто звалося Пештбуда. Сьогодні тут мешкає 1 млн. 740 тис. людей. Певною мірою поділ зберігся, і на будайському березі зосереджена культурна спадщина, а пештський є осередком ділової активності і торгівлі.
Будапешт пережив і турецьке ярмо, і розсудливе хазяйнування австрійців, і пролетарські порядки натхненних Москвою соціалістів. Від перших у спадок залишились лазні, від других – елегантні споруди у стилі сецесії, від третіх – панельні багатоповерхівки, а сучасна епоха додала свої штрихи у вигляді мегамаркетів на кшталт IKEA.
Цікаві пам’ятки Будапешту
Знайомство з містом доцільно починати з берегів Дунаю, занесених до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Тут між Будою і Пештом перекинутий мальовничий Ланцюговий міст, який охороняють насторожені кам’яні леви. По річці снують кораблики, навантажені відпочивальниками: прогулянка по Дунаю – популярна туристична розвага. Коштує в середньому 15-20 євро, залежно від сервісів, які ви отримаєте на борту.
З лівого, пештського берега відкривається чарівна панорама монументального Будайського замку та гори Геллерт зі статуєю, яка в оригіналі зветься «Родина-мать». Вона, ця «Родіна», на всі країни соцтабору одна!
До замку можна піднятись фунікулером або невеличким серпантином по пагорбу. Його спорудили у XIII сторіччі, і відтоді існування фортеці було круговоротом руйнувань і відроджень. Остання перебудова мала місце після Другої світової війни. Нині у королівському палаці розміщуються історичний музей, Національна картинна галерея та бібліотека. Від замкових подвір’їв, прикрашених квітниками, скульптурами і фонтанами, практично рукою подати до церкви святого Матьяша. Увечері її готичні шпилі обливає позолотою ілюмінація, а вдень дах переливається візерунчастою різнобарвною черепицею. Її варто відвідати разом з екскурсоводом.
Праворуч від церкви здіймаються казкові вежі Рибальського бастіону. Кажуть, у Середньовіччі захист цієї ділянки фортеці був закріплений за артіллю рибалок. Але сам бастіон значно молодший – йому трохи більше ста років. Філігранні башти і повітряні аркади призначені не для оборони, а для окраси міста, і ще для того, аби милуватися звідси захоплюючим краєвидом протилежного берега.
Там виростає найграндіозніша споруда Будапешта, неоготичний парламент. З націленими у височінь голчастими шпилями, помережаний рядами ажурних парапетів і стрілчатих вікон, він наче пливе по хвилях Дунаю, як велетенський корабель. Його архітектор черпав натхнення у Вестмінстерському палаці. В стінах парламенту, серед розкішно оздоблених інтер’єрів, зберігається корона Угорщини. Усередині проводять екскурсії, і за вхід потрібно сплатити 3500 форинтів (270 грн.)
Висота будівлі парламенту складає 96 м. У місті йому рівна тільки одна споруда – базиліка святого Іштвана, вежі якої, якщо дивитись з будайського берега, видніються вдалині справа від парламенту. Цифра 96 є символічною: вважається, що предки угорців прийшли в Європу у 896 році, а парламент і базиліку звели на честь тисячоліття цієї події. Якщо до наступного міленіуму постане який-небудь карколомний хмарочос, уже можна передбачити, якої висоти він буде. Вхід до базиліки безкоштовний, але рекомендую замовити екскурсовода, який пояснить все в деталях.
Час спливає, як вода. Сказати б – як термальна вода. У термальних водах Будапешта купалися і римляни, і турки, і ми. Вони струменіють з сотні джерел, ллються з вуличних бюветів. Будапешт – столиця-курорт, де діє понад 20 термальних купалень. Купальні Сечені і лазні Геллерт – справжні палаци, де відпочиває і душа, і тіло. Є резервуари з водою різної температури – від гарячої (40°C) до зовсім прохолодної (18°C) – чудова нагода загартувати організм! Плата за вхід у 2020, по будням, складає 5500 – 6200 форинтів (428 – 480 грн).
Купальня Рудаш біля підніжжя гори Геллерт заснована ще турками, і в її розкладі є «чоловічі», «жіночі» і «спільні» дні. Ціни тут порівняно демократичні (3700 форинтів), а на вихідних басейни працюють до 4-ої ранку і ціна у 2020 складає 4300 форинтів.
==Якщо до купалень Будапешту Вам далеко, зверніть увагу на курорти Хайдусобосло та Дебрецен==
Столиця Угорщини має своїх клоунів і свої загадки. На парапеті набережної дриґає ногами бронзовий хлопчик у блазенському капелюсі – його прозвали «маленькою принцесою». А наймістичніша статуя – літописець Анонім, який сидить у парку Варошлігет у чернечому вбранні з опущеним на обличчя каптуром. Подейкують, якщо загадати бажання, доторкнувшись до пера в його руці, воно справдиться. Інша версія – перо Аноніма примножує наукові і літературні таланти. Може, треба спробувати ще раз?
Де поїсти і відпочити
Аби заправитись добрячою порцією гуляшу з м’ясом, підійде Drum Cafe (Dob u. 2) чи ресторан швидкої їжі Belvarosi Disznotoros (Károlyi u. 17).
Коли хочеться провести вечір у неформальній атмосфері з драйвовою музикою – відправляйтесь в один із будапештських барів. Абсолютно культове хіпстерське місце – руїн-паб Szimpla Kert (Kazinczy u. 14).
Напої та ді-джеї на будь-який смак чекають у барі-клубі Fogasház (Akacfa u. 51).
Фірмовими солодощами угорського кондитерського дому Szamos можна поласувати у Szamos Gourmet Ház (Vaci u. 1).
Тому, хто надає перевагу вишуканій класиці, варто рекомендувати Costes, перший ресторан Будапешту, відмічений зіркою Мішлен. Адреса закладу – Raday utca 4.
Де зупинитись у Будапешті
Будапештські хостели креативністю дизайну перевершують готелі, не так вже й поступаються їм зручністю і порадують доступними цінами. В оформленому під індійський ашрам Shantee House (Takács Menyhért u. 33) можна переночувати за від 15 євро з особи, у декорованому старовинними меблями Baroque Hostel (Dózsa György u. 80/a) – за 7 євро., а у Marco Polo Top Hostel на півдорозі між вокзалом Келеті та історичним центром (Nyár u. 6) – за 6 євро.
Якщо вас не влаштовує перспектива ділити свій простір з незнайомцями, одномісний номер у тризірковику на зразок Eben неподалік станції метро M2 (Nagy Lajos király útja 15-17) та IKEA, коштує від 46 євро за ніч, двохмісний – 58 євро. Раніше, я часто зупинявся в ньому, хоча останні рази було відчуття, що готель старіє скоріше ніж його оновлюють.
Хоча, Будапешт це єдине місто де мене два рази, посеред ночі, поселяли не в ті умови, які були заброньовані. І нема сенсу сперечатись, якщо Ви стоїте в ночі з дітьми, посеред вулиці.
Інформацію про найкращі готелі Будапешту, можна знайти тут.
Шопінг у Будапешті
У Будапешті постійно відкриваються магазини глобальних брендів, більшості яких ще немає в Україні. В найбільшому торгівельному центрі WestEnd (Váci út 1-3) представлені знані в усьому світі Zara, Bershka, Story Shop, Calzedonia, Adidas, GAP та ін. Власне, пішохідна вулиця Ваци – найпопулярніше місце для шопінгу. Перші поверхи будівель займають бутіки на кшталт Benetton, C&A та H&M.
Найдорожчі бренди у Будапешті вишикувались на парадному проспекті Андраші: Giorgio Armani, Gucci, Christian Dior.
Основні розпродажі, починаються приблизно за місяць до Різдва та Нового Року. Хоча, дуже багато угорців, жаліється на високі ціни та їздить на закупівлі одягу в Австрію.
На тлі подібних гігантів не варто оминати місцеві марки, яких більше ніде не знайти. Заслуговує на увагу бренд жіночого одягу Nanushka (Bécsi u. 3) та шоу-руми угорських дизайнерів, такі як Printa (Rumbach Sebestyén u. 10) і Monofashion Shop (Kossuth Lajos u. 20).
Місцеві, колись рекомендували мені відвідати Asia Centr (Szentmihályi út 167-169), де такі самі речі, як в центрі, коштують в рази дешевше, але в мене якоcь не склалося.
Будапешт пишається дивовижними пам’ятками і водночас живе насиченим нічним і курортним життям. З ним будуть на «ти» і ті, хто цінує культурний відпочинок, і шукачі гучних розваг та креативу. Ви можете не розуміти одне одного на вербальному рівні, але вбираючи це місто всіма почуттями, неможливо не перейнятися його гостинною атмосферою.
Громадський транспорт у місті
У Будапешті доступні практично всі види громадського транспорту: автобуси, трамваї, тролейбуси, метро, приміські поїзди. Одноразова поїздка на будь-якому з них коштує 350 форинтів (27 грн) при завчасній купівлі білета і 450 форинтіів (35 грн) у разі придбання у транспортному засобі. Квиток дійсний для безпересадкової поїздки впродовж 80 хв. після компостування. Проїзний на цілий тиждень потягне на 2450 форинтів (190 грн). Слід виділити автобус №100E, який з’єднує центр міста з аеропортом і де ціна за проїзд вища – 900 форинтів (70 грн).
Колоритний маршрут трамваю №2 пролягає вздовж дунайської набережної повз ряд визначних місць.
Оптимальним засобом пересування, аби швидко доїхати з передмістя у центр, буде одна з 4 ліній підземки. До того ж, це найстаріше метро континентальної Європи.
До мережі громадського транспорту належать і підйомники, фунікулери, річкові судна та вінтажні туристичні трамваї.
Як добратись до Будапешту
Є безліч варіантів того, як дістатися у Будапешт з України. На WizzAir з аеропорту Київ-Жуляни сюди можна долетіти від 20-30 євро в один бік. Ціни коливаються в залежності від дат. Детальніше дивіться на Скайсканері.
З Закарпаття налагоджена доставка пасажирів на приватних трансферах. Контакти та вартість можна подивитись тут.
Налагоджене і залізничне сполучення у вигляді безпересадкового вагона Київ – Будапешт. Поїздка у ньому триватиме близько доби, а вартість білета становить 1904 грн. Потяг Львів – Будапешт обійдеться у трохи меншу суму – 1380 грн.
Дешевша опція – перетнути кордон на поїзді Чоп – Захонь (білет на нього коштує близько 85 грн.), а далі пересісти у потяг до Будапешта, вартість білета на який 5160 – 5750 форинтів (400 – 448 грн). Розклад потягів дивіться на сайті угорської залізниці.
Прямий автобус у Будапешт із Києва коштує 1500 грн., зі Львова – 1350 грн, з Чопу – 500 грн.
Якщо наберетесь терпіння їхати на авто, точніше стояти в черзі в Чопі чи одному з інших закарпатських пунктів перетину кордону, то майте на увазі, що автобан на 10 днів коштує 3500 форинтів (270 грн). Придбати її можна онлайн.
Також, для перетину кордону потрібна страховка “зелена карта” – 650-700 грн. Читачі Подорожуй можуть придбати онлайн страховку Зелена карта та звичайну туристичну страховку з кешбеком 5%, який повернуть у вигляді поповнення на телефон. Промо-код: PDZFB
Зареєструйтесь на airbnb та отримайте знижку 40$ на перше бронювання апартаментів.