Закарпаття дуже різноманітне, але спробую скласти до купи свій досвід і відповісти на питання – де відпочити в Закарпатті. Тут будуть термали і чани, гастрономія, гори та історична спадщина.

Термальні курорти Закарпаття

Значна частина Закарпаття знаходиться в зоні колишньої діяльності вулканів, тому геологічні дослідження свого часу залишили у спадок десяток термальних джерел. Ось найцікавіші з них.

де відпочити в закарпатті

  • с. Косонь – тут розташований найбільш відомий комплекс Косино та трохи бюджетніший комплекс Еко-термал. Є термальні води, аквапарк, басейни, сауни, власні готелі для гостей. (Адреси: с.Косонь, Урочище, 1 та Урочище, 2 ).
  • м. Береговокомплекс Жайворонок – термальний басейн в якому часто відпочивають самі закарпатці, на відміну від Косино (м.Берегово, вул.Шевченка, 125). Є ще спортбаза Берегово, але її умови вас не дуже порадують.
  • м. Мукачево – міський басейн та Аквапарк Карпатія – два об’єкти розташовані поруч. Басейн мав обмеження в роботі, залежно від сезону, тому варто перевіряти графік. Аквапарк можна відвідувати без хвилювань (м.Мукачево, вул.Духновича, 89).
  • села Шаян та Велятино – тут є декілька комплексів з басейнами та гарячими водами. Найвідоміший з них, Теплі води у Велятині (с.Велятино, вул. Санаторна, 2).

Чани Закарпаття

Відносно новий тип відпочинку, хоч йому і приписують сторічну історію, але це не зменшує задоволення від нього. За останнє десятиліття, чани з’явились в дуже багатьох локаціях та комплексах відпочинку. Виділю найцікавіші.

цікаві локації де можна відпочити в закарпатті

  • с. Лумшори на Перечинщині – маленьке гірське село, який є центром “чанів у Закарпатті”. Є багато садиб, розташованих на березі гірського потічка ,які мають чани. Якщо будете бронювати, зверніть увагу на “То лем анде(Координати: 48.802785, 22.711854)
  • Goodwill Мукачево – один з нових і дуже гарних комплексів, який збудований на околиці Мукачева. Поєднує чани, сауни, футбольне поле, гарний ресторан і вигляд на замок Паланок (м.Мукачево, вул. Автомобілістів, 30).
  • Чани в горах. Якщо ви на Міжгірщині або Рахівщині, особливо після лиж, чани вас “повернуть до життя”. Детальніше можна подивитись в інфографіці, хоч ціни вже і не актуальні.
  • Валило на Тячівщині – це старовинна діжка в якій прали ліжники. Вода з річки падає в неї і закручує, як у центрифузі. Ви можете теж стрибнути у валило, після бані чи чану (с.Новоселиця, вул. Молодіжна)

Гори

Головне природне багатство краю. Якщо ходите в гори, то тут не скажу вам нічого нового, але коротко підсумую.

Виділю два гірські хребти, якими найчастіше ходять туристи – Боржавський і Чорногірський хребти.

Якщо Чорногора і Боржава вже добре знайомі, то зупиніть увагу на Свидовці і Вододільному хребті.

Для одноденних і легких маршрутів варто подумати про Вулканічний Вигорлат-Гутинський хребет.

Карпатськими хребтами проходить Закарпатський туристичний шлях – найдовший пішохідний гірський маршрут України, який є частиною європейського маршруту Е8.

Лижні курорти

Хоч клімат і ускладнює функціонування цього виду відпочинку, але пару місяців у році сніг є і гірсько-лижні курорти відпрацьовують за своїм призначенням.

лижні курорти закарпаття

  • Красія – найдовша лижна траса в Україні, довжиною 3,5 км. Дуже гарна місцина. Поруч один з моїх улюблених котеджів – Ерташ (тел. 0504348892)
  • Драгобрат – траси, на яких найдовше тримається сніг. До селище вас вивозять на ГАЗонах чи УАЗиках, що не дуже приємно, але у Драгобрата є своя армія фанатів. 
  • Пилипець – локація до якої значно легше добратись, ніж до попередньої. Є крісельний витяг. Поруч водоспад Шипіт. 
  • Поляна – легкодоступний курорт біля Сваляви. Власники навчились застрілювати схил снігом, навіть коли погода проти. Підійде для початківців. І близько до мінеральних вод Поляни.

Гастрономічні локації

Треба пам’ятати, що в Закарпатті переплелись гастрономічні традиції багатьох народів, тому так і будемо рекомендувати.

  • Три тузи, Велика Добронь – вважаю його кращим угорським рестораном регіону. Скуштуйте уху з сома, папрікаш і шомлої (Координати: 48.428889, 22.373576).
  • Підкова, м.Перечин – ресторан закарпатської кухні, який має дуже смачне і адекватне по цінам меню (м.Перечин, вул. Маяковського, 3).
  • Порядний газда в Мукачеві – один з найбільш туристичних ресторанів регіону, оскільки розташований у підніжжя замку Паланок. Мають гарний вибір місцевих спеціалітетів, власну ферму, сироварню та пивоварню (м.Мукачево, вул.Ерделі, 36А).
  • Корчма в Клячанові – він немає назви і спеціалізується на пацалах – тушених яловичих шлунках. Ви ж шукаєте автентику? (Координати: 48.463993, 22.662429).
  • Затишок, Тересва – просто знайдіть цей ресторан в гуглі і подивіться меню (48.005639, 23.685281)
  • Бокораш, Кваси – один з кращих ресторанів області, який входить до екосистеми пивоварні Ципа. Свої продукти, авторські страви, добре пиво (48.152972, 24.281056).

Закарпатські регіональні торти

Варто згадати регіональні торти, які стали візитівкою краю. Ось декілька найцікавіших.

фірмовий торт перечина

  • Торт Ужгород та Ужгород Nostalgia – торти з яких почався процес появи регіональних тортів. Візитівки краю. Порівнюйте і обирайте, який з рецептів вам більше подобається. Скуштувати можна в Shtefanyo (м. Ужгород, пл.Петефі, 18) та ASA Sweets (м. Ужгород, вул. Можайського, 7а).
  • Торт Ужанська долина – торт від Галини Репарюк, з додаванням яфини. Періодично називаю його найсмачнішим тортом Закарпаття. Скуштувати можна в Gallia (м. Ужгород, вул. Фединця, 19/102).
  • Торт Свалява – торт від Мирослави Голонич з мусом з білих грибів варених у темному пиві. Файно! Скуштувати можна в Mirella (м.Свалява, вул. Невського, 10а).
  • Торт Закарпаття – торт з чорницею та малиною, який змушує мене задумовуватись, що подобається більше, торт Ужанська долина чи Закарпаття. Скуштувати можна в ASA Sweets.

Винні та пивні дегустації

За роки коронавірусу та війни, дегустації стали досить рідкісним явищем, але назву вам декількох виноробів до яких варто звернутись і за чиє вино мені не соромно. Детальніше розписував тут, хоча треба розуміти, що ціни змінились за останні роки.

винні підвали - де відпочити в закарпатті

  • Сім’я Шош, Кідьош – сімейна винарня з трьома поколіннями виноробів. Роблять дуже цікаві тихі вина та ігристі. Вирощують унікальні історичні сорти – Бакатор і Серемський зелений (тел. 0992545647).
  • Нота Бене, Берегово – колись в Берегові була вулиця Виноградна, на якій було біля 20 винних підвалів. На сьогодні доступними є лише 2 з них – Nota Bene (тел. 0667077633) і Старий підвал. 
  • Еріка Ковач – перша жінка винороб регіону. Немає дегустаційного залу, але робить чудові білі вина (тел. 0958613059).
  • Винний сад в Мукачеві – одна з кращих винарень регіону, якщо готові віддати 750 грн за пляшку вина. Дегустації та ресторан лише під замовлення, тому телефонуйте за номером 0507390101.
  • Шато Чизай – найбільша виноробня регіону, з купою медалей за свою продукцію і постійними екскурсіями та дегустаціями (м.Берегово, урочище Чизай, тел. 0504320525).
  • Пивоварня Ципа – пивоварня в Квасах Рахівсього району. Сучасна пивоварня, з гарним асортиментом, дегустаціями та купою супутніх продуктів – сири, м’ясо, морозиво, випічка і т.д. (с.Кваси, вул. Центральна, 163, тел. 0682474353).
  • Пивбар Золотий олень в Мукачеві – найстаріший пивбар міста, де можна скуштувати закарпатський та український крафт. 16 кранів пива та місцеві страви (м.Мукачево, вул. Грушевського, 14).
  • Кельтський двір  в Мукачеві – виробництво настоянок та дегустації в старому підвалі у підніжжя гори Ловачка (м.Мукачево, вул. Підловачна, 14, тел. 0507797752).

Сироварні та дегустації сиру

Оскільки щільно співпрацюю в Катран із закарпатськими сироварнями, то знаю їх на сьогодні більше 40. Більш детально описував тут, а зараз лише коротка інфа про найцікавіші.

буйволині сири - де відпочити закарпаття

  • Селиська сироварня – перша крафтова сироварня України ,яка з’явилась завдяки швейцарській підтримці. Роблять не тільки чудовий сир, але і змінюють життя села в якому розташовані. Проводять дегустації, мають власний магазин крафтових продуктів і ресторан slow food, який під час війни обмежив діяльність (с.Нижнє Селище, вул. Центральна, 169, тел. 0673865109).
  • Перечинська мануфактура – обов’язкова локація Перечинщини до відвідання туристами. Виробляють десяток видів сиру і проводять чудові дегустації (м.Перечин, вул. Борканюка, тел. 0952247354).
  • Мамин сир – сироварня отримала дві срібні відзнаки на World Cheese Award 2024 і названа “кращою сироварнею України”. Здається, не мають повноцінного дегустаційного залу, але роблять чудові сири, тому даю контакти – тел. 0978370004.
  • Сироварня Біласовиця – сироварня неподалік Абранського перевалу, через який в’їжджає в регіон більшість відвідувачів Закарпаття. Рекомендую звернути увагу на їхні витримані сири (48.835703, 23.067210, тел. 0504658577).
  • ФГ Бараново – одна з найбільших і системних сироварень, розташована в селі Іза біля Хуста. Створили навколо сироварні повноцінний туристичний комплекс, щоб було цікаво і дорослим і дітям (с.Іза, вул.Центральна, 259, тед. 0962813916).

Ферми з тваринами

буйволи олешник

  • Буйволина ферма в Олешнику – здається перша ферма, на якій почали відновлювати популяцію буйволів. Роблять екскурсії, виробляють чудову моцарелу, рікоту та інші продукти з буйволиного молока та звісно, влаштовують дегустації (48.179096, 22.993883, тел. 0680235640).
  • Райський куточок в Горінчеві – ще одна буйволина ферма, яка крім екскурсій та сироваріння виробляє ще й м’ясні вироби з буйволиного м’яса. Дуже цікаво на смак (48.277912, 23.441862, тел. 0677565244).
  • Оленяча ферма в Ізі – сотні плямистих оленів, яких завезли ще в 80-х роках з метою виробництва пантокрину. З часом, локація перетворилась на туристичну і почала приймати туристів (48.233520, 23.390301).
  • Ранчо Хайленд в Ізі – поруч з оленячою фермою знаходиться зоопарк з екзотичними тваринами, равликова ферма та ресторан (48.234965, 23.391064)
  • Осетрова ферма в Буштині – як ви зрозуміли, на фермі вирощують осетрів та роблять ікру. Для бажаючих влаштовують екскурсії та можна скуштувати осетрину в ресторані поруч (с.Буштино, вул. Кошута, 55, тел. 0969250815).
  • Долина вовків – зоопарк в Синевирській поляні, який створили з метою реабілітації тварин. Власник викуповував їх в цирках та у приватних господарів і повертав їх до кращих умов (с.Синевирська Поляна, 5, тел. 0983098938)

Фортифікації Закарпаття

В Закарпатті досить багато замків. Деякі з них в гарному стані, частина напівзруйновані, а є й ті, які цікавлять переважно краєзнавців та археологів. Тут наведу фортеці, які легко доступні туристам та дадуть перше враження про історію регіону.

невицький замок

  • Замок Паланок – туристичний об’єкт №1 в Закарпатті. Чудово збережена фортеця з музеями, яку має відвідати кожен турист ))
  • Ужгородський замок – фортеця в центрі Ужгорода, в якій знаходиться обласний краєзнавчий музей та скансен.
  • Невицький замок – дуже фотогенічна фортеця, розташована в горах неподалік Ужгорода. Декілька років тому відновили дах на бастіоні.
  • Замок Сент-Міклош – перший замок в Україні, який віддали в оренду приватній особі. Сім’я Бартош взялася за його відновлення багато років тому і перетворила на туристичний об’єкт та місце для мистецьких подій.
  • Хустський замок – напівзруйнована фортеця в Хусті, яка свого часу відіграла важливу роль в історії регіону. Варто піднятись на гору, щоб побачити панорами ,які відкриваються навкруги.
  • Квасівський, Королівський, Виноградівський замки – напівзруйновані фортеці названі за місцем розташування. Якщо вони на вашому маршруті, то однозначно варто витратити час на огляд.
  • Бункер лінії Арпада в Грабівниці – це не замок, але фортифікація, яку варто бачити. Набйльший бункер оборонної лінії Арпада з часів Другої світової війни. Його загальна довжина біля 1,5 км. На глибині 30-50 метрів були розташовані казарми, склади, шпиталь та інші військові об’єкти. 

Церкви Закарпаття

Є декілька церков у яких на стінах збереглись малювання 14 століття. Всі вони варті уваги, але в першу чергу рекомендую відвідати Горянську ротонду (48.606327, 22.336968, краще зателефонувати 0976652427). Це дещо особливе в межах України, а не лише Закарпаття.

горянська ротонда

Якщо вже там були, то реформаторські храми у Вишкові, Хусті та Паладь-Комарівцях теж будуть цікавими.

Звісно, в Ужгороді варто подивитись Греко-католицький катедральний собор, а в Мукачеві варто піднятись на вежу греко-католицького собору, якщо знайдете, хто вас проведе.

Розумію, що не розкрив тему озер Закарпаття, тому тут згадаю лише про Синевир, який завжди вартий уваги, а детальніше про водойми Закарпаття писав у окремій замітці.

Думаю, ця замітка досить чітко відповідає на питання “де відпочити в Закарпатті”. Має вистачити для планування перших 2-3 візитів у Закарпаття.